Inne

Kot w domu - czyli co i jak przygotować

REDAKCJA ZOOVIT

Decyzja o przyjęciu kota do domu to bardzo poważna sprawa. Duży, mały, długo czy krótkowłosy - zawsze wymagać będzie zaangażowania i uwagi. Warto zatem poświęcić trochę czasu, by przygotować się na moment pojawienia się zwierzaka w domu.

Czułość i atencja

Powszechnie utarte powiedzenie, że kot chodzi własnymi drogami wpływa, na często powtarzaną opinię, że jest to zwierze mało wymagające. Nic bardziej mylnego. Oczywiście, z kotem nie trzeba spacerować, niemniej jednak jest to żywa i przede wszystkim czująca istota, która potrzebuje czułości i miłości. Kot są towarzyskie, aby poczuły się dobrze w naszym domu koniecznie trzeba poświęcić im czas i należną uwagę.

Sprzęty w domu

Zanim kot pojawi się w naszym domu, trzeba odpowiednio przygotować przestrzeń, w której zamieszka. Dobrze jest zacząć od wydzielenia kilku podstawowych, kocich przestrzeni. 

  1. W pierwszej z nich powinny znajdować się miseczki na świeżą wodę i jedzenie. Miejsce to powinno być stałe i tak wybrane, by kot jedząc, czy pijąc czuł się bezpiecznie. Ustalając temat pożywienia warto też zastanowić się nad kocią dietą, bo wybór karmy dla kota nie jest łatwy i wymaga zdobycia pewnej wiedzy. Dobrze więc sięgnąć do literatury lub porozmawiać z weterynarzem, aby pomógł podjąć ostateczną decyzję.
  2. Kolejną sprawą jest kuweta. Powinna ona być ustawiona w miejscu zacisznym, ale też takim, by z jednej strony nie przeszkadzała innym domownikom, z drugiej zaś, by był do niej łatwy dostęp, bowiem kuwetę trzeba sprzątać regularnie i dość często.
  3. Następną kwestią jest wygodne legowisko dla kota. Koty przesypiają większą część dnia, więc komfortowe legowisko to dla nich bardzo ważna sprawa. Musi ono znajdować się w zacisznym miejscu i zapewniać pewien rodzaj izolacji. Dzięki temu sen będzie głębszy, spokojniejszy i tym samym zdrowszy.
  4. Miejsce zabawy to kolejny, ważny punkt w domu, do którego ma wprowadzić się kot. Dziś na rynku wiele jest propozycji różnego typu drapaków, zatem łatwo dobrać wielkość i model pasujący do danego wnętrza. Taki sprzęt w domu pozwoli kotu z jednej strony ostrzyć pazury, z drugiej zaś wspinać się i skakać. 

Wzięcie kota do domu to niemałe wyzwanie. Wymaga ono sporo pracy i czasu. Niemniej jednak podkreślić należy, że jest  to wysiłek, który absolutnie się opłaca, co potwierdzi każdy koci właściciel. Udowodnili to też naukowcy, którzy już dawno odkryli, że warto mieć kota w domu. Dlaczego? Ponieważ działają one relaksująco, poprawiają nastrój i wspomagają zdrowie.

Zobacz
Komentarze (0)