Choroby w akwarium

PRZYCZYNY WYTRZESZCZU OCZU U RYB AKWARIOWYCH

REDAKCJA ZOOVIT

Często spotykanym zjawiskiem u ryb akwariowych są infekcje oczu różnorodnego pochodzenia. Nie wiadomo nawet skąd, kiedy i w jakich okolicznościach pojawiają się infekcja oka u ryby, która na pierwszy rzut oka sprawia wrażenie bardzo niebezpieczniej. Na szczęście wiele z nich tylko wygląda groźnie. Większość infekcji oraz ich bolesnych, nieprzyjemnych skutków można w szybki sposób zwalczyć - wystarczy jedynie poznać ich przyczyny oraz odpowiedni sposób postępowania.

WYTRZESZCZ OCZU U RYB - PRZYCZYNY

Wśród chorób, które najczęściej są powodem wystąpienia wytrzeszczu oczy należy zaliczyć przede wszystkim posocznicę oraz tuberkulozę.

Posocznica może wynikać ze złych warunków, jakie panują w akwarium. Ponadto często jest także wynikiem infekcji skórnej, na przykład związanej z martwicą płetw. Bakterie na skutek tego wnikają do naczyń krwionośnych i samego mięśnia sercowego - tym samym wywołują szereg stanów zapalnych i doprowadzając do zniszczenia tkanek. Uszkodzenia tych obszarów powodują wyciek płynów ustrojowych do jamy brzusznej, co z kolei skutkuje obrzękiem. W większości przypadków stany zapalne naczyń krwionośnych są umiejscowione na skórze i przy podstawie płetw - to tam właśnie można zauważyć największe zmiany chorobowe.

WYTRZESZCZ OCZU U RYB AKWARIOWYCH

  • Podstawa płetwy jest zaczerwieniona
  • Utrata apetytu
  • Drobne krwawienie i rany wokół oczu
  • Zmiana zachowania - ryby są spokojne, apatyczne

WYTRZESZCZ OCZU U RYB - LECZENIE

Przy tej chorobie niezbędna jest pomoc weterynarza - powinien on dobrać odpowiednie antybiotyki, które zlikwidują zakażenie.

jak leczyć wytrzeszcz oczu u ryb

Tuberkuloza jest zakaźną chorobą wywoływaną przez szczepy bakterii. Jest coraz bardziej popularna wśród ryb - zarażone nią osobniki powinny zostać jak najszybciej odseparowane od pozostałych, aby uniknąć wtórnych zarażeń. Chore na tuberkulozę ryby mimo tego, że mają normalny apatyt (w przeciwieństwie do posocznicy) tracą swoją wagę - wszystko to na skutek ogromnych zniszczeń wywołanych przez chorobę w organach zewnętrznych ryb. U niektórych osobników pod skórą rozwijają się guzki, które z czasem przekształcają się we wrzody, mogą być one umiejscowione także za oczami, wywołując w ten sposób wytrzeszcz oczu. Gdy stwierdzi się wystąpienie choroby wśród ryb akwariowych należy zastosować wszelkie środki ostrożności i podjąć odpowiednie leczenie. Ostateczna diagnoza jest możliwa tylko sekcji.

Ludzie mogą zarażać się tuberkulozą rybią, która przeważnie powoduje guzki na skórze. W większości nie jest to jednak infekcja poważna.

WYTRZESZCZ OCZU - OBJAWY

  • Bardziej blade kolory
  • Spadek wagi
  • Pofałdowanie płetwy
  • Pojawienie się otwartych owrzodzeń na skórze

Przy zwalczaniu objawów niezbędna jest pomoc lekarza weterynarii. Ryby, które zostały zarażone powinny być usunięte z akwarium. Nie można dopuścić do tego, aby zdechły w akwarium, ponieważ mogą zostać zjedzone przez innych mieszkańców i tym samym zainfekować kolejne ryby. Wszystkie osobniki, które miały kontakt z chorymi rybami należy przenieść do innego akwarium - obecne należy dokładnie umyć oraz zdezynfekować. Wszystkie te ryby, które wykazują objawy chorobowe bezwzględnie nie należy łączyć z nowymi jednostkami - jeśli zarażeniu uległy wszystkie ryby, niestety akwarium należy założyć od nowa.

Zobacz
Komentarze (0)