Choroby małych zwierząt

BIEGUNKA - JAK POMÓC SZYNSZYLI?

REDAKCJA ZOOVIT

Biegunkę u szynszyli można bardzo łatwo zauważyć. Klatka zwierzęcia pełna jest wodnistego kału, a sam gryzoń oblepiony jest odchodami. Widząc taki obraz można mieć pewność, że pupil zachorował na biegunkę.

BIEGUNKA U SZYNSZYLI

Biegunka to choroba układu pokarmowego. Jej objawy są bardzo charakterystyczne i należy do nich zwiększona częstotliwość wypróżnień oraz wodnista postać kału. Dodatkowo zwierzę jest osłabione, nie ma apetytu, zachowuje się inaczej niż zwykle. Bardzo często biegunce towarzyszą silne skurcze brzucha powodujące ból. Przyczyny biegunki u szynszyli są bardzo różne. Choroba może być spowodowana zatruciem pokarmowym, bakteriami lub atakiem pasożytów. Są to jednak rzadkie przypadki, ponieważ zwierze nie ma często bezpośredniego kontaktu z innymi chorymi szynszylami lub innymi zwierzętami, które mogłyby zarazić je biegunką. Bardzo często właściciel gryzonia nie jest świadomy, że wina leży po jego stronie. Zwierzęta są bardzo wrażliwe na zmiany pożywienia oraz nieodpowiednią dietę. Zaniedbania powodujące popsucie się jedzenia wynikające z braku dbałości o czystość klatki są jednym z głównych powodów zachorowań na biegunkę. Karma dla zwierzęcia powinna być szczelnie zamknięta, aby nie dostała się do niej wilgoć, mole lub pajęczaki.

Należy również często czyścić poidła, ponieważ może to być siedlisko wielu bakterii. Biegunkę u szynszyli może również wywołać alergia pokarmowa lub silny stres. Trzeba mieć więc na uwadze to, aby zwierze nie miało bezpośredniego kontaktu z psem lub kotem. Niedoświadczeni hodowcy chcąc pomóc, czasami jeszcze bardziej zaszkodzą. Nie zaleca się stosowania antybiotyków bezpośrednio na futro zwierzęcia, ponieważ mogą wystąpić jeszcze silniejsze biegunki. Równie ważna jest także odpowiednia dieta. Spożywanie zbyt wielu owoców oraz warzyw zawierających dużo cukru powoduje tę nieprzyjemną chorobę. Trzeba również pamiętać o dostarczeniu gryzoniowi odpowiedniej ilości włókien pokarmowych, które wspomagają proces trawienia i wydalania. Najgroźniejsze są biegunki spowodowane przez pasożyty. Brak odpowiedniej diagnozy może bardzo szybko doprowadzić do śmierci zwierzęcia. Nie należy więc karmić swojego szynszyla pokarmem pochodzącym z dworu, na którym mogą znajdować się tasiemce i nicienie. 

biegunka u szynszyli

BIEGUNKA U SZYNSZYLI - LECZENIE

Najważniejszą rzeczą podczas trwania biegunki powinna być odpowiednia diagnoza co spowodowało chorobę zwierzęcia. Jeżeli podejrzewamy nieodpowiedni pokarm należy jak najszybciej powrócić do sprawdzonego pożywienia i obserwować zachowanie zwierzęcia. Nieustępujące objawy powinny skutkować jak najszybszą wizytą u weterynarza. Biegunka spowodowana pasożytami lub bakteriami może być zdiagnozowana jedynie przez specjalistę, który dodatkowo dobierze odpowiednią terapię. Wiele rzeczy możemy jednak zrobić dla dobra szynszyla bez ingerencji lekarza. Przede wszystkim należy ograniczyć ilość spożywanego pożywienia na minimum. Dzięki temu biegunka osłabnie a jelita będą miały szansę na regenerację. Najlepszym pokarmem w takiej sytuacji będzie dobrej jakości siano i czysta woda. Jeżeli jednak biegunka trwa długo, warto sięgnąć po specjalne płyny zawierające elektrolity. W sklepach zoologicznych sporo jest probiotyków i lekarstw przeznaczonych specjalnie dla zwierząt. Sprzedawcy posiadają dużą wiedzę, więc na pewno dobrze doradzą w przypadku problemów naszego pupila.

Istnieje również wiele domowych sposobów na walkę z biegunką. Bardzo skuteczny jest rumianek, zarówno w postaci naparu jak i suszonych kwiatków. W każdej aptece można dostać węgiel leczniczy, który nie tylko pomaga ludziom podczas zatrucia pokarmowego ale pomoże także zwierzętom w trakcie biegunki. Równie dobre właściwości posiadają rośliny zawierające dużo garbników, między innymi liście poziomki i suszone borówki. 

 

Specjalna karma dla szynszyli z problemami jelitowymi:
Pokarm dla szynszyli z chorobami jelit.
Najniższa cena w sklepie:
Zobacz
Komentarze (0)