Choroby psów

Pies kuleje - czy to powód do niepokoju?

REDAKCJA ZOOVIT

​Kulenie naszego ukochanego zwierzaka to symptom, który mieć podłoże o różnym rodzaju – czy jednak wszystkie z przyczyn kulawizny są powodem do niepokoju? Aby stwierdzić, czy utykanie psa jest objawem poważnej dolegliwości, konieczne jest udanie się do weterynarza w celu przeprowadzenia pełnej diagnostyki. Nie zawsze możemy jednak szybko się udać do gabinetu weterynaryjnego – co zrobić w takiej sytuacji? Każdy odpowiedzialny właściciel zwierzęcia powinien edukować się w kwestii tego, jak zareagować na objawy kulenia u psa.

Pies kuleje – jakie mogą być tego powody?

Kulenie pojawia się w wyniku urazu lub osłabienia części nogi zwierzęcia – może to dotyczyć kości, mięśni, ścięgien, a także więzadeł. Niekiedy przyczyną problemu może być także zakażenie skóry, które jest dość łatwe do dostrzeżenia. Jego objawem są czerwone, wilgotne zmiany między palcami psa. W przypadku głębszej infekcji występuje zazwyczaj także obrzęk – pojawia się on też przy złamanej kości bądź zwichniętym stawie.

Znacznie trudniej jest jednak dostrzec urazy obejmujące stawy, ścięgna, więzadła czy nerwy. Niestety takie nieprzyjemnośc mogą spotkać także naszego psiego przyjaciela, dlatego należy uważnie obserwować jego zachowanie – możemy dostrzec w nim pewne wskazówki dotyczące problemu. Wśród objawów zerwania więzadła krzyżowego przedniego możemy wymienić m.in. niechęć pupila do podejmowania codziennych aktywności, które dotąd sprawiały mu wiele radości, a także dochodzące z kolana dźwięki przypominające chrupanie.

Urazy ortopedyczne, takie jak zerwanie więzadła krzyżowego przedniego, wiążą się z ograniczeniem sprawności zwierzęcia, a także odczuwaniem przez niego bólu. Pomoc w powrocie do zdrowia oferuje innowacyjna metoda operacyjna TTA Rapid. Dowiesz się o niej więcej na www.przychodnianovet.pl/operacja-zerwanego-wiezadla-krzyzowego-metoda-tta-rapid/.

Najczęstsze powody utykania psa

Jeśli kulawizna u psa nie ustępuje samoistnie, powinno to dla nas stanowić niepokojący sygnał. Wskazuje to na możliwość doznania przez zwierzę kontuzji bądź rozwoju choroby. Przyczyn utykania psa jest bardzo wiele, dlatego w takiej sytuacji konieczne jest udanie się do weterynarza w celu przeprowadzenia diagnostyki i podjęcia niezbędnych czynności.

Wśród najczęstszych powodów kulenia psa można wymienić:

  • przeciążenie stawów – może ono być wynikiem wysiłku czy zabawy, w tym wypadku objawy zwykle szybko ustępują,
  • zapalenie mięśni bądź ścięgien,
  • choroby stawów,
  • zerwanie więzadła – najczęściej krzyżowego, które stabilizuje kolano,
  • zwichnięcie rzepki,
  • złamania bądź choroby kości,
  • infekcje,
  • ugryzienia zwierząt lub owadów.

Jak poważne jest utykanie psa?

W niektórych przypadkach kulenie psa wskazuje na drobne dolegliwości, a w innych jest ono objawem poważnych problemów. Aby udzielić zwierzęciu pomocy, należy ocenić stopień kulenia, zidentyfikować kulejącą nogę i się jej przyjrzeć – czy zwierzę bez przerwy trzyma uniesioną nogę, czy może podnosi ją podczas chodzenia? Wszystkie informacje są niezwykle ważne.

Kolejnym krokiem jest ustalenie ram czasowych. Kiedy po raz pierwszy zauważyliśmy, że pies kuleje? Czy utykanie pojawiło się nagle, czy z biegiem czasu stawało się poważniejsze? Czy pies utyka bardziej po aktywności fizycznej czy nie ma ona wpływu na stopień kulenia?

Oględziny kulejącego psa – o tym pamiętaj!

Jeśli pies odczuwa silny ból, nie próbuj go samodzielnie badać – możesz pogorszyć uraz! W przypadku podejrzenia złamania kości czy zwichnięcia stawu należy jak najszybciej udać się do weterynarza.

Do oględzin kulejącego psa niezbędne są dwie osoby – jedna bada nogę, podczas gdy zadaniem drugiej jest unieruchomienie psa. Należy przy tym jednak pamiętać, że zwierzęta odczuwające ból mogą reagować nieprzewidywalnie – musimy być ostrożni. Jeśli występuje ryzyko ugryzienia, zaprzestańmy oględzin.

Po zidentyfikowaniu kulejącej nogi należy poszukać miejsca, gdzie pies odczuwa ból – rozpoczynamy od łap, sprawdzając, czy między palcami nie ma ciała obcego oraz czy nie występuje na nich zaczerwienienie. Badamy opuszki i sprawdzamy, czy nie ma na nich ran. Oceniamy też paznokcie, przyglądając się, czy nie ma w nich infekcji lub pęknięć. Delikatnie naciskamy każdy palec po kolei i obserwujemy reakcję zwierzęcia. Jeśli pies cofnie nogę, znaleźliśmy bolące miejsce.

Należy stopniowo przesuwać się w górę nogi, przyglądając się jej w poszukiwaniu obrzęku. Możemy delikatnie spróbować zgiąć stawy – opór wskazuje na odczuwanie bólu. Warto także porównać jedną nogę z drugą. Na końcu należy zadzwonić do weterynarza i dokładnie opisać mu nasze obserwacje.

Pamiętaj, że jeśli kulenie psa jest poważne i utrzymuje się ponad 24 godziny, powinieneś udać się do weterynarza!

Artykuł partnera

Zobacz
Komentarze (0)