Dogoterapia - jakie przynosi korzyści?
Pies to najlepszy przyjaciel człowieka, który wiernie przy nim trwa bez względu na okoliczności. Jak się jednak okazuje, kontakty z naszymi czworonożnymi kompanami mogą nam przynieść nie tylko mnóstwo radości, ale także realnie wpływać na nasze zdrowie. Dogoterapia staje się coraz popularniejsza i zdaje się faktycznie przynosić fantastyczne efekty. Co zatem warto wiedzieć o tej wyjątkowej terapii i komu właściwie może ona pomóc? Oto najważniejsze informacje dotyczące dogoterapii.
Dogoterapia - dla kogo?
Terapia z udziałem psa wykorzystywana jest przede wszystkim jako element terapii osób z niepełnosprawnością intelektualną, autyzmem, zespołem Downa, ale także jako wsparcie osób w podeszłym wieku. Zajęcia z udziałem czworonoga mogą wpływać na zwiększenie skuteczności prowadzonej rehabilitacji, jak i całego procesu terapeutycznego. Nie jest to jednak jedyne zastosowanie dogoterapii. Obecnie często korzysta się z jej zalet także podczas działań związanych z resocjalizacją.
Dlaczego bezpośredni kontakt z psem podczas kolejnych sesji ma pozytywny wpływ na osoby biorące udział w terapii tego rodzaju? Obecność zwierząt przede wszystkim wpływa na nasze emocje, łagodząc wszelkiego typu stany lękowe czy poczucie samotności. Każdy z nas odczuwa potrzebę bliskości, przytulenia się do kogoś, a pies doskonale się w tym przypadku sprawdza, obdarzając człowieka bezwarunkową akceptacją. Wystarczy pogłaskać psa lub nawet się do niego przytulić, aby poczuć się bezpiecznie i wyzbyć się negatywnych emocji.
Czy każdy pies może brać udział w dogoterapii?
Choć większość psów jest pozytywnie nastawiona do ludzi i chętnie z nimi przebywa, nie każdy przedstawiciel tego gatunku może stać się częścią dogoterapii. W większości przypadków, do tego typu zadań wybiera się Labradory Retrivery lub Golden Retrivery. Wynika to z faktu, iż są to bardzo łagodne zwierzaki, które chętnie współpracują z ludźmi i wzbudzają w nich zaufanie. Co więcej, wyróżniają się one inteligencją, dzięki czemu szybciej się uczą, a praca z nimi daje oczekiwane rezultaty.
Oczywiście, zanim pies zacznie brać czynny udział w terapii wybranych osób, musi przejść odpowiednie szkolenie. Niezwykle istotnym aspektem jest też właściwa socjalizacja psa, który musi nabyć określone normy i wzorce zachowań. Niemal od samego początku ich życia dostarcza się im zatem pewnych doświadczeń, dzięki którym pies świetnie spełnia swoje zadanie, a do tego czerpie z tego mnóstwo przyjemności.
Dogoterapia - czy to działa?
Rezultaty systematycznej pracy z psem są wręcz zaskakujące, zwłaszcza w grupie najmłodszych uczestników takich zajęć. Oczywiście należy przy tym pamiętać, że muszą one być prowadzone we właściwy sposób, aby każdy mógł z nich czerpać w pełni. Zarówno uczestnicy terapii, jak i sam pies muszą się czuć cały czas komfortowo. Co więcej, czworonogi nie powinny pracować więcej niż kilka godzin w tygodniu. W ciągu dnia może być to maksymalnie dwie godziny, pod warunkiem jednak, że przewidziana zostanie również odpowiednia przerwa pomiędzy kolejnymi zajęciami.
Jeżeli chcesz wziąć udział w kursie dogoterapii, sprawdź ofertę Green Way.
Zostaw komentarz