Inne

Zioła dla królika – dlaczego warto je podawać i jak wybrać odpowiednie? Podpowiadamy

REDAKCJA ZOOVIT

Podstawowym składnikiem diety królika jest siano. Nie jest ono jednak w stanie w pełni pokryć potrzeb żywieniowych tych zwierząt. To właśnie dlatego istotnym elementem w żywieniu królików okazują się również dodatki. Wśród nich kluczową rolę odgrywają zioła. Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? W takim razie koniecznie zajrzyj do naszego dzisiejszego artykułu. Wyjaśnimy w nim, dlaczego zioła to dla królika bardzo zdrowa i smaczna przekąska. W dalszej części podpowiemy Ci również, które z nich możesz podawać bez żadnych obaw, a które lepiej ograniczać. Zostań z nami i zatroszcz się o to, aby dieta Twojego przyjaciela była nie tylko smaczna, lecz również zdrowa.

Zioła dla królika – smaczna przekąska czy istotny element diety?

Wbrew pozorom wielu właścicieli królików ma problem z zaplanowaniem menu swoich futrzastych przyjaciół. Wszystko przez panujące i niestety bardzo często powielane mity dotyczące żywienia tych zwierząt. Nic więc dziwnego, że trafiając na zioła dla królika, zaczynasz zastanawiać się, czy należy je traktować wyłącznie jako smaczną przekąskę, czy też stanowią one ważny element diety zwierzaka.

Raz na zawsze rozwiejemy więc Twoje wątpliwości. Otóż jest to zarówno naturalny i bardzo zdrowy smakołyk, który możesz serwować w formie nagrody, jak i wartościowy pokarm uzupełniający. Wszystko przez:

zawartość wielu cennych witamin i minerałów – pozytywnie wpływają one na funkcjonowanie układu pokarmowego;

zapewnienie prawidłowej higieny zębów – zioła, podobnie jak siano, pomagają w prawidłowej higienie zębów, wspomagając ich ścieranie;

właściwości lecznicze – dobrze dobrane zioła mogą pomagać w walce z niektórymi schorzeniami;

aromatyczny zapach i bogate walory smakowe – dzięki nim zioła są dla królika bardzo smaczne, co może być doskonałym rozwiązaniem dla właścicieli niejadków. Stanowią one bowiem skuteczny sposób na poprawę apetytu.

Jak więc widzisz, zioła to bardzo wartościowy pokarm dla królika, który jednocześnie stanowić może skuteczne urozmaicenie diety.

Dozwolone zioła, czyli jak prawidłowo dbać o królika miniaturkę

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak dbać o królika miniaturkę, w pierwszej kolejności sprawdź, czym możesz go karmić. Jest to bowiem kluczowe dla jego zdrowia oraz długiego i komfortowego życia.

Wiesz już, że kluczowym elementem diety naszych długouchych przyjaciół są zioła. Należy jednak zaznaczyć, że chociaż powinno się je podawać codziennie, ich ilość nie powinna być duża. O wiele ważniejsza jest w tym przypadku różnorodność. Warto także kierować się pewną zasadą:

Zioła, które podajemy często to:

– stokrotka,

– melisa,

– chaber bławatek,

– babka szerokolistna,

– babka lancetowata,

– tymotka łąkowa,

– podagrycznik,

– gwiazdnica pospolita,

– ziele topinamburu,

– lipa,

– mniszek lekarski,

– rumianek,

– liście: malin, truskawek, jeżyny, porzeczki, jabłoni, gruszy.

Nieco rzadziej:

– brzoza,

– mięta,

– płatki róży,

– koniczyna,

– hibiskus,

– płatki słonecznika,

– nagietek,

– podbiał,

– pokrzywa,

– kocanka,

– jeżówka purpurowa,

Rzadko:

– lucerna,

– skrzyp,

– krwawnik,

– dziurawiec.

Należy też zaznaczyć, że ostatecznie wybór ziół dla królika zależy od jego indywidualnych predyspozycji. Trzeba bowiem pamiętać, że oprócz smaku mają one również pewne właściwości, które mogą nie być wskazane przy konkretnych problemach. Istotne jest również to, aby zwracać uwagę nie tylko na składniki diety, lecz również na jakość pokarmu. Kupuj więc zioła wyłącznie ze sprawdzonych źródeł takich jak np. https://uszatkowerady.pl/zioladlakrolika.html. Wówczas będziesz mieć pewność, że nie zaszkodzą Twojemu pupilowi.

​Artykuł partnera

Zobacz
Komentarze (0)