Inne

Jak oswoić kameleona i brać go na ręce?

REDAKCJA ZOOVIT

Najpopularniejszymi jaszczurkami w naszych terrariach są kameleony i agamy. Można z nimi nawiązać więź, która pozwoli przyzwyczaić na tyle zwierzaka do siebie, że chętnie będzie wchodzić nam na rękę. Gadów nie oswajamy, ale przyzwyczajamy do siebie. Nie powinniśmy mylić tych pojęć, ponieważ jeśli jaszczurka byłaby od nas kilkukrotnie większa, wówczas stalibyśmy się jej posiłkiem.

Jak zatem przyzwyczaić do siebie kameleona? Wszystko tak naprawdę zależy od charakteru jaszczurki. Jedna od razu chętnie będzie wychodzić z terrarium i zwiedzać z nami okoliczne kwiatki inna z kolei będzie płochliwa lub co gorsza będzie nas atakować. Z gadem trzeba pracować i nie powinno się go stresować.

Sprawdź zachowanie jaszczurki na Twoją rękę

Dopóki nie włożymy ręki do terrarium do póty nie dowiemy się jak zareaguje na nią kameleon. W tym celu należy delikatnie i bez większych i szybszych ruchów otworzyć terrarium, a następnie kierować jedną z rąk pod jego pyszczek. Spokojnie, nie po to by Ciebie ugryzł, a po to by zweryfikować czy da się wziąć na ręce. Jeśli próba pokaże, że zwierzak negatywnie na nas reaguje. Próbuje zaatakować, to wiedz, że trafił Ci się charakterny gad, ale spokojnie. Takiego również da się do siebie przyzwyczaić. Warto tutaj się wesprzeć owadami i wziąć jednego w rękę, a następnie w odległości około 20 cm przytrzymać od zwierzaka. Jeśli kameleon będzie jadł Ci z ręki, to jest to coraz bliższy krok do wyciągnięcia go z terrarium.

Jak próbować wziąć kameleona na ręce?

Jeśli chcemy z sukcesem wyciągnąć kameleona z terrarium musimy jedną ręką kierować się pod jego pyszczek, a następną odwracać jego uwagę. Pozwoli nam dojść pod pyszczek zwierzaka, a następnie nakierować go głębiej w nasze ramiona. Należy podkładać mu ręce, aby wchodził z jednej na drugą aż się uspokoi. Czynność tą powtarzać codziennie, a w przypadku uspokojenia się jaszczurki postawieniem jej na kwiatka przy oknie. Kameleony zachowują się jak osiedlowy monitoring. Uwielbiają obserwować co dzieje się dookoła. Wiedząc, że wychodząc z terrarium może otrzymać taką przyjemność, z pewnością jak Cię zobaczy od razu będzie szedł do wyjścia, serio tak to działa.

Jak nagradzać dodatkowo kameleona?

Nie zapomnij o zapewnieniu mu jak najlepszych warunków do życia. W sklepie terrarystycznym zaopatrz się w mole woskowe, które będą urozmaiceniem jego diety. Kameleony je uwielbiają i tylko chory nie skusiłby się na tego owada.

Osobiście polecam zainwestować w ficusa benjamina, który zagości na stałe na Twoim parapecie. Roślinka ta jest wykorzystywana również w terrariach kameleonów z uwagi na dużą ilość patyków, po której jaszczurka może się wspinać. Przyzwyczajenie kameleona do siebie nie jest problematyczne. Czasem wymaga jednak więcej czasu. Jednym oswojenie zwierzaka zajmuje kilka minut innym kilka miesięcy. Jeśli Twój zwierzak jest bardzo płochliwy, może być to spowodowane jego temperamentem lub nieodpowiednimi warunkami do życia. Sklep terrarystyczny pomoże Tobie w rozwianiu wątpliwości.

Artykuł partnera

Zobacz
Komentarze (0)