Inne

Interaktywne zabawki dla kota - czy są potrzebne?

REDAKCJA ZOOVIT

Koty to zwierzęta, które uwielbiają chadzać własnymi ścieżkami i spędzać czas w samotności. Z drugiej strony przepadają za dobrą zabawą. Doskonałą rozrywkę zapewnią im interaktywne zabawki. Akcesoria te nauczą związku między przyczyną a skutkiem zachowań i zwalczą nudę.

Interaktywne zabawki dla kota – rozwój zwierzęcia

Poza zapewnieniem kotom odpowiedniego pożywienia i bezpieczeństwa należy zorganizować im rozrywkę. Zabawa stwarza doskonałe warunki dla rozwoju kocich zmysłów, ich umiejętności i inteligencji. Warto zdecydować się na interaktywne zabawki dla kota. Sprawiają radość i zaspokajają instynkty, zwłaszcza że w kociej naturze leży polowanie. Mimo iż zwierzęta te nie muszą zdobywać pożywienia samodzielnie, instynkt łowiecki ma wpływ na tego typu zachowania. Przed zakupem zabawki warto zorientować się, jaki styl polowania preferuje kociak. Jedne lubią gonić za umykającymi obiektami, drugie zaczaić się na zdobycz, a jeszcze inne przeczesywać terytorium w jej poszukiwaniu. Stąd też nie lada wyzwaniem jest wybór odpowiedniej zabawki, która idealnie będzie oddziaływać na rozwój zwierzęcia. Na instynkt łowiecki doskonale wpłynie zabawka zasilana bateriami oraz schowki, tunele, wysokie drapaki, na których ukryje się zdobycz czy labirynty lub piłki trenujące cierpliwe wydobywanie smakołyku.

Interaktywne zabawki dla kota – do czego doprowadzić może ich brak?

Ogromnym błędem są wszelkie próby oduczenia kota polowania. Uniemożliwienie mu naturalnej ekspresji skutkuje frustracją i nudą. Doprowadzić może nawet do rozwoju zaburzeń behawioralnych. Te z kolei przejawiać się mogą niepożądanymi zachowaniami, np. niszczeniem wyposażenia domu czy załatwianiem się poza kuwetą. Interaktywne zabawki dla kota to doskonały sposób na rozładowanie stresu, który jest częstą przyczyną agresji wśród tych zwierząt. Oddziałując na nie odpowiednimi zabawkami, uniknie się związanych z tym wielu niepożądanych zachowań. Zabawa interaktywna wymaga od kota ruchu, który stanowić będzie doskonałą przeciwwagę dla wielogodzinnego snu. Mała aktywność fizyczna wiąże się z ryzykiem rozwoju zaburzeń zdrowotnych i przyczynić się może do nadwagi. Zabawki tego typu, stymulując zdolności poznawcze, zapobiegają pojawieniu się takich zaburzeń u sędziwych wiekiem pupili.

Interaktywne zabawki dla kota – sposób na samotność

Interaktywne zabawki to świetny sposób na nudę w sytuacji, kiedy właściciel nie ma wystarczająco dużo czasu dla swojego pupila. Mimo iż koty są z natury samotnikami bacznie obserwującymi otaczający świat, przepadają, kiedy zwraca się na nie uwagę. Zabawki tego typu wymagają sporo uwagi i czasu dzięki czemu zwierzę łagodniej zniesie samotne chwile pod nieobecność właściciela. Należy jednak pamiętać, że nawet liczne akcesoria nie zastąpią kotu czasu spędzonego z ukochanym opiekunem. Niewiele rzeczy cieszy je równie bardzo, jak interakcje z człowiekiem.

Artykuł sponsorowany

Zobacz
Komentarze (0)