Choroby psów

Wodobrzusze u psa

REDAKCJA ZOOVIT

O wodobrzuszu mówimy w sytuacji, kiedy jamie brzusznej psa gromadzi się zbyt wiele płynów. Dla zwierzęcia jest to wielki dyskomfort; pojawiają się do tego intensywne wymioty oraz zaburzenia apetytu. Wodobrzusze jest wywoływane przez najróżniejsze przyczyny, nie da się zatem jednoznacznie wskazać najlepszej metody leczenia. Wszystko zależy od konkretnego przypadku oraz potrzeb chorego osobnika.

Wodobrzusze występuje zarówno u psów, jak i u kotów. W poniższym tekście zajmiemy się jednak przypadkami psów – ich przyczynami, zagrożeniami oraz możliwymi sposobami leczenia.

Wodobrzusze u psa

Pies cierpiący na wodobrzusze może to komunikować na wiele sposobów. Pojawia się przede wszystkim osłabienie i brak energii, momentami przechodzące wręcz w stan letargu i apatii. Następują duże wahania wagi ciała – pies może gwałtowanie przybierać, jak i tracić kilogramy. W skrajnych przypadkach dochodzi nawet do anoreksjii.

Wodobrzusze u psa – przyczyny

Płyny mogą gromadzić się w brzuchu z wielu różnych przyczyn. W grę wchodzą tu dolegliwości takie jak rak brzucha czy krwawienia w brzuchu, a także uszkodzenia niektórych organów wewnętrznych, jak wątroba i pęcherz. Może to być spowodowane również przez niski poziom białka we krwi. Gromadzenie się płynów w brzuchu jest także wynikiem niewydolności serca. Często dochodzi również do zespołu nerkowego.

wodobrzusze u psa rokowania

Wodobrzusze u psa – rokowania

W celu poznania przyczyn dolegliwości i ustalenia odpowiedniego leczenia, potrzebne jest najpierw wykonanie odpowiednich badań diagnostycznych. Aby je przeprowadzić, lekarz pobiera próbki płynu z brzucha chorego psa. Przeprowadza się również morfologię oraz analizę moczu. W niektórych przypadkach przydatne są badania rentgenowskie.

Przy wystawianiu diagnozy bierze się oczywiście pod uwagę wszystkie pozostałe objawy – nie tylko wyniki badań. Jedynie dzięki temu można stwierdzić, czy zbierający się w brzuchu płyn jest wynikiem uszkodzenia wątroby lub pęcherza, niewydolności serca czy jakiejkolwiek innej przyczyny. Dopiero po dokładnym określeniu natury problemu można podejmować decyzje dotyczące dalszego leczenia.

Wodobrzusze u psa – leczenie

Nie istnieje jedna, standardowa metoda leczenia wodobrzusza u psa. Wszystko zależy bowiem od konkretnego problemu oraz jego przyczyn. Często pierwszym krokiem jest usunięcie nagromadzonego płynu z brzuchu. Jest to bardzo ważne szczególnie w przypadku, gdy nagromadziło się go naprawdę wiele, co dla zwierzęcia oznacza ogromny dyskomfort.

W niektórych przypadkach wymagane jest leczenie operacyjne. Z metody tej korzysta się przede wszystkim w leczeniu guza obecnego w brzuchu. Operacja będzie konieczna również w sytuacji, kiedy w brzuchu istnieje silny krwotok który należy opanować.

W leczeniu wodobrzusza stosuje się również rozmaite leki. Ich dobranie jest oczywiście uzależnione od konkretnego rodzaju choroby. Antybiotyki są stosowane w przypadku wodobrzusza wynikającego z zakażenia bakteryjnego. Każda terapia lekami niesie ze sobą zagrożenia w postaci kolejnego osłabienia organizmu psa. Bardzo ważne jest zatem odpowiednie dobieranie środków, aby zminimalizować to ryzyko.

Zapobieganie

Zapobieganie wodobrzuszu jest dość trudne, istnieje bowiem wiele różnych czynników które mogą je wywoływać. Można oczywiście ograniczać niektóre z tych czynników, jak na przykład uszkodzenia narządów w jamie brzusznej. Nie należy trzymać psa w ciasnych pomieszczeniach.Warto pamiętać, że bardzo źle wpływa na to zdrowie psa i może prowadzić do poważnych urazów. Na psa trzeba uważać w czasie spacerów, aby przypadkiem nie uszkodził swojego ciała – takie urazy prowadzą często do krwotoków wewnętrznych.

 

Karmy najlepsze dla psów cierpiących na problemy wątrobowe. Zobacz :
Karmy dla Psów usprawniające pracę wątroby.
Najniższa cena w sklepie:
Zobacz
Komentarze (0)