Choroby psów

Cukrzyca u psa

REDAKCJA ZOOVIT

Cukrzyca jest u zwierzą jednym z najczęstszych zaburzeń endokrynologicznych. Warto dowiedzieć się czym się objawia oraz jak cukrzycę rozpoznać u psa czy też u kota.

Cukrzyca u psa

Reakcje na cukrzycę u psów jak i także u kotów są bardzo różne.

Cukrzyca u psa - objawy

Cukrzyca jest stale utrzymującym się poziomem podwyższonym glukozy w surowicy. Może się ona objawiać w różny sposób. Cukrzyca może się rozwinąć u zwierzęcia w zasadzie w każdym wieku. Najczęściej jednak występuje u starszych zwierząt. Jakie są objawy cukrzycy u psa oraz u kota? Na pewno pierwszym symptomem jest wzmożone pragnienie i częstsze oddawanie moczu. Kolejny objaw to także bardzo duży apetyt. Jednak pomimo dużego apetytu następuje chudnięcie zwierzaka. U psów występuje także zmętnienie soczewki, która wynika z zaburzenia widzenia. U kotów występują zaś zaburzenia neurologiczne.

Terapia cukrzycy u zwierząt

Gdy u danego zwierzęcia zdiagnozowana zostaje cukrzyca, to lekarz weterynarz zaproponować musi obowiązkowo postępowanie właściwe. Do każdego przypadku zachorowania należy podchodzić w sposób indywidualny. Każdy przypadek jest znacznie inny.

Cukrzyca u psa - leczenie

W leczeniu cukrzycy można wyróżnić stałe elementy. Jest to na pewno regularne podawanie insuliny. Nie można wykazać jednak środka złotego, ponieważ rodzajów insuliny jest naprawdę bardzo dużo. Każda terapia jest dobierana w sposób indywidualny pod konkretnego pacjenta. Tutaj bardzo ważna jest dieta, która powinna być możliwie jak najbardziej stała. Nie chodzi o jej konsystencję,a  dokładniej o jej skład.

cukrzyca u psa podawanie insuliny

Cukrzyca u psa - dieta

Na rynku można znaleźć gotowe już komercyjne diety dla psów jak i także dla kotów. Przygotować można także samodzielnie posiłki, ale nie należy zapominać o unikaniu prostych cukrów. Niewskazana jest także wysoka zawartość skrobi w diecie u psów. Dla diabetyka dieta powinna być wysokobiałkowa. Mówi się także bardzo dużo o wysokiej zawartości w diecie błonnika.

Cukrzyca u psa - podawanie insuliny

Ponieważ mówi się o odpowiedniej diecie, to należy koniecznie zaznaczyć, że bardzo istotne jest tak zwane skorelowanie pór karmienia oraz podawania insuliny. O wszelkich szczegółach poinformować powinien obowiązkowo prowadzący lekarz. Przecież to właśnie od insuliny zależy moment i czas szczytu jej działania. W trakcie już samej terapii od rodzaj insuliny zależy czas jak i także moment szczytu jej działania. U pacjentek cierpiących na cukrzycę jest niezbędne przeprowadzenie zabiegu jakim jest kastracja. Gdyby się tego nie poczyniło, to ogólny stan pupila uległby załamaniu po każdej rui czy też cieczce. Także zapalenie dziąseł czy też infekcja moczowych dróg może powodować, że terapia insuliną będzie po prostu nieefektywna. Cukrzyca jest naprawdę poważną choroba, która stanowi zagrożenie dla życia jak i także dla zdrowia zwierzątka. Terapia, które będzie przeprowadzana w sposób właściwy na pewno zagwarantuje zwierzęciu bardzo długie lata w szczęściu jak i także w komforcie. Należy zatem takową terapię w razie koniecznością zastosować.

Zobacz
Komentarze (0)