Choroby małych zwierząt

PRZEZIĘBIONA ŚWINKA MORSKA

REDAKCJA ZOOVIT

W każdej sytuacji lepiej jest zapobiegać chorobom, niż je leczyć. W przypadku świnki morskiej istnieją różnego rodzaju zasady, których znajomość i stosowanie się do nich może uchronić nasze zwierzątko od przykrych przypadłości.

Przede wszystkim ważne jest przemyślanie ustawienie klatki. Wybrane przez nas miejsce nie powinno znajdować się blisko okna lub drzwi, ponieważ może być ono narażone na przeciągi. Co więcej, należy bezwarunkowo unikać wystawiania zwierzęcia na zmienne temperatury, na przykład ustawiając klatkę na zimnej podłodze bądź wynoszenie jej na zewnątrz w wietrzne, chłodne dni.

ŚWINKA MORSKA PRZEZIĘBIENIE - OBJAWY

Do głównych objawów przeziębienia u świnki morskiej należą przede wszystkim apatia, spadek ogólnej aktywności oraz kaszel i kichanie. Ich pojawienie się w żadnej sytuacji nie powinno być lekceważone przez właściciela, ponieważ nieleczone mogą prowadzić do znacznie bardziej niebezpiecznego zapalenia płuc.

Bardzo ważnym środkiem zapobiegawczym jest wprowadzenie do diety świnki morskiej zwiększonej dawki witaminy C. Pozwala to uniknąć niedoboru ważnych składników i awitaminozy, która objawia się zazwyczaj pod postacią puchnięcia oraz krwawienia dziąseł oraz skurczami pyszczka. Najlepszym produktem zawierającym witaminę C, który jest lubiany przez świnki morskie, jest natka pietruszki.

ŚWINKA MORSKA PRZEZIĘBIENIE

Zwierzęta osłabione są w szczególności narażone na przeziębienia, dlatego należy otoczyć je specjalną opieką. Trzeba jednak pamiętać, że nawet najzdrowsza świnka morska jest narażona na chorobę w sytuacji, kiedy zostało wybrane niewłaściwe miejsce na klatkę.

leczenie świnki morskiej

ŚWINKA MORSKA PRZEZIĘBIENIE - LECZENIE

Jeżeli przyczyną przeziębienia jest właśnie ustawienie klatki świnki morskiej w miejscach takich jak na przykład zimna podłoga lub piwnica, należy postępować w następujący sposób:

  • przede wszystkim trzeba przestawić klatkę, aby usunąć źródło przeziębienia,
  • utrzymywać świnkę morską w cieple,
  • podawać jej produkty bogate w witaminy, aby zapewnić wzmocnienie jej układu odpornościowego.

Warto jest również zwrócić uwagę na inne schorzenia, które często dotykają świnki morskie. Przykładem może być zapalenie spojówek, które również powodowane jest przez przeciągi. To schorzenie jest nieprzyjemne, jednak mniej groźne od przeziębienia. W takiej sytuacji należy zastosować podobne środki zapobiegawcze, a po konsultacji z weterynarzem można skorzystać ze specjalnych kropli do oczu.

Należy ograniczać wychodzenie ze świnką morską na świeże powietrze jedynie do ciepłych dni, w których temperatura nie jest niższa niż 20 stopni. Hodowla zwierzęcia poza domem powoduje zwiększone ryzyko choroby. Zazwyczaj sam chłód nie jest czynnikiem, który jest odpowiedzialny za powstawanie przeziębienia, jednak często towarzyszą mu również przeciągi, wilgoć, znaczne różnice temperatury, nieprawidłowe odżywianie czy ogólnie osłabienie świnki morskiej. W takiej sytuacji należy więc poświęcić jej więcej uwagi oraz stale nadzorować jej ogólny stan zdrowia.

  

Środki witaminowe dla świnki morskiej. Sprawdź:
Witaminy dla świnki morskiej.
Najniższa cena w sklepie:
Zobacz
Komentarze (0)