Choroby kotów

KOTU POD WŁOS — PROBLEM NUŻYCY

REDAKCJA ZOOVIT

Nużyca to choroba skórna ssaków, która u kotów wywoływana jest przez pasożyty z rodzaju Nużeńców (Demodex). Te drobne pajęczaki z rzędu roztoczy pasożytują na kociej skórze, a konkretnie na naskórku. U kotów chorobę wywołują nużeńce z gatunków Demodex cati oraz Demodex gatoi. Koty cierpiące na nużycę wywołaną przez pasożyty narażone są na miejscowe wypadanie włosów, a naskórek w miejscu łysienia jest wyraźnie zaczerwieniony.

Z kolei w przypadku kiedy chorobę powoduje Demodex gatoi, powyższym symptomom towarzyszy również dokuczliwy świąd. W takich przypadkach rozdrażniony kot gorączkowo drapie i gryzie swędzący obszar, co tylko pogarsza sytuację. Ponadto, gwałtowne rozdrapywanie ran często powoduje dodatkowe infekcje oraz zakażenia.

NUŻYCA SKÓRY U KOTA

Nużyca skóry u kotów występuje z o wiele mniejszą częstotliwością niż chociażby nużyca u psów. Co więcej, występowanie na skórze kotów roztoczy z rodziny Demodicidae jest normalne i nie zawsze wywołuje objawy chorobowe. Choroba dotyka wyłącznie futrzaki o osłabionym układzie immunologicznym.

Jak już wspomnieliśmy, nużyca najczęściej rozwija się na skórze futrzaków o słabej odporności, źle odżywionych oraz cierpiących na inne dolegliwości chorobowe (na przykład cukrzycę). Nie stwierdzono natomiast zależności między płcią oraz wiekiem kota a częstotliwością zachorowań. Z drugiej strony uważa się, że na nużycę szczególnie narażone są niektóre rasy (na przykład koty syjamskie)

NUŻYCA U KOTA - OBJAWY

Na podstawie objawów, ich intensywności oraz miejsca występowania zmian na ciele kota, wyróżnia się dwie postaci choroby: nużycę miejscową oraz nużycę uogólnioną:

  • Miejscowa nużyca 

Mniej uciążliwa postać. Nużeńce pasożytują zazwyczaj w okolicach włosów oraz gruczołów łojowych, najczęściej na górze głowy, w okolicach oczu oraz na karku (rzadziej). To właśnie w tych miejscach pojawiają się ogniska zapalne — jest to tak zwana, postać miejscowa nużycy, której obszar działania zazwyczaj ogranicza się do niewielkiej powierzchni.

Ponadto, u kota może wystąpić dodatkowo zapalenie ucha zewnętrznego oraz inne infekcje wywołane przez grzyby albo bakterie.

  • Uogólniona nużyca 

Rzadsza, ale bardziej uciążliwa i niebezpieczna dla kotów wersja choroby. W tej postaci zmiany chorobowe można odnaleźć praktycznie na całym ciele. Placki łysiny oraz zapalenia naskórka występują na znacznej powierzchni skóry.

Jeśli na ciele futrzaka występują strupy, łuszczący się, zrogowaciały naskórek, a do tego skóra swędzi — może to świadczyć o obecności mniej spotykanych nużeńców z gatunku Demodex gatoi. Z powodu uciążliwego świądu zwierzę gryzie i rozdrapuje swędzące miejsca, co może prowadzić do powstania ran i zakażeń. Dlatego też, w przypadku stwierdzenia objawów nużycy u kota, należy jak najszybciej rozpocząć leczenie.

NUŻYCA U KOTA - LECZENIE

Kuracja nużycy nie należy do najłatwiejszych. Zmiany skórne należy smarować specjalnymi środkami. Nieduże zmiany chorobowe potrafią ustąpić samoczynnie. Z drugiej strony leczenie silnych objawów nużycy (zwłaszcza w postaci uogólnionej) może potrwać długo i wymagać silnych środków przeciwpasożytniczych.

Na pewno należy pamiętać o tym, by nie leczyć ulubieńca samodzielnie, ale jak najszybciej zgłosić się z futrzakiem do weterynarza. Doświadczony lekarz weterynarii odpowiednio zidentyfikuje problem oraz zastosuje najlepsze preparaty i metody leczenia.

 

BIOFAKTOR Biotivet SC - środek poprawiający stan skóry i sierści dla kotów:
Środek poprawiający zdrowie skóry kota.
Najniższa cena w sklepie:
Zobacz
Komentarze (0)