Biegunka u psa – najczęstsze przyczyny i leczenie
Gdy czasem człowiek czymś się zatruje, zje coś niedobrego, albo też pomiesza ze sobą nieodpowiednie składniki, ma w żołądku prawdziwą rewolucję – i skutkuje to wymiotami lub biegunką. U zwierząt również nie jest ona niczym dziwnym, więc każdy posiadacz na przykład psa musi się liczyć z tym, że może wystąpić. Warto wiedzieć jak wtedy postępować, żeby przynieść zwierzęciu ulgę – i szybko zażegnać problem!
Biegunka u psa
Biegunka u psa jest dolegliwością związaną z częstszą niż zwykle koniecznością oddawania stolca, przy czym jest on rozwodniony i posiada zmieniony kolor oraz zapach. Może się w nim również znajdować na przykład śluz, ropa czy nawet krew. Zwykle biegunka nie trwa długo, jednak zawsze wskazuje na jakiś nietypowy stan – powinna jednak niepokoić przede wszystkim wtedy, gdy posiada charakter przewlekły. I to zarówno u ludzi, jak i u psów. Jeśli zatem pies ma biegunkę, należy uważnie go obserwować, żeby stwierdzić, czy to przypadłość o charakterze ostrym, gwałtownym i krótkim, czy też może wchodzi w fazę przewlekłą.
Biegunka jest szczególnie groźna u szczeniąt, ponieważ są one mniej odporne niż psy dorosłe. Zawsze biegunka prowadzi do osłabienia zwierzęcia, ale jeśli mamy do czynienia ze stanem przewlekłym może dojść do odwodnienia. Gdy więc biegunka trwa dłużej niż 14 dni, biegunkę można uznać za przewlekłą. Często jej przyczyną są bardzo poważne problemy, zatem warto skonsultować się szybko ze specjalistą!
Biegunka u psa - przyczyny
Biegunki u psów mogą występować z bardzo wielu różnych powodów. Czasem ciężko jest rozpoznać przyczynę, jeśli przypadłość pojawia się nagle. Zazwyczaj jednak właściciele mogą mniej więcej określić co mogło się przyczynić do jej wystąpienia. Główne przyczyny, jakie wywołują biegunki u psów, to między innymi nietolerancja na jakiś pokarm lub alergia pokarmowa (tak, psy również mogą je mieć), albo spożycie zepsutej żywności. Na kolejnych miejscach plasują się jednak choroby wirusowe, szczepienia, podanie środka na odrobaczanie, albo też przyjmowanie przez psa leków, których jego organizm nie toleruje.
Co ciekawe, biegunka u psów – podobnie jak u ludzi – może być też związana z podleganiem dużemu stresowi. Może być i tak, że w układzie pokarmowym zwierzęcia znalazło się jakieś ciało obce, które jest przyczyną nieprawidłowego trawienia.
Biegunka u psa - leczenie
Gdy nasz pupil czuje się źle, chcemy jak najszybciej poradzić sobie z jego problemem i przynieść mu ulgę. Podstawa to uzupełnianie poziomu wody i elektrolitów, które pies traci wraz z biegunką. Pokarm warto odstawić na 24 godziny – ewentualnie podawać zwierzęciu kleik z siemienia lnianego, albo smectę czy węgiel leczniczy. Jeśli po tym czasie zaczniemy podawać psu pomału lekkostrawne pokarmy i zauważymy poprawę, nie musimy się niczego obawiać. Jeśli jednak psu nie polepszyło się, albo wręcz zauważamy pogorszenie jego stanu, powinniśmy udać się z nim do lekarza. Być może przyczyny biegunki są poważniejsze niż myślimy - warto więc, by zwierzę zostało zbadane przez weterynarza.
Zostaw komentarz