Choroby kotów

GDY KOTA BOLI - JAK MU POMÓC I ZDIAGNOZOWAĆ PRZYCZYNĘ?

REDAKCJA ZOOVIT

Warto zdawać sobie sprawę, że zawsze istnieje ryzyko, że kota zacznie coś boleć, nawet pomimo sprawowanej nad nim starannej opieki. Cierpienie może wynikać z rozmaitych powodów. Duże znaczenie odgrywa jak najszybsze zauważenie, że mruczek ma jakiś kłopot, aby później nie okazało się, że na skuteczną pomoc jest już za późno. Z tego powodu zalecane jest zwrócenie bacznej uwagi na wszelkie zachowania, które odstają od normy. Warto zapoznać się z tymi symptomami cierpienia u kota, które występują u niego najczęściej.

BÓL U KOTA

Niestety, ale kot nie jest w stanie zakomunikować człowiekowi, że doznaje jakiegoś cierpienia. Ważne jest też to, że w przeciwieństwie do niektórych zwierząt nie wydaje on dźwięków sygnalizujących ból, a jest to spowodowane jego usposobieniem. Jest to przyczyną tego, że to właśnie opiekun powinien uważnie przyglądać się swojemu kotu i jeżeli dostrzeże, że dzieje się coś alarmującego, to powinien wówczas podjąć odpowiednie kroki.

BÓL ZĘBA, BRZUCHA, GARDŁA U KOTA

Cierpienia mruczka często są spowodowane uszkodzeniami fizycznymi, ale mogą też wynikać ze schorzeń organów wewnętrznych. W wielu przypadkach u kotów występuje ból brzucha, gardła czy też zębów. Jeżeli dojdzie do takiego rozwoju wypadków, to wówczas u zwierzęcia można zauważyć wyjątkowe postępowanie, które przejawia się m.in. izolowaniem, brakiem apetytu, posilaniem się w innych godzinach niż zwykle lub odczuwaniem strachu przed próbą pogłaskania go.

BÓL U KOTA - OBJAWY

Do typowych zachowań odczuwającego ból zwierzęcia należy zaliczyć również częste lizanie obolałej okolicy, niechęć do zabawy czy utratę zainteresowania domownikami. W niektórych przypadkach koty przejawiają zachowania agresywne. Najważniejsze jest to, aby w razie zaistnienia takich okoliczności możliwie w jak najkrótszym czasie zgłosić się do lekarza weterynarii, który postawi właściwą diagnozę i w zależności od niej zastosuje odpowiednie leczenie.

ból zęba u kota

Ważne informacje

Do pierwszych niepokojących symptomów należą ciągłe zawodzenie i mruczenie, które oznaczają duże męki zwierzęcia. Następne objawy, które mogą występować to: osowienie, ubytek wagi, nieregularne wypróżnienia, a także bardzo silna utrata owłosienia. Brak odpowiedniej reakcji może doprowadzić do śmierci mruczka.

Jak rozpoznać miejsce bólu?

Poniżej zostaną przedstawione podstawowe rodzaje bólu i symptomy, które o nich świadczą:

  1. Ból głowy - zmrużanie oczu, dynamiczne ruchy głową, światłowstręt, przyciskanie głowy do ścian czy rzeczy.
  2. Ból narządów wewnętrznych - układanie się w kłębek, nadmierna agresja, bardzo częste miauczenie, naprężanie mięśni.
  3. Ból kręgosłupa - drżenie, niepewny chód, kłopoty z wypróżnianiem, wyginanie grzbietu, wystrzeganie się dotyku.
  4. Ból zębów - gryzienie, niechęć do jedzenia, ślinienie.

JAK UŚMIERZYĆ BÓL U KOTA?

Należy pamiętać o tym, że sposoby leczenia bólu, które są skuteczne w przypadku ludzi, u kotów mogą okazać się nieefektywne, a nawet szkodliwe. Dlatego najrozsądniej jest wybrać się do weterynarza, który dokładnie będzie wiedział co robić w danej sytuacji.

 

Suchy pokarm dla kota z bólem zęba. Kup teraz:
Pokarm dla kota z bólem zębów.
Najniższa cena w sklepie:
Zobacz
Komentarze (0)