Choroby psów

Świerzb u psa – objawy i leczenie

REDAKCJA ZOOVIT

Psy mogą zapaść na wiele chorób, a dobry właściciel to taki, który dokładnie obserwuje zwierzę i potrafi szybko zareagować, gdy dzieje się coś złego. Świerzb jest poważną przypadłością zdrowotną, która dotyka więcej psów niż sadzimy – i która wyraźnie obniża ich komfort życia. Żeby więc pomóc zwierzęciu, należy szybko skonsultować się ze specjalistą – ale również dowiedzieć się możliwie jak najwięcej o chorobie, żeby ją wcześnie rozpoznać!

Świerzb u psa

Świerzb jest chorobą, którą pies może się zarazić głównie przez kontakt z bezdomnymi osobnikami, ale również psami chorymi czy lisami. Co ciekawe, z uwagi na fakt, że to choroba pasożytnicza, można się nią zarazić przez kontakt z zainfekowanymi narzędziami – na przykład w gabinecie weterynaryjnym, albo w salonie dla psów. Dlatego też należy zwracać baczną uwagę na skórę psa i jego zachowanie – i nauczyć się rozpoznawać chorobę!

Świerzb przenoszony jest przez świerzbowca drążącego, który najpierw pasożytuje na powierzchni skóry, a następnie przenika do naskórka. Tam składa jaja, z których wykluwają się larwy.

Świerzb u psa objawy

Objawy zachorowania na świerzb przez psa są bardzo charakterystyczne. To przede wszystkim problemy skórne, które postępują – a wraz z nimi zmienia się też nieco zachowanie zwierzęcia, które często się drapie, popada w apatię oraz traci na wadze. Pasożyt atakuje przede wszystkim mniej owłosione części ciała psa, to znaczy brzuch, klatkę piersiową, kończyny oraz obszar głowy (zwłaszcza okolice oczu i uszu). W miejscach zarażonych tworzą się charakterystyczne grudki, a z nich rany i stany zapalne. Najlepiej nie doprowadzać do pojawienia się tych dwóch ostatnich stadiów choroby – warto zareagować już w chwili, gdy skóra psa jest zmieniona, a ten często się drapie. Wówczas leczenie jest łatwiejsze!

świerzb u psa

Gdy u psa rozwija się już stan zapalny, kolejne objawy to wypadanie włosów, przerzedzanie sierści oraz powstawanie dużych, czerwonych placków na skórze. Miejsca zdrowe bardzo szybko również zmieniają się chorobowo. Podobne objawy pojawiają się przy grzybicy skórnej – leczenie wygląda zresztą również podobnie.

Świerzb u psa – leczenie

Leczenie chorego psa zależy od tego, w jakim jej stadium właściciel zgłosił się z psem do weterynarza. Jeśli uczynił to odpowiednio wcześnie, wystarczy sprawy oraz zachowanie specjalnych zasad higieny. Można również zastosować tabletki antyświerzbowe, wprowadzane bezpośrednio do pyska lub razem z jedzeniem. Najskuteczniejsze jest podanie specjalnego roztworu do skóry zwierzęcia, jednak konieczne jest wówczas użycie igły, a tej wiele psów się boi.

W zaawansowanych przypadkach nie obędzie się bez antybiotyku. Przy tym należy również ostrzyc psa na krótko, często czyścić jego legowisko, odkurzać dywany, zachować sterylne warunki życia, jak również odseparować zarażonego psa od innych zwierząt. Należy też odkazić lub wymienić wszystkie przybory do czyszczenia psa oraz zakupić specjalne szampony i kosmetyki, które będzie się używało również po zakończeniu kuracji. Świerzb lubi powracać – lepiej zatem się przed nim stosownie zabezpieczyć!

Zobacz
Komentarze (0)