Inne

Odżywianie psów – odpowiednia karma to podstawa

REDAKCJA ZOOVIT

Prawidłowa i zbilansowana dieta jest ogromnie ważna dla zdrowia naszego pupila. Na rynku jest mnóstwo gotowych karm spośród których często bardzo ciężko jest dokonać właściwego wyboru. Bardzo ważne jest to, aby odpowiednio ją spersonalizować do potrzeb psa, ale nie bez znaczenia pozostają także składniki, jakie się w niej znalazły. Jak więc podjąć decyzję o właściwej karmie i co to znaczy odpowiednia dla naszego zwierzaka? Podpowiadamy.

Podział karm dla psów

Podstawowy podział karm dla psów, to dedykowane dla szczeniąt, psów dorosłych oraz starszych, czyli seniorów. Różnią się one od siebie przede wszystkim składem, jaki jest niezbędny do zapewnienia zwierzakom niezbędnych witamin i składników odżywczych. O ile bardzo ważne jest odpowiednie dopasowanie sposobu żywienia w każdym wieku psa, o tyle szczególną uwagę właściciele powinni zwrócić na ten aspekt już od szczenięcia (jeśli oczywiście od tego wieku wychowują zwierzę). Odpowiednie rozpoznanie jego potrzeb, a następnie ich uwzględnienie jest ogromnie ważne. Ma to duży wpływ na formowanie się jego organizmu.

Składniki karmy dla psów - jakość ma znaczenie

Jakość to najważniejszy czynnik, który powinien determinować nasz wybór karmy dla psa. Ogromnie ważne jest to, jakie komponenty się na nią składają, ich wartość oraz smak. Ostatni czynnik często może przekreślić nawet najlepszą karmę, jeśli pies nie będzie w stanie jej zjeść, stąd też po prostu warto podać mu kilka propozycji. Nie bez znaczenia pozostaje także sposób obróbki karmy, jak również zawartość mięsa. W diecie naszego czworonożnego przyjaciela powinny jednak dominować produkty pochodzenia zwierzęcego, natomiast roślinnego stanowić jej dopełnienie.

Sucha karma, a łatwość jej spożywania

Kształt oraz tekstura suchej karmy powinny być kolejnymi czynnikami, na który należy zwrócić uwagę. Istotne jest także to czy nasz pies nie ma kłopotów z jej spożywaniem. Zarówno małe, jak i duże psy muszą dużo gryźć. To wpływa na jakość ich uzębienia oraz dziąseł. Tutaj jednak trzeba dopasować wielkość krokietów do ich predyspozycji stąd też dla małych ras dedykowane są mniejsze aniżeli dla dużych. Zwróćmy jednak uwagę na to, aby nie były one zbyt małe, gdyż zamiast pogryzione zostaną po prostu połknięte.

Karma dla psa - wielkość rasy ma znacznie

Wybierając karmę dla psa powinniśmy brać także pod uwagę wielkość rasy. W praktyce oznacza to, że pupile małych ras szybko trawią spożyty pokarm stąd też ich zapotrzebowanie na energię w stosunku do masy ciała może wynosić nawet o 60 procent więcej niż ma to miejsce w przypadku przedstawiciela dużej rasy. Karma dla psów małej rasy powinna być bogata w białko. Nie bez znaczenia pozostaje także jej kaloryczność. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku większych pupili. U nich szczególny nacisk należy położyć także na zdrowie stawów. Warto więc, aby karma zawierała takie składniki jak: kwasy tłuszczowe wielonienasycone EPA i DHA. Nie bez znaczenia pozostaje także chondroityna i glukozamina.

Wybierając karmę bierzmy także pod uwagę kondycję zdrowotną psa. W przypadku chorób takich jak na przykład otyłość, cukrzyca czy też zaburzenia jelotowo-żołądkowe lub choroby skóry, dziąseł i stawów należy dobrać odpowiednią żywność biorąc pod uwagę wszystkie zalecenia i przeciwwskazania żywieniowe.

Karma idealna dla każdego psa nie istnieje. Wybierając ją należy wziąć pod uwagę przede wszystkim indywidualne potrzeby naszego czworonożnego kompana. Tutaj trzeba rozważyć zarówno rasę, jak i aktywność, upodobania smakowe etc. Wybierając sklep w którym będziemy kupować pożywienie warto sprawdzić czy ma on w ofercie odpowiednią ilość propozycji spośród których będziemy mogli dokonać wyboru. Istotne jest także to czy możemy liczyć na fachowe doradztwo. Za dobry przykład może posłużyć https://johndog.pl/kategoria-produktu/pies/karma-przysmaki-dla-psa/karma-sucha-dla-psa/.

Artykuł partnera

Zobacz
Komentarze (0)