Inne

ABC zabawek dla psów

REDAKCJA ZOOVIT

Odpowiednio dobrane zabawki dla psa stymulują zdolności pupila i przyczyniają się do rozwoju intelektualnego. Przedstawiamy godne polecenia akcesoria, które z pewnością przypadną do gustu twojemu pupilowi.

Zapewniają stymulację intelektualną, rozrywkę, zaspokajają naturalną potrzebę gryzienia, żucia, a niekiedy nawet gonitwy. O czym mowa? Oczywiście o zabawkach dla psa. Obecnie na polskim rynku dostępna jest niezliczona ilość tego typu akcesoriów dla czworonogów. Niemniej jednak zabawka zabawce nierówna. Jak się bowiem okazuje, nie wszystkie rodzaje opisywanych gadżetów w równym stopniu wpływają na rozwój pupila. Jakie zatem zabawki wybrać?  

Piłka

Piłka to bez wątpienia jedna z najpopularniejszych zabawek dla psa. Dostępne na rynku akcesoria tego rodzaju różnią się zarówno twardością  i wielkością, jak i rodzajem wypełnienia (bądź brakiem takowego). Czym kierować się podczas wyboru piłki dla psa? Przede wszystkim należy mieć na uwadze jej wielkość -  zabawa ze zbyt małą piłką rodzi ryzyko jej połknięcia bądź zadławienia, z kolei przytrzymanie w zębach za dużej zabawki może sprawić zwierzakowi sporą trudność. Nie mniej ważna jest twardość gadżetu. Nie może być on zbyt miękki, gdyż wówczas zostanie szybko przegryziony.

Przytulanka

Jeśli sądzisz, że pluszowe przytulanki sprawdzą się jedynie w przypadku dzieci, to jesteś w dużym błędzie. W rzeczywistości są one uwielbiane także przez… psy. Dlaczego? Ponieważ ten typ zabawki wpływa na czworonoga w sposób wyciszający i zapewnia uczucie bezpieczeństwa. Ale uwaga, nie każda maskotka nadaje się do zabawy dla psa. Klasyczne pluszaki posiadają bowiem sztuczne wypełnienie, które – po przegryzieniu maskotki – może zostać połknięte. Właśnie dlatego warto wybierać przytulanki tworzone specjalnie z myślą o potrzebach czworonogów. Pluszowe zabawki dla psów znajdziesz między innymi na stronie https://allegro.pl/kategoria/dla-psow-zabawki-90069.

Zabawki edukacyjne

Edukacyjne zabawki dla psów – jak wskazuje już na to sama nazwa – stanowią połączenie zabawy oraz nauki. Stymulują one rozwój intelektualny, poprawiają różnego rodzaju umiejętności i pozytywnie wpływają na pamięć naszego czworonoga. Półki sklepów zoologicznych wręcz uginają się pod ciężarem tego rodzaju akcesoriów. Jakie zabawki edukacyjne dla psa wybrać? Wśród godnych polecenia produktów warto wymienić m.in. kongi, przesuwane puzzle, flip board'y czy maty węchowe.

Kong

Kongi produkowane są z naturalnego kauczuku czyli materiału, którego niemalże nie da się zniszczyć. W praktyce ich kształt zbliżony jest nieco do kształtu bałwana. Zabawka świetnie zaspokaja potrzebę gryzienia oraz przyczynia się do pobudzenia naturalnego instynktu łowczego (po odbiciu skacze w nieoczekiwanym kierunku). Dodatkowo może ona zostać wypełniona ulubionymi przysmakami naszego pupila.

Przesuwane puzzle

Ten typ zabawek wyposażony jest w ruchome elementy, które – po przesunięciu lub podniesieniu – umożliwiają psiakowi dostanie się do ukrytego w ich wnętrzu smakołyku. Psie łamigłówki różnią się między sobą stopniem trudności. Niektóre z nich zapewnią pupilowi zabawę na kilka minut, inne – na kilka godzin. Wybierając puzzle dla psa warto zwrócić uwagę na materiał, z jakiego zostały wykonane. Może się bowiem zdarzyć, że pupil – nie rozumiejąc zasad zabawy – będzie chciał na siłę dostać się do smakołyku.

Flip board

Flip board to swego rodzaju gra strategiczna dla psa, której celem jest wydobycie ukrytego przysmaku. W praktyce flip board jest typem podstawki wyposażonej we wgłębienia, komory z suwakami, stożki i inne ruchowe elementy. Można zatem stwierdzić, iż jest to rozbudowana wersja opisanych powyżej puzzli dla psa. Flip board wspiera koncentrację i zdolności manualne pupila, a także umożliwia trenowanie komend np. „zostaw” czy „szukaj”.

Mata węchowa

Z reguły maty węchowe przypominają dywanik z wystającymi paskami, nieco rzadziej w podstawę wszyte są kieszonki i przegródki. Zabawa z matą – z punktu widzenia człowieka – jest niezwykle prosta. Pies musi jedynie znaleźć ukryte w macie smakołyki. Jednak dla naszego czworonoga to wyzwanie zapewniające masę zabawy i satysfakcji. Maty węchowe pobudzają psa intelektualnie, dostarczają nowych bodźców, poprawiają koncentrację oraz zdolności manualne.

Zobacz
Komentarze (0)