Choroby psów

Najczęstsze choroby u psów: jakie są najgroźniejsze?

REDAKCJA ZOOVIT

Pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Jest wierny, lojalny i lubi spędzać czas ze swoim opiekunem w każdej sytuacji. Warto jednak pamiętać, że czworonożni pupile podobnie jak my chorują. Jakie schorzenia są najgroźniejsza dla zdrowia i życia psów?

Bardzo często bagatelizujemy najbardziej widoczne objawy chorób psów. Powinniśmy pamiętać o tym, że nasi czworonożni przyjaciele nie powiedzą o tym, że coś ich boli. Opiekun powinien obserwować wszystkie odstępstwa w zachowaniu psiaka. Jeśli na co dzień jest on energiczny, skory do zabawy i ma duży apetyt, a w pewnym momencie staje się smutny, nie chce jeść i w skrajnych przypadkach jest agresywny, to powinniśmy zastanowić się, czy nasz pupil nie jest na coś chory. Mogą to być schorzenia jelit, uszu czy gruczołów przyodbytowych.

Zapalenie jelit u psów - czym się objawia?

Zapalenie jelit jest u psów bardzo poważnych schorzeniem, które spowodowane jest wieloma mniej lub bardziej zależnymi od nas czynnikami. Zazwyczaj zapalenie jelit jest wpływem toksyn w organizmie psa lub obecności bakterii, na przykład jadu kiełbasianego, obecnego w nieświeżym jedzeniu. Najczęstszymi objawami tej choroby są mocne bóle jelit, które możemy zaobserwować w postaci agresywności naszego czworonoga lub osępienia. Opiekunowie szczególną uwagę powinni jednak zwracać na odchody psa. Zapalenie jelit jest bowiem bezpośrednio związane z problemami trawiennymi. Jeśli zobaczymy, że nasz pupil przez dłuższy czas oddaje zbyt luźny stolec, to powinniśmy skonsultować się z lekarzem i szczególną uwagę zwrócić na jego dietę. Nie powinna ona być ciężkostrawna i musi składać się wyłącznie z pokarmów renomowanych marek, oferujących karmy suche i mokre dla psów z problemami trawiennymi. Karmienie psa resztkami z obiadu w przypadku zaobserwowania objawów zapalenia jelit jest nieodpowiedzialne.

Zapalenie uszu u psów - problem, który może mieć wiele przyczyn

Uszy u psiaków są w większości przypadków znacznie większe niż u ludzi. Właśnie dlatego narażone są na występowanie wielu poważnych chorób, zagrażających zdrowiu, a nawet życiu naszych czworonożnych przyjaciół dnia codziennego. Najczęstszą przyczyną zapalenia uszu u pieska jest atopowe zapalenia skóry, obecność pasożytów wewnątrz kanaliku słuchowego oraz różnego rodzaju choroby autoimmunologiczne. Ponadto psy bardzo często chorują na alergie, które w konsekwencji nieleczenia mogą powodować zapalenie ucha. Konsekwencją zbagatelizowania zapalenia może być nawet trwałe zwężenie światła kanału słuchowego, co z czasem spowoduje całkowitą utratę słuchu. Podstawowym objawem zapalenia uszu psa jest gwałtowne potrząsanie głową, nieprzyjemny zapach wydobywający się z ucha oraz nadmierna wydzielina.  Jeśli chcesz dowiedzieć się, jakie są inne objawy zapalenia ucha w pieska, to koniecznie zapoznaj się z treścią tego artykułu: "https://www.dbamyozdrowiepsowikotow.pl/aktualne-informacje/5_objawow_zapalenia_ucha_u_psa".

Zapalenie gruczołów przyodbytowych - czym tak właściwie jest?

Zapalenie gruczołów przyodbytowych spowodowane jest tak zwanym zaczopowaniem kanalików okołoodbytowych. Powodem takiego stanu mogą być zbyt luźny stolec, alergie pokarmowe, brak witamin i błonnika w karmie naszego psiaka, infekcje wirusowe i bakteryjne lub wrodzone predyspozycje, dziedziczone z pokolenia na pokolenia. Należy również pamiętać o tym, że zapalenie gruczołów przyodbytowych może być następstwem chorobliwej otyłości naszych czworonożnych przyjaciół. Najczęstszymi objawami tej choroby są: opuchlizna odbytu, krwawienie, świąd oraz niekontrolowane oddawanie stolca w najmniej odpowiednim momencie. 

Nie można jednoznacznie określić, jakie choroby są dla psów najgroźniejsze. Zbagatelizowanie widocznych objawów każdego schorzenia może wiązać się z poważnymi problemami zdrowotnymi, których konsekwencją w skrajnych przypadkach może być nawet śmierć naszego pupila. Warto zatem szybko reagować.

Artykuł sponsorowany

Zobacz
Komentarze (0)