Choroby psów

CHOROBY WĄTROBY U PSÓW

REDAKCJA ZOOVIT

Jedne z najczęściej występujących przypadłości u psów to choroby wątroby. Problem ten tyczy się zarówno młodych, jak i starszych zwierząt. Wątroba jest organem pełniącym niezwykle istotne funkcje w organizmie psa: służy do przetwarzania i magazynowania produktów przemiany materii, odpowiada za krążenie krwi, odtruwa organizm oraz reguluje gospodarkę wodną.

CHORA WĄTROBA U PSA

Pies, którego wątroba wykazuje nieprawidłowości w funkcjonowaniu, musi zostać poddany odpowiedniemu leczeniu. Im szybciej się je rozpocznie, tym większa szansa na powrót psa do normalnego życia. Kliniczne objawy związane z chorobami wątroby bywają dość trudne do rozpoznania, stąd o chorobie dowiadujemy się zbyt późno.

CHORA WĄTROBA U PSA - OBJAWY

Najczęstsze objawy choroby wątroby to: senność, niezaradność oraz nieskoordynowane ruchy, problemy z oddychaniem, apatia i skurcze. Z kolei objawy związane ze zdrowiem to przede wszystkim: biegunki i ciemnego koloru kał, zżółkłe lub też krwawiące dziąsła. Zauważając któryś z wspomnianych objawów, należy jak najszybciej udać się do lekarza weterynarii. Warto poinformować lekarza o wszelkich aspektach, które mogą przyczynić się do szybkiej diagnozy. W przypadku chorób wątroby, kluczowy jest czas oraz odpowiedni proces farmakologiczny. Istnieją rasy psów, które są bardziej narażone na choroby wątroby. Tego typu rasy to na przykład Yorkshire terriery czy Terriery. Większą podatność na choroby związane z wątrobą są także starsze psy.

Wśród najczęściej występujących chorób wątroby u psów występują:

  • choroba Rubartha,
  • leptospiroza,
  • marskość wątroby oraz zatrucia

Choroba Rubartha jest nieuleczalna, a leczenie wiąże się przede wszystkim z działaniami defensywnymi i dostarczaniu leków zwierzęciu, które łagodzą objawy tej choroby. Aby ustrzec się przed tą chorobą,  jedyną metodą jest wcześniejsze szczepienie.  Co interesujące, choroba ta zwykle dotyczy młodych osobników, które znajdują się między piątym a siódmym miesiącem życia. Przebieg choroby jest bardzo intensywny, jej główne objawy to z kolei biegunka, bolesności brzucha oraz gorączka.

objawy chorej watroby u psa

Leptospiroza to z kolei choroba uleczalna, jest więc przeciwieństwem do  Rubartha. Wczesne jej wykrycie znacząco zwiększa szanse zwierzęcia na jego przeżycie. Jednak gdy choroba jest już zaawansowana, konieczne jest wykonanie transfuzji. Główne objawy choroby to: biegunka, zażółcone gałki oczne oraz ogólny zły wygląd zewnętrzny psa.

Niebezpieczne jest także ostre zapalenie wątroby, które nieleczone doprowadzić może do śmierci zwierzęcia. W leczeniu zwykle stosuje się podawanie antybiotyków oraz kwarantannę czasową. Jeśli zaś chodzi o objawy, są one podobne do innych chorób wątroby.

CHORA WĄTROBA U PSA - ROKOWANIA

Do najgroźniejszych problemów z wątrobą u psa należą przede wszystkim przewlekłe zapalenia wątroby. Chorujące zwierzę nie może być całkowicie wyleczone, dlatego rola właściciela sprowadza się do poprawy komfortu jego życia z chorobą. Odpowiednie leczenie może sprawić, że pies będzie mógł żyć minimum kilka kolejnych lat. Taki pies powinien być jednak na stałe objęty ścisłą dietą. Natomiast oboczne wrotne krążenie wątroby to choroba typowa dla wieku szczenięcego. W jej przypadku należy podjąć szybkie leczenie, gdyż może doprowadzić do śmierci zwierzęcia.

Bezmyślność właścicieli może doprowadzić także do marskości wątroby u psa. Zwykle wynika to z podawania leków, które są przeznaczone dla ludzi. Zachowanie to jest naganne i może doprowadzić nawet do śmierci zwierzęcia, zwłaszcza, że marskość wątroby może przez długi czas nie dawać żadnych objawów.

Najpoważniejsza i nieuleczalna choroba związana z wątrobą u psa to nowotwór wątroby. Dotyka przede wszystkim starsze psy, jednak bardziej podatne na występowania nowotworu mogą być niektóre rasy psów. Warto więc podjąć odpowiednią profilaktykę i regularnie poddawać zwierzę badaniom, których celem jest szybkie wykrycie nowotworu czy też guza.

CHORA WĄTROBA U PSA - DIETA

Pies chorujący na nieprawidłowość w funkcjonowaniu wątroby, wymaga szczególnej opieki i troski ze strony właścicieli. Podstawę stanowi tutaj przede wszystkim prawidłowa dieta, a także ścisłe przestrzeganie jej zasad. Niektóre produkty mogą być w takim przypadku nawet zabójcze dla zwierzęcia. Dieta chorego psa musi być lekkostrawna i ograniczająca spożycie tłuszczu do minimum. Zabronione jest karmienie substancjami wysoko przetworzonymi, które zawierają sztuczne barwniki. Niewskazane są też słodycze i duże ilości węglowodanów.
 

 

Kup specjalistyczne produkty w sklepie internetowym:
Mokre karmy dla psów z problemami wątroby
Najniższa cena w sklepie:
Zobacz
Komentarze (0)