Choroby psów

Nadmierne wypadanie sierści u psa — jak mu zaradzić?

REDAKCJA ZOOVIT

Psy gubią sierść cały rok, wzmożone zaś jej wypadanie zaobserwować możemy szczególnie wiosną, kiedy to, w przygotowaniu na cieplejsze miesiące, pozbywają się one gęstego, zimowego futra. Jednak warto wiedzieć, że nagłe, obfite linienie lub stała, przedłużająca się tego typu przypadłość stanowić może powód do niepokoju. Dowiedz się więcej o nadmiernym wypadaniu sierści u psa.

Wypadanie sierści u psa - przyczyny

Wzmożone wypadanie sierści u psa najczęściej spowodowane jest tą samą przyczyną — nieprawidłową dietą. Czworonóg zazwyczaj zaczyna przesadnie linieć, jeśli brakuje mu jakichś składników odżywczych. Jakie to składniki? Przeważnie powodem jest niedobór nienasyconych kwasów tłuszczowych lub witaminy A albo biotyny, jednak nie są to jedyne niedobory, jakie objawiać się mogą nadmiernym wypadaniem futra. Warto zatem dbać o to, aby jadłospis naszego pupila był zawsze odpowiednio zbilansowany i wartościowy.

Co na wypadanie sierści u psa?

Najprostszą i najskuteczniejszą metodą na powstrzymanie nadmiernego linienia w większości przypadków jest więc uzupełnienie niedoborów w diecie. Warto zadbać o obecność w misce naszego pupila takich produktów jak wątróbka, marchew, brokuły, orzechy, soja, ryż czy żółtka jaj. Są to bowiem naturalne i bogate źródła między innymi witamin A, H i biotyny. Na niedobór nienasyconych kwasów tłuszczowych pomogą zaś oleje roślinne, w szczególności z ogórecznika i wiesiołka.

Nie jest jednak powiedziane, że w związku z tym musimy sami zacząć przygotowywać naszemu czworonogowi codzienne posiłki. Wystarczy zmiana gotowej karmy. Odpowiednio zbilansowane mieszanki, przeznaczone dla psów z problemami skórnymi, kupimy w sklepach zoologicznych i gabinetach weterynaryjnych. Warto zwrócić uwagę także na specjalne produkty dla psów długowłosych.

Odpowiednia karma to zwykle wystarczające remedium na problem nadmiernego linienia. Niekiedy jednak może okazać się, że nie obejdziemy się bez dodatkowych środków, zawierających witaminy i minerały. Pod żadnym pozorem nie należy jednak stosować takich preparatów samodzielnie. Konieczna będzie konsultacja z lekarzem weterynarii, ponieważ także i nadmiar witamin może być dla psa szkodliwy.

Wypadanie sierści u psa i drapanie

Chociaż, tak jak napisano wyżej, nadmierne linienie zwykle ma związek z dietą, to nie należy wykluczać także innych schorzeń. Powodem tej dolegliwości mogą być na przykład choroby skóry.

Jeśli zatem nasz pies, poza tym, że gubi sierść, także na przykład często się drapie, powinniśmy skonsultować się z lekarzem weterynarii. Wizyta w gabinecie jest zaś wręcz konieczna, jeśli na skórze pupila zaobserwujemy też czerwone plamy, strupki, rany czy ropnie. Mogą one świadczyć o poważnych przypadłościach.

Przewlekłe wypadanie sierści u psa może być także następstwem alergii pokarmowej. Jest to dość często występująca przypadłość, dlatego na pewno nie powinniśmy jej wykluczać. Najczęstsze alergie, na jakie cierpią czworonogi, to uczulenie na białko zawarte w drobiu i zbożach. Niestety, składniki te występują w bardzo wielu karmach. Jedynym sposobem na uniknięcie reakcji alergicznej, a zatem wzmożonego linienia jest usunięcie szkodliwych substancji z diety, a więc zastąpienie dotychczasowej karmą taką, przeznaczoną dla psów-alergików.

Wypadanie sierści u psa — leki

Zmiany skórne towarzyszące nadmiernemu linieniu pupila mogą być spowodowane także chorobą skóry o podłożu bakteryjnym lub grzybiczym. Jeśli faktycznie w tym leży problem, lekarz weterynarii przepisze odpowiednie leki. Nigdy nie należy leczyć tego typu przypadłości na własną rękę!

Wypadanie sierści może być niekiedy także objawem zmian hormonalnych. Te z kolei mogą mieć swoje źródło w przeróżnych schorzeniach — od naturalnych procesów życiowych aż do poważnych chorób. Także i wtedy konieczna będzie pomoc lekarza i fachowe leczenie naszego pupila.

 

 

VETOQUINOL Kerabol – Środek przeciwko wypadaniu sierści u psa:
Preparat przeciw wypadaniu sierści.
Najniższa cena w sklepie:
Zobacz
Komentarze (0)