Dlaczego Twój kot wymiotuje? Poznaj najczęstsze przyczyny i metody leczenia
Każdy właściciel kota prędzej czy później zetknie się z problemem kocich wymiocin. Nie jest to oczywiście sytuacja przyjemna. O czym trzeba wówczas pamiętać?
DLACZEGO KOT WYMIOTUJE?
Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że wymioty nie są oznaką złośliwości zwierzaka. Dlaczego koty wymiotują? Przyczyn jest wiele, ale na wstępie warto zadać sobie kilka podstawowych pytań:
- jak często zwierzak wymiotuje - w ciągu dnia czy tygodnia?
- czy wymioty mają miejsce po posiłki, a może po spacerze?
- kiedy zwierzak był ostatni raz odrobaczany?
- czy kot to zwierzę wychodzące samodzielnie czy nie?
- czy w skład wymiocin wchodzi woda, niestrawiona karma, żółć, a może resztki trawy czy sierść?
- czy wymioty zaczęły się lub uległy nasileniu po zmianie karmy?
- czy kot jest regularnie szczepiony?
- czy poza wymiotami pojawiły się inne niepokojące objawy takie jak biegunka, krew w stolcu, brak apetytu, drażliwość czy osowiałość?
- czy kot zażywa jakieś leki?
Dzięki odpowiedziom na te pytanie można łatwiej poznać przyczynę takiego zjawiska. Niekiedy zwiastować to może początek poważnej choroby.
Przyczyn kocich wymiocin może być sporo:
Zakłaczenie - to w 100% naturalny objaw, wymioty mają na celu usunięcie kul włosowych z przewodu pokarmowego kota; w wymiocinach może znajdować się trawa oraz połknięta w czasie wylizywania się sierść; kot zjadając trawę podrażnia swój układ pokarmowy wywołując tym samym odruch wymiotny. Część trawy niczym szczotka czyści układ pokarmowy pchając kłaki do jelit i odbytu; kiedy wymioty tego rodzaju przeszkadzają właścicielowi zwierzaka to można kupować karmę z większą ilością odkłaczacza, które przeznaczone są dla kotów z długimi włosami. Poza tym dobrze sprawdza się pasta odkłaczająca.
KOT WYMOITUJE KRWIĄ
Nietolerancja pokarmowa - kotu nie odpowiada karma i trzeba ją wymienić na inną. Nawet wysokiej jakości karma może się nie sprawdzać w przypadku danego kota i trzeba ją wymienić na całkiem inną. Wymioty najczęściej pojawiają się po jedzeniu i zawierają nadtrawione jedzenie często z dodatkiem krwi.
KOT WYMIOTUJE PO JEDZENIU
Zbyt szybkie jedzenie - wymioty pojawiają się zwykle zaraz po posiłku, bo ket je dużo i szybko. Tak miewają przede wszystkim koty, które głodowały w młodości i te, które kochają jeść. Wówczas warto wymienić karmę na taką z większym rozmiarem chrupek. Wówczas kot zmuszony jest do ich gryzienia i nie może połykać ich w całości. Poza tym można zakupić specjalne miski dla kocich żarłoków. Przy nich zwierzak musi się nieco natrudzić, aby dostać się do jedzenia. Poza tym sprawdza się karmienie mniejszymi porcjami, ale częściej. W zasięgu kota nie wolno zostawiać jedzenia.
Zarobaczenie - w wymiotach niekiedy widać robaki np. glisty. Robaki w jelitach kota podtruwają do przy pomocy swoich produktów przemiany materii, drażnią ściany jelita na skutek wędrówek w kierunku płuc. Powodują uczucie krztuszenia się i odruch wymiotny. Koty wychodzące należy odrobaczać co trzy miesiące, a te domowe co pół roku.
KOT WYMIOYUJE - GDZIE SIĘ UDAĆ?
Zatrucie pokarmowe - kot zjadł coś szkodliwego, co mu zaszkodziło. Mogą to być środki czyszczące, rośliny szkodliwe dla kota, środki ochrony roślin, wybrane leki, uczucie na neomecynę, za duża dawka odrobaczacza. Warto pamiętać, że koty są natomiast odporne na jad kiełbasiany. Najczęściej wymiotom w takiej sytuacji towarzyszy brak apetytu, osowiałość, częste leżenie, rozdrażnienie, nieskoordynowanie ruchowe, chowanie się przed właścicielem, brak picia wody itd. Kiedy tylko pojawia się podejrzenie zatrucia pokarmowego, należy niezwłocznie udać się do weterynarza, bo pomoc musi być szybka i fachowa. Brak odtrucia może zniszczyć zwierzakowi wątrobę, nerki i inne narządu. Im szybciej przyjdzie pomoc, tym większa szansa na to, że zwierzaka uda się uratować.
Połknięte sznurka czy kawałka folii - tylko lekarz weterynarii może podać pod swoją kontrolą kotu leki wywołujące wymioty i biegunkę. Niekiedy wykonuje się również RTG lub USG brzucha. Kiedy u kota widać kawałek sznurka czy folii wystający z pupy nie można go ciągnąć, bo to prowadzić może nawet do rozerwania jelita. Konieczna jest pomoc weterynarza.
KOT WYMIOTUJE - CO MU PODAĆ?
Panleukopenia - silnym wymiotom towarzyszy dodatkowo biegunka. Kiedy kot nie był szczepiony przeciwko panleukopenii i jest dość młody (do 6 lat) to może zachorować na tę groźną chorobę. W tym przypadku kluczowe znaczenie ma czas. Im szybciej kot trafi do weterynarza i zostanie poddany leczeniu (kroplówka, neupogen, transfuzja krwi), tym większa jest szansa, że przeżyje.
Wymioty mogą być również sygnałem ostrej lub przewlekłej niewydolności nerek. Winny jest na ogół podwyższony poziom mocznika we krwi. To on podtruwa kota i powoduje wymioty, tak samo jak inne trucizny.
Wymioty są odruchem obronnym organizmu, który chce usunąć z niego to co szkodliwe. Co ciekawe, nie wszystkie zwierzęta potrafią wymiotować. W przypadku koni połknięcie czegoś szkodliwego wraz z paszą oznacza w zasadzie natychmiastową oraz bolesną śmierć.
Zostaw komentarz