Inne

Karmienie psa bez tajemnic - sprawdź, jak robić to dobrze

REDAKCJA ZOOVIT

​Sposób odżywiania naszych czworonogów to jeden z najważniejszych obszarów troski o nie. To także sposób pokazania im naszej miłości, budowania relacji, dbania o błysk w oku i ciekawość, z którą psy mogą codziennie poznawać świat. Jak zatem powinno wyglądać karmienie psa? Poznaj kluczowe zasady!

Karmienie psa - skład posiłków pod lupą

To, czym karmimy nasze zwierzęta, jest podstawą. Podawane im karmy - niezależnie od tego, czy są to karmy suche, czy mokre - powinny być pełnoporcjowe. Oznacza to, że są kompletne, czyli posiadają wszystkie niezbędne do prawidłowego funkcjonowania składniki odżywcze (makro- i mikroskładniki), a także zbilansowane, co wiąże się z tym, że wspomniane tu składniki znajdują się w odpowiednich proporcjach. Dlaczego jest to istotne? Weźmy za przykład takie pierwiastki, jak wapń i fosfor. Oba są kluczowe dla układu kostnego czworonogów, jeśli jednak będą podawane w nieprawidłowych proporcjach względem siebie, zamiast go wesprzeć, mogą działać niekorzystnie.

Zastanawiasz się teraz, czy możliwe jest, by karmienie psa jedzeniem przygotowywanym samodzielnie w domu spełniało wymienione tu założenia? Owszem, jest to możliwe, lecz niezwykle trudne. Wymaga specjalistycznej wiedzy, dobrej jakości składników, które będą przetwarzane w najbezpieczniejszy dla naszych czworonogów sposób, a także czasu - tak cennego we współczesnym, zabieganym świecie. Lepiej więc zostawić to w rękach ekspertów i postawić na profesjonalne, gotowe karmy. Ich przygotowanie i skład poddawane są rygorystycznym kontrolom. Co więcej, specjaliści troszczą się także o to, by serwowane naszym psim towarzyszom dania były smakowite - bo jedzenie ma być także przyjemnością! 

Karmienie psa - jak często karmić psa i kiedy?

Bardzo ważne jest utrzymywanie regularności w rozkładzie dnia naszych czworonogów. Dlatego też powinniśmy bazować na stałych porach karmienia psa. Dorosłym czworonogom standardowo podaje się dwa posiłki dziennie - rano i po południu lub wieczorem. Co jednak ważne, obserwuj swojego ulubieńca i jeśli taki system nie będzie mu pasował, dostosuj go do jego potrzeb - indywidualne podejście jest najważniejsze. Miseczkę z jedzeniem wystawia się pupilowi na maksymalnie 30 minut, po czym należy sprzątnąć resztki. Kolejny posiłek pies otrzymuje wówczas o następnej wyznaczonej godzinie.

A jak to wygląda ze spacerami? Czworonogi powinny jeść po powrocie do domu, minimum 15 minut po spacerze. Jedzenie przed wyjściem może doprowadzić do niebezpiecznego rozszerzenia i skretu żołądka. Warto jednak podkreślić, że ostatni spacer, by uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek w nocy, powinien odbyć się już po kolacji. Karmienie psa powinno mieć wtedy miejsce około godziny lub nawet dwóch przed wyjściem (dotyczy to przede wszystkim ras, które są szczególnie predysponowane do wspomnianych wcześniej trudności z układem trawiennym).

Karmienia psa - co warto wiedzieć?

  • Pamiętajmy o wodzie! Psy powinny mieć do niej stały dostęp. Woda musi być świeża i czysta. 
  • Chociaż jesteśmy niezwykle blisko ze swoimi psimi przyjaciółmi, nie są oni ludźmi - nie powinny jeść takich samych posiłków, jakie jemy my. Mają inne potrzeby względem składników odżywczych, a ich układ pokarmowy pracuje nieco inaczej. Jedzenie dla psa powinno być dostosowane konkretnie do jego potrzeb. 
  • Znakomitym dodatkiem do standardowych psich dań są różnego rodzaju smaczki. Zwłaszcza jeśli wspomagają też zdrowie zębów, jak np. PEDIGREE® DentaStixTM. Co istotne, przysmaki nie powinny przekraczać 10 proc. dziennej dawki kalorii, jakie przyjmują nasi ulubieńcy.
  • Gwałtowne zmiany w menu psa nie są dla niego dobre - mogą prowadzić do takich zaburzeń, jak np. wymioty czy biegunki. Jeśli chcemy zmienić sposób żywienia naszego czworonoga, musimy robić to stopniowo.

Indywidualne podejście to podstawa - ilość i skład posiłków zależą od wielu czynników, w tym od rasy, wieku, masy ciała, stanu zdrowia, a nawet rodzaju sierści naszego psiego towarzysza. Weźmy to wszystko pod uwagę - odpowiednie karmienie psa pozwoli nam dawać ukochanym czworonogom to, co najlepsze!

Artykuł partnera

Zobacz
Komentarze (0)