Choroby kotów

Kot nie chce pić wody — co zrobić, jeśli nasz mruczek nie chce się nawadniać?

REDAKCJA ZOOVIT

​Wielu opiekunów zastanawia się, dlaczego ich kot nie chce pić wody. Co zrobić, aby skłonić pupila do lepszego nawadniania się? Dlaczego koty piją tak mało? Podpowiadamy!

Koty niechętnie piją wodę. To fakt, z którym zgodzi się większość opiekunów domowych mruczków. W połączeniu z dużą zachorowalnością na przewlekłe choroby nerek budzi to uzasadniony niepokój. Czy jednak naprawdę jest się czym przejmować? I tak, i nie. Fakt, że koty niechętnie piją wodę wynika w dużej mierze z ewolucji oraz predyspozycji odziedziczonych po przodkach. Potencjalne ryzyko odwodnienia najczęściej jest jednak spowodowane błędami w żywieniu.

Dlaczego kot nie chce pić wody? 

Koty zaczęły regularnie współegzystować z ludźmi około 10 tysięcy lat temu. Jak podkreśla etolog, John Bradshaw proces ich udomowienia nigdy nie został tak naprawdę zakończony. Układ pokarmowy i wydalniczy naszego domowego mruczka wygląda dokładnie tak samo, jak wyglądał u jego dzikich przodków. Przede wszystkim u kota nubijskiego, który wyewoluował na terenach pustynnych. 

Ewolucja przystosowała te zwierzęta do życia w gorącym i bardzo suchym klimacie. Właśnie dlatego wodę pobierały przede wszystkim z ciała swoich ofiar. Nasze domowe mruczki również nawadniają się w momencie pobierania pokarmu. Kot domowy nie pije wody (albo pije jej bardzo mało), ponieważ nie odczuwa pragnienia. Z perspektywy ewolucji nie było mu ono do niczego potrzebne. 

Niebezpieczeństwo odwodnienia a dieta kota 

Zapotrzebowanie na wodę zdrowego dorosłego kota wynosi od 30 do 50 ml na każdy kilogram masy ciała. Osobnik średniej wielkości, ważący 4 kg powinien więc spożywać około 200 ml. Odpowiada to pojemności jednej niecałej szklanki wody. Zapotrzebowanie to może zostać w pełni pokryte przez pokarm, który zawiera około 70% wilgotności. Większość wysokiej jakości mokrych, wysokomięsnych karm ma wilgotność na poziomie od 78 do 85%. Żywienie zbilansowaną mokrą karmą pokrywa więc w całości dobowe zapotrzebowanie kota na wodę. Mowa tu oczywiście o zwierzętach zdrowych. 

Komercyjne żywienie zwierząt, w tym kotów to zjawisko o wyjątkowo krótkiej historii. Pierwsze pokarmy w formie konserw wprowadzono na rynek w Stanach Zjednoczonych niedługo po II wojnie światowej. Natomiast sucha karma dla kota!!! to produkt, który liczy sobie niewiele ponad 50 lat. Chrupki mają wilgotność na poziomie 3-15%, przy czym w większości przypadków stan faktyczny oscyluje wokół dolnej granicy. Koty, które spożywają wyłącznie karmę suchą nie są więc w stanie odpowiednio się nawodnić. Warto przecież pamiętać, że mówimy o zwierzętach, które biologicznie nie są przystosowane do odczuwania pragnienia. 

Często można spotkać się z poradami, aby dolewać do suchej karmy wody. Na dłuższą metę nie jest to dobra praktyka. Namaczanie chrupek sprzyja powstawaniu mykotoksyn, przed którymi kot jako ścisły mięsożerca jest całkowicie bezbronny. 

Jak zachęcić kota do picia wody? 3 skuteczne sposoby 

Wiemy już, czym karmić kota, aby zapewnić mu odpowiedni poziom nawodnienia. Trzeba jednak pamiętać, że nawet zwierzak żywiony mokrą karmą lub BARF-em powinien mieć świeżą wodę zawsze na wyciągnięcie łapy. Wielu opiekunów zastanawia się jednak po co, skoro ich koty po prostu nie chcą pić. Czy można nauczyć kota pić wodę? Istnieje kilka sposobów, które mogą sprawić, że twój pupil będzie chętniej zaglądał do miseczki z piciem. Co możesz w tym celu zrobić? 

  • Zaproponuj kotu fontannę – większość kotów chętniej pije bieżącą wodę, na przykład taką, która leci z kranu. Obecnie na rynku zoologicznym dostępnych jest wiele poideł w formie fontann, których mechanizm wprawia wodę w ciągły ruch, a jednocześnie skutecznie ją filtruje. 
  • Odsuń miskę z wodą od miski z karmą – niemal każdy koci behawiorysta potwierdzi, że te zwierzęta w naturze parcelują swoje terytorium. Wodę pobierają w innym miejscu niż to, w którym zazwyczaj jedzą. Ta postawiona blisko misek z jedzeniem może 
  • Rozstaw poidła po mieszkaniu – miski pełne czystej wody umieść w różnych częściach domu. Mogą znajdować się zarówno na podłodze, jak i na blatach. Niektóre koty zdecydowanie chętniej piją na wysokości. 

A czego nie robić? Często można spotkać się z opinią, że najlepszym sposobem na to, by nawodnić kota, jest podanie mu mleka. To bardzo niefortunny pomysł! Mleko, nawet to bez laktozy, jest niepotrzebnym dodatkiem, który na dłuższą metę może spowodować problemy zdrowotne. Lepiej skupić się na tym, czym karmić kota. Wybierz wysokiej jakości mokrą karmę i podawaj ją zgodnie z zapotrzebowaniem zwierzaka. 

Kot pije dużo wody – czy to niebezpieczne? 

Niektóre koty nie chcą pić wody lub piją jej bardzo mało. Jeżeli na co dzień jedzą mokrą karmę nie powinno to budzić dużego niepokoju. Ale co w momencie, kiedy kociak, który nie jest zwolennikiem picia wody nagle zaczyna pić więcej? Czy spożywanie nadmiernej ilości wody może świadczyć o czymś niepokojącym? Niestety tak. Kiedy woda nagle zaczyna znikać z kociej miski a w jego diecie nie zaszły żadne zmiany dobrym rozwiązaniem będzie wizyta u lekarza weterynarii. 

Wzmożone spożycie wody może być jednym z nieoczywistych objawów ciężkich chorób. Pojawia się między innymi przy: 

  • cukrzycy, 
  • przewlekłej chorobie nerek, 
  • dolegliwościach bólowych. 

Jeśli zaobserwowałeś u swojego wzmożone pragnienie, koniecznie zapisz go na wizytę u lekarza weterynarii, który wykona badania kontrolne. Badanie krwi u kota!!! jest prostą i dosyć rutynową czynnością, która może szybko odpowiedzieć na pytanie, czy w jego organizmie dzieje się coś złego. 

Podsumowanie 

Właściwa dobowa podaż wody dla zdrowego dorosłego kota wynosi od 30 do 50 ml na kg masy ciała. Koty są genetycznie przystosowane do pobierania płynów z pokarmu, dlatego odwodnienie grozi im przede wszystkim w wyniku nieprawidłowej diety. Zdecydowanie lepszy od karmy suchej jest wysokomięsny, bezzbożowy mokry pokarm. Jeżeli chcesz zachęcić kota do częstszego picia wody, sprawdź, czy jego miseczka nie stoi zbyt blisko tej, do której nakładasz karmę. Możesz również zainwestować w specjalistyczne poidło, które zapewnia zwierzakowi bieżącą wodę. To, czy będzie z niego korzystał zależy już jednak wyłącznie od jego humoru.

​Artykuł partnera

Zobacz
Komentarze (0)