Choroby psów

JAK POMÓC PSU GDY DOSTAŁ SKRĘTU ŻOŁĄDKA?

REDAKCJA ZOOVIT

Skręt i rozszerzenie żołądka dotyczy szczególnie dużych, a wręcz olbrzymich psów. Nie jest to jednak reguła. Małe psy również narażone są na tą przypadłość. Przyczyny mogą być naprawdę różne. Nie można określić jednej, konkretnej przyczyny. Warto więc nabyć wiedzę dotyczącą tego w jaki sposób zapobiegać wszelkim dolegliwościom żołądka i jak wyglądają pierwsze objawy. 

SKRĘT ŻOŁĄDKA U PSA - PRZYCZYNY

Rozszerzenie żołądka następuje kiedy jest on nadmiernie wypełniony pokarmem, wodą i gazami. Bardzo często jest skutkiem pochłonięcia zbyt dużej ilości pokarmu jednorazowo. Może to również nastąpić, kiedy zwierzę popije zbyt dużą ilość wody, zwłaszcza dużą ilość pożywienia. Może to wynikać z procesów w żołądku, czyli na przykład z powodu fermentacji i zebrania się sporej ilości gazów lub kiedy zwierzę podczas jedzenia połknie za dużo powietrza. Rozszerzenie żołądka bardzo szybko zmienia się w skręt żołądka. Jeżeli właściciel nie zareaguje odpowiednio szybko, wówczas pies może nawet umrzeć. Badania wykazały, że większą możliwość na skręt żołądka mają rasy o głębokich klatkach piersiowych oraz osobniki starsze. Można więc wywnioskować, że psy młodsze i te o płytkich klatkach piersiowych nie są aż tak narażone. 

JAK ROZPOZNAĆ SKRĘT ŻOŁĄDKA U PSA - OBJAWY

Oto objawy skrętu żołądka

 • widoczny niepokój zwierzęcia
 • nieudane próby wymiotowania i charakterystyczny ślinotok
 • pies oddycha z ogromną trudnością, a jego oddechy są płytkie
 • bolesność brzucha i jego widoczne, optyczne powiększenie
 • wstrząs: osłabienie spa, błony śluzowe stają się blade, słaby puls, szybsze bicie serca
 • Wstrząs może doprowadzić do śpiączki u psa. 

Objawy pojawiają się bardzo szybko, i równie szybko postępują, dlatego trzeba być niezwykle czujnym i bacznie obserwować zwierzę. Im szybsza będzie reakcja właściciela, tym zwierzę szybciej wróci do zdrowia. 

SKRĘT ŻOŁĄDKA U PSA - LECZENIE

Jeżeli u zwierzęcia pojawiło się rozszerzenie żołądka, wówczas lekarz poda mu leki dożylnie. Umieszczona zostanie również sonda w żołądku, aby zahamować wstrząs. Sonda ta sprawi, że z żołądka zwierzęcia usunięta zostanie wszelka zawartość w postaci pokarmu, gazów, czy płynów. Oprócz tych działań, pies otrzyma również szereg antybiotyków i leków przeciwbólowych. 

operacja żołądka u psa

SKRĘT ŻOŁĄDKA U PSA - OPERACJA

W przypadku skrętu żołądka jedynym rozwiązaniem pozostaje ingerencja chirurgiczna. Ważne, by była przeprowadzona szybko. Tkani pozostające w skręcie stają się niedokrwione i dochodzi do martwicy. Skręt przyczynia się do zablokowania krążenie na wiele większą skalę. Operacja skupia się na odwróceniu żołądka, oczyszczeniu go i usunięcia martwych tkanek. Następnie żołądek zostaje przyszywany do ściany jamy brzusznej, ponieważ po jednym skręcie następuje obawa o kolejny. Istnieje również ryzyko dużych zaburzeń serca. 

Pierwsze dni po operacji wymagają od właściciela troski.

Czego pies powinien nie jeść, aby nie doszło do skrętu żołądka?

 • Dużych posiłków
 • Dużych posiłków po dłuższych przerwach czasowych
 • Być karmiony raz dziennie ogromną porcją
 • Być karmiony miską umieszczoną na podwyższeniu
 • Bawić się po jedzenie (wszelki ruch po spożyciu pokarmu jest zabroniony)
 • Nie powinien być niepokojony podczas jedzenia
 • Nie powinien być pojony bardzo zimną wodą
 • Być pojony dużą zawartością wody od razu po spożyciu pokarmu
 • Być transportowany z pełnym żołądkiem
 • Być pojony od razu po wysiłku fizycznym

Pies z natury zachłanny może połykać wraz z jedzeniem duże ilości powietrza. Warto więc zastanowić się, co można zrobić, aby pies nie jadł tak łapczywie. Bardzo często mogą nam w tym pomóc duże kawałki mięsa, jednak istnieje obawa, że pies nie będzie ich gryzł, a spożywał od razu cały, duży kawałek. Należy więc bacznie obserwować, w jaki sposób pies je. 

Sucha karma może też zostać przed spożyciem zalana wodą, co przyczyni się do zmniejszenia pragnienia psa po posiłku, a objętość w żołądku nie zmieni się aż tak radykalnie, jak w przypadku spożycia wody po suchym posiłku w postaci karmy, czy innych, psich smakołyków. 

 

 

Sprawdź najlepsze karmy dla psów cierpiących na skręt żołądka:
Suche karmy dla psów z nadwrażliwością na pokarm.
Najniższa cena w sklepie:
Zobacz
Komentarze (0)