Inne

​Jak wyciszyć psa po zabawie?

REDAKCJA ZOOVIT

Szaleńczy pościg w kniei czy zwariowane zabawy na łące - energiczny pies potrzebuje solidnej dawki aktywności, aby zaspokoić swoje potrzeby. Gdy jednak zbliża się pora powrotu do domu, okazuje się, że pies wcale nie ma ochoty się uspokoić. Zaczyna się podgryzanie, uwidaczniają się zachowania, które ciężko okiełznać. Jak wyciszyć psa po zabawie?

Gdy psie emocje buzują

Nakręcony pies bywa nieprzewidywalny. Ciągnie na smyczy, by przywitać się z psimi kolegami, skacze na przechodzących ludzi, a przy tym bywa okropnie nachalny. Takie zachowania dominują zwłaszcza u szczeniaków, co jest całkiem zrozumiałe do pewnego wieku. Jednak, gdy w ten sposób zachowuje się dorosły pies, pora wprowadzić czynności, które spowodują, że pies szybko się uspokoi.

Spacer równoległy

Nauka chodzenia na smyczy bywa frustrująca, zwłaszcza przy psie, który szaleńczo rwie się do przodu. Warto wdrożyć metodę spacerów równoległych, które polegają na chodzeniu na smyczy z innym psim towarzyszem. Warunkiem jest utrzymanie sporej odległości między zwierzętami - powinny one iść równolegle. Z czasem odległość można zmniejszyć, jak również pozwolić psom spacerować na różnej "wysokości" (jeden z nich może wyprzedzić kolegę lub pozostać bardziej w tyle). Trenowanie spacerów równoległych może być nieco nużące, lecz przynosi zaskakujące efekty.

Mata węchowa

Aktywności węchowe to świetny sposób na ostudzenie psich emocji. Praca nosem to właściwie praca umysłowa, która potrafi zmęczyć psa o wiele skuteczniej, niż najdłuższy spacer. Jeśli więc zwierzę nadal wykazuje nadmiar energii, warto podstawić mu matę węchową, w której znajdują się poukrywane smaczki. Pies już po kilku minutach intensywnych poszukiwań potrafi się uspokoić i oddać się chwilom relaksu we własnym kojcu. Podobny efekt przyniesie zabawka typu "Kong" lub lickmata wypełniona psim przysmakiem (np. pastą orzechową lub pasztetem dla psów).

Maty węchowe dostępne są w wielu sklepach internetowych, można też wykonać je samodzielnie.

A może masaż?

Kolejnym pomysłem na wyciszenie pupila jest zaproponowanie mu masażu. To czynność, którą warto wykonywać kilkanaście minut po spacerze, gdy pies nieco się uspokoi. Masaż należy rozpocząć od uszu, wykonując delikatne, koliste ruchy w okolicy płatków uszu, czoła i czubka głowy. Następnie stopniowo masujemy psa wzdłuż kręgosłupa aż do ogona. Pierwsze masaże mogą trwać kilka minut, później czas ten może stopniowo ulec wydłużeniu.

Ważne, aby właściciel w chwili przystępowania do masażu sam był zrelaksowany. Psi przyjaciele doskonale wyczuwają emocje w człowieku. Zły nastrój z pewnością udzieli się pupilowi.

Trening nowych komend

Większość psów uwielbia uczyć się nowych rzeczy. Wprowadzanie nowych komend i zachęcanie do nich psimi smaczkami przyniesie korzystne efekty. Jeśli pies jest nadpobudliwy i skacze, dobrym pomysłem będzie nauka warowania czy siadu. Pierwsze nagrody skupią psią uwagę na zdobywaniu pokarmu, co jest naturalne z jego instynktem. To doskonały sposób na wyciszenie psiaka oraz naukę nowych rzeczy.

A co, jeśli pomimo prób pupil nadal wykazuje się nadmierną energią? Jeśli powyższe metody nie przynoszą rezultatów, warto rozważyć skorzystanie z porad doświadczonego behawiorysty.

Partnerem materiału jest portal o psach Nosem.pl

Artykuł partnera

Zobacz
Komentarze (0)