Choroby psów

ATOPOWE ZAPALENIE SKÓRY U PSA - DOWIEDZ SIĘ JAK MU POMÓC

REDAKCJA ZOOVIT

Atopowe zapalenie skóry to jedna z najczęstszych chorób na bazie alergii, które występują u psów. Tego typu schorzenie genetyczne nie jest tak łatwo rozpoznać, również leczenie jest bardzo trudne. Mają na o wpływ zarówno różnorodne czynniki, jak i fakt, że choroba bardzo często nawraca. Jednocześnie ta choroba należy też do grona najczęściej występujących wśród psów chorób alergicznych. 

ATOPOWE ZAPALENIE SKÓRY U PSA - OBJAWY

W związku z atopowym zapaleniem skóry stwierdzić można, że pojawia się od 3 bądź szóstego miesiąca życia, a ryzyko wystąpienia utrzymuje się nawet przez sześć lat życia zwierzaka. Jednak najczęściej bywa tak, że pierwsze objawy chorobowe widać pomiędzy pierwszym a trzecim rokiem życia zwierzęcia. Jednym z najbardziej rzucających się w oczy objawów z całą pewnością jest męczący świąd, który towarzyszy czworonogowi. W takim przypadku pies drapie się wręcz obsesyjnie, wydpraując przy tym naprawdę wielkie ilości sierści i powierzchni skóry, a to z kolei prowadzi do powstawania ran oraz wyłysień w obrębie ciała. Jeżeli naskórek będzie uszkodzony, wtedy może mieć miejsce wtórne zakażenie bakteryne, a to z kolei może spowodować powstanie ropnego zapalenia skóry. W dodatku może mieć miejsce też tłusty łojotok bądź przebarwienia w obrębie sierści.
Istnieje tak zwana mapa atopika, czyli zmiany chorobowe, które mają swoje bardzo typowe umiejscowienie - należy do nich głowa czworonoga - oczy, wargi, broda, uszy, a także brzuch, kończyny i przestrzeń międzypalcowa. W dodatku takie chore czworonogi nader często zaczynają ocierać się o meble i wylizywać miejsca, które dotknęła choroba, w tym na przykład szyję czy pachwiny. Tego typu objawy towarzyszące atopowemu zapaleniu skóry mają tendencję do występowania przez cały rok w równie silny sposób. Mogą też okresowo się zmieniać. Często bywa tak, że jeżeli choroba trwa już od długiego czasu to wszystkie te objawy - zmiany skórne czy świąd zaczynają towarzyszyć zwierzakowi praktycznie bez przerwy.

ATOPOWE ZAPALENIE SKÓRY U PSA - PRZYCZYNY

Jeżeli mówić już o psach dotkniętych atopowym zapaleniem skóry (atopikach) należy zdawać sobie sprawę z tego, że w przypadku części czworonogów dochodzi jeszcze jedna kwestia - nadwrażliwość na alergeny. I to alergeny, które należą do kilku grup i rodzajów jednocześnie. W takim przypadku zwierzaki mogą przejawiać objawy uczulenia na kurz domowy, ugryzienia pcheł, odchody pcheł czy też pyłki roślin. Dlatego właśnie zdarza się, że atopowe zapalenie skóry jest mylone z alergiami pokarmowymi.

leczenie zapalenie skóry u psa

Jak diagnozować atopię?

Bardzo trudno jest zdiagnozować u czworonogów atopowe zapalenie skóry, więc tym bardziej ważna jest uważna obserwacja zwierzaka przez właścicieli, którzy muszą zwracać pełną uwagę na to, jak się zwierzę zachowuje - jak intensywny świąd mu doskwiera czy, by wiedzieć, kiedy pojawiają się objawy. Dopiero po zebraniu dokładnych i pełnych informacji jest w stanie pozwolić weterynarzowi na eliminację innych chorób, a tym samym - postawienie właściwej diagnozy. Warto zdawać sobie sprawę, że w przypadku diagnozy atopowego zapalenia skóry można mówić o diagnozie poprzez wykluczenie reszty chorób, bo właściwie żaden z objawów atopii jako tak naprawdę nie jest w stanie wskazać bezpośrednio na tę chorobę. Dlatego właśnie weterynarz musi przeprowadzić bardzo szczegółowy wywiad oraz zbadać historię choroby danego pacjenta, a potem zestawić je z objawami klinicznymi, wśród których najczęściej występuje właśnie świąd.
Nieszczęśliwie się składa, że z każdym rokiem przybywa psów, które cierpią z powodu tej choroby. W dodatku właściciele takich zwierzaków nie zawsze są w stanie zdać sobie sprawę z tego, że zwierzak cierpi z powodu choroby. A pod wpływem tej choroby może też zmienić swoje zachowanie. Dokładnie tak jak chory człowiek - może stać się rozdrażniony i nie chcieć nawiązywać kontaktów - ani z domownikami, ani z innymi czworonogami. W końcu takie ciągłe swędzenie odbiera zwierzakowi całą radość z życia oraz ma wpływ na codzienne funkcjonowanie - nie tylko psa, ale i całej rodziny opiekunów.

ATOPOWE ZAPALENIE SKÓRY U PSA - LECZENIE

Całe szczęście, że na rynku można bez problemy dostać leki, które są zarówno innowacyne, jak i bezpieczne oraz są w stanie zapewnić zwierzakowi komfortowe życie, pozbawione uporczywego śwądu. W dodatku dla wzmocnienia ich działania rolą właściciela psa jest wyeliminowanie wszystkich potencjalnych alergenów ze środowiska czworonoga.

ATOPOWE ZAPALENIE SKÓRY U PSA - SZAMPON 

Nie można zapomnieć również o uldze i pomocy w leczeniu, którą są w stanie dostarczyć specjalne szampony. Szampony, które są przeznaczone właśnie dla tego typu schorzeń skórnych. Naprawdę bardzo warto jest skorzystać z rozbudowanej oferty, która znajduje się na rynku i tym samym ulżyć czworonogowi w cierpieniu.

 

Zobacz mokre karmy stworzone specjalne dla psów cierpiących na stan zapalny skóry:
Specjalistyczny pokarm dla psów z alergią skórną.
Najniższa cena w sklepie:
Zobacz
Komentarze (0)