Inne

Rybki danio – dlaczego warto mieć je w swoim akwarium? Wyjaśniamy!

REDAKCJA ZOOVIT

Planujesz założyć akwarium? A może od dawna zajmujesz się hodowlą rybek i chcesz wzbogacić się o nowe gatunki? Szukasz zwierząt, które wniosą trochę koloru i ogrom radości do Twojego życia? Postaw na rybki danio! To rybki we wspaniałych kolorach, których popularność nie jest przypadkowa. Dlaczego cieszą się takim uznaniem i jakie warunki lubią najbardziej? A co z licznymi mitami, które narosły wokół tych rybek? Czy faktycznie są modyfikowane genetycznie? Odpowiadamy!

Popularność rybek danio

Rybki danio cieszą się bardzo dużą popularnością. Są one wyjątkowo chętnie kupowane przez akwarystów. Ich największą zaletą jest niesamowity wygląd. Cechują się kolorowym ubarwieniem – w takich barwach, jak na przykład czerwony, zielony lub fioletowy. Barwy te rzadko występują w przypadku innych ryb, szczególnie w tak ekonomicznej wersji. Rybki danio zakupić można za niską cenę, co również ma znaczenie dla ich popularności. Można je z łatwością nabyć w większości sklepów zoologicznych. Są one bardzo ruchliwe, towarzyskie i ciekawskie. Zazwyczaj rybki danio mają też bardzo małe wymagania. Z tego powodu są one polecane dla osób początkujących, które stawiają pierwsze kroki w akwarystyce.

Rybki danio – wymagania i pielęgnacja

Rybki danio rewelacyjnie odnajdują się w swoim towarzystwie, dlatego też poleca się hodować je w większych grupach. Powinny one zawierać minimum 8-10 rybek, jednakże w naprawdę dużych zbiornikach można stworzyć nawet ławicę rybek danio liczącą kilkadziesiąt sztuk.

Podstawowym wymaganiem w przypadku rybek danio jest zapewnienie im odpowiednich warunków. Należy zainwestować w akwarium, które ma przynajmniej 60 cm długości, a w przypadku niektórych podgatunków – nawet 100 cm. To bardzo ważne, gdyż rybki danio są bardzo ruchliwe i potrzebują dużej przestrzeni. Koniecznie zakup również pokrywę do akwarium, ponieważ rybki te mogą wyskakiwać. Ważne jest również, żeby zadbać o to, by miały one wolny front do pływania. Dlatego też zaleca się, by postawić jedynie na niską roślinność, która w żaden sposób nie będzie ograniczała pływania tych zwierząt. Woda w akwarium, w którym żyją rybki danio, powinna mieć umiarkowaną temperaturę. Najlepiej, żeby wynosiła ona około 20-25 stopni Celsjusza. Konieczna jest również grzałka z termostatem – unikniesz dzięki niej wahań temperatury, które mogą zaszkodzić Twoim zwierzętom. Rybki danio będą cieszyć się o wiele lepszą kondycją oraz samopoczuciem, gdy w akwarium będą znajdować się różnorodne rośliny.

Ważną informacją jest również to, że rybki danio nie są agresywne. Spokojnie możesz umieścić je w akwarium z innymi gatunkami, nie obawiając się, że zrobią krzywdę innym rybkom. Co więcej, ich hodowla jest wyjątkowo prosta. Należą one do zwierząt wszystkożernych. Z tego też powodu z łatwością dobierzesz odpowiedni do ich potrzeb pokarm.

Ryby modyfikowane genetycznie, barwione, nielegalne, cierpiące – te i inne mity na temat rybek danio

Ryby danio to jedne z najbardziej kontrowersyjnych ryb akwariowych. Na ich temat powstało bardzo dużo mitów. Jest to spowodowane ich niesamowitym kolorem. W sieci, np. na stronie https://www.leopardus.pl/2021/05/05/ryby-zmodyfikowane-genetycznie-fakty-i-mity/, specjaliści mierzą się z największymi mitami na ich temat. Wyjaśniają przy okazji, co jest prawdą, a co kłamstwem. W jaki sposób ryby te uzyskały takie piękne kolory? Odpowiedzialna jest za to inżynieria genetyczna. Warto wiedzieć, że nie są one sztucznie barwione, a tak niepospolite barwy towarzyszą im już od początku ich życia.

Artykuł partnera

Zobacz
Komentarze (0)