Choroby psów

KLESZCZ U PSA - JAK SZYBKO ZAREAGOWAĆ?

REDAKCJA ZOOVIT

Aby zapobiec występowaniu u psa chorób odkleszczowych, należy stosować odpowiednie środki odstraszające oraz pasożytobójcze. Trzeba pamiętać, że choć okres żerowania kleszczy trwa od wiosny do jesieni, to w zimie przechodzą one w stan hibernacji.

KLESZCZ U PSA - LECZENIE, JAK WYJĄĆ?

Kiedy zauważymy u naszego pupila wszczepionego kleszcza, musimy powstrzymać się przed smarowaniem go jakąkolwiek substancją. Wbrew obiegowej opinii, kleszcze wcale nie wychodzą ze skóry same, a taki zabieg jak smarowanie kleszcza, może tylko podnieść ryzyko przeniesienia przez niego choroby odkleszczowej na psa. Należy go zatem wykręcić, a nie wyrywać, delikatnym, ale szybkim ruchem. W ciągu kilku kolejnych dni po usunięciu kleszcza, powinniśmy bacznie obserwować naszego czworonoga. Dzięki temu bowiem możemy zauważyć pierwsze objawy ewentualnej choroby odkleszczowej.

W przypadku, gdy w ciele psa pozostanie jakaś część kleszcza, musimy jak najszybciej udać się do weterynarza.

KLESZCZ U PSA

Kleszcze są pasożytami, których pokarmem jest ludzka oraz zwierzęca krew. Największe ich skupiska występują na łąkach oraz w lasach. Stanowią one zagrożenie ze względu na fakt, iż poprzez ukąszenie mogą przenosić na swoją ofiarę groźne choroby. W przypadku psów najbardziej niebezpieczne są babeszjoza oraz borelioza.

Pasożyty te są bardzo wytrwałe i bez pożywienia mogą wytrzymać kilka tygodnia, a nawet miesięcy. Uczepione spodniej części liści, trwa czy krzewów, spokojnie oczekują na źródło pokarmu, którym może być nasz pies. Niestety, w związku z tym, że są one bardzo małe, często trudno jest je zauważyć pośród sierści, dlatego trzeba dokładnie ją sprawdzać podczas szczotkowania psa.

W sytuacji, gdy kleszcz wczepi się już w skórę czworonoga, zapobieżenie chorobie może już nie być możliwe. Warto zatem regularnie stosować krople na skórę, tabletki doustne lub obroże przeciwkleszczowe, gdyż są to najlepsze sposoby na zapobieganie chorobom odkleszczowym.

środki przeciw kleszcozm dla psa

KLESZCZ U PSA - OBJAWY CHOROBY

Początkowym objawem, zarówno boreliozy jak i babeszjozy, jest gorączka. Zwierzę staje się osowiałe, nie chce jeść, a w niektórych przypadkach również wymiotuje. W dalszej kolejności, przy babeszjozie, mocz przybiera ciemniejszą barwę, a błony śluzowe ulegają zażółceniu. Objawami boreliozy są z kolei opuchnięte stawy, kłopoty z poruszaniem się, większe węzły chłonne i gorączka.

KLESZCZ U PSA - JAK USUNĄĆ?

Kiedy tylko zauważymy, że w skórze naszego pupila znajduje się kleszcz, należy się go natychmiast pozbyć. Nie można tego jednak zrobić poprzez jego wyrwanie, gdyż kleszcz wszczepia się w skórę swoim aparatem gębowym, tak by pobierać krew. Zamiast tego przy użyciu pęsety, należy kleszcza wykręcić. Chwytamy go przy samej skórze i kręcąc wyciągamy pasożyta. Zanim to zrobimy, absolutnie nie wolno niczym go smarować, gdyż utrudni to tylko cały zabieg. Po usunięciu kleszcza, miejsce ukąszenia należy natomiast zdezynfekować. Następnie konieczna jest obserwacja zwierzęcia, aby w porę spostrzec jakiekolwiek objawy choroby.

Pamiętajmy, że kleszcz musi zostać usunięty z ciała psa w całości. Jeśli w skórze pozostanie jakakolwiek jego część, może być to przyczyną wielu nieprzyjemnych powikłań. Dlatego też, w takiej sytuacji warto jak najszybciej skonsultować się z lekarzem weterynarii.

 

Kup teraz środek przeciwko pasożytom dla psa!:
Preparaty antypasożytnicze.
Najniższa cena w sklepie:
Zobacz
Komentarze (0)