Choroby psów

Czy łupież może dotknąć także Twojego psa?

REDAKCJA ZOOVIT

Bardzo wiele osób boryka się z problemem łupieżu, który osadza się na włosach i ubraniach. Dotyczy to również zwierząt, które mieszkają razem z Tobą w domu. Przykładem tego mogą być psy, u których taka dolegliwość jest dość popularna. Co jest przyczyną jego powstawania? Jak leczyć jego skutki, a także czy należy się tym martwić? W poniższym artykule znajdzie się odpowiedzi na te pytania.

Łupież u psa

Łupież to nic innego, jak naskórek, który w wyniku nieprawidłowej pracy gruczołów łojowych, odpada od skóry i pozostaje wątpliwą ozdobą włosów, a w przypadku psów, sierści. Często towarzyszy mu również nadmierna ilość łoju, który wydziela się w efekcie wysuszenia skóry.

Łupież u psa - przyczyny

W większości przypadków, powstawanie łupieżu jest efektem stosowania nieprawidłowych kosmetyków. Szampony do kąpieli dla psów mogą być nie tylko powodem uczulenia, ale również wysuszają skórę, a co za tym idzie doprowadzają do powstawania łupieżu.

Innym powodem może być nieodpowiednia dieta naszego zwierzęcia. Jedzenie ubogie w aminokwasy, lub też nienasycone kwasy tłuszczowe, będzie odgrywało tutaj największą rolę. Nie warto więc oszczędzać na karmie dla psa. Dobra dieta jest gwarancją prawidłowego funkcjonowania gruczołów łojowych.

Warto wiedzieć

Często przyczyną deregulacji systemu hormonalnego (którego efektem jest łupież) jest stres. Psy, które poddawane są stresującym sytuacjom mogą być narażone na łupież.

jak leczyć łupież u psa

Łupież u psa - leczenie

Jeżeli stwierdzimy, że problem nie jest jeszcze na tyle zaawansowany, że konieczna byłaby porada specjalisty, jakim jest weterynarz, możemy spróbować sami uporać się z łupieżem u swojego pupila. Najważniejsze jest odpowiednie dopasowanie psu diety. Każdy hodowca wie doskonale, że zwierze powinno otrzymywać karmę bogatą w aminokwasy i wszelkiego rodzaju witaminy, dzięki którym organizm czworonoga będzie odpowiednio odżywiony. Nie powinno się jednak przesadzać z ilością tłuszczy i konserwantów w jedzeniu.

Rada

Aby odpowiednio zadbać o psa, cierpiącego na łupież, do jego karmy można dodać również łyżkę oliwy z oliwek, albo siemienia lnianego. Oba te składniki mają bardzo dobry wpływ na kondycję skóry. Co więcej pomagają w odpowiednim natłuszczaniu naskórka.

To, czym kąpiemy psa również ma bardzo duże znaczenie. Jeżeli jest to najzwyklejszy i najtańszy szampon z marketu, powinniśmy zastanowić się nad zmienieniem go na szampon dla psów z alergią. Powinien on zawierać substancje nawilżające i łagodzące podrażnienia. Do szamponu można dodać również oliwki dla dzieci.

Jeżeli samodzielne próby zwalczenia łupieżu u psa nie powiodą się, będziemy zmuszeni do konsultacji z weterynarzem. Tylko on będzie mógł stwierdzić prawdziwą przyczynę jego powstania, a także wykluczy pewne komplikacje, takie jak grzybica, które mogą wpłynąć na zdrowie czworonoga.

Z pewnością nie powinno się bagatelizować problemu, jakim jest łupież u psa. Może to bowiem doprowadzić do dość sporych konsekwencji, które będą niebezpieczne dla zwierzęcia.

Zobacz
Komentarze (0)