Pielęgnacja psich oczu - jak dbać o oczy psa
Pielęgnacja oczu psa nie jest niczym skomplikowanym. Wystarczy, że każdego dnia będziesz kontrolował ich stan i usuwał ewentualne zabrudzenia, które zbierają się w kącikach oczu. Dlaczego jest to ważne, jak często przemywać oczy i jakich preparatów do tego używać? Poznaj szczegóły!
Pielęgnacja oczu psa - dlaczego jest ważna
Kontrola oczu naszego pupila powinna się na stałe zapisać się w codziennej rutynie. Zwłaszcza, że nie nie jest trudna i nie wymaga poświęcenia tej czynności dużej ilości czasu. Do oczu psa przedostają się zanieczyszczenia - kurz, brud, mikrowłókna. Zdrowe oko poradzi sobie z ich usunięciem samo. Zabrudzenia zbierają się w wewnętrznych kącikach oczu w formie niewielkich zaschniętych grudek (“śpiochów”). Trzeba je delikatnie usunąć wykorzystując do tego celu wacik nasączony wodą lub specjalnym preparatem do przemywania oczu. Nie zaleca się zdrapywania paznokciem na sucho, ponieważ razem z zaschniętym brudem możemy pupilowi wyrwać włoski rosnące w okolicach oka, a włos który będzie odrastał w miejsce wyrwanego może mieć nieco inny odcień. Nie usunięcie śpiochów może być z kolei przyczyną powstawania odparzeń w okolicach oczu psa. Jeżeli grudka brudu mocno trzyma się sierści, można ją nawilżyć i spróbować usunąć po chwili.
U psów długowłosych pielęgnacja oczu i okolic oczu jest szczególnie ważna. Zbyt długie włosy często wchodzą do oczu powodując podrażnienia rogówki i mocniejsze łzawienie. W przypadku tych ras warto regularnie podcinać psu grzywkę. Również rasy psów posiadające dosyć duże oczy w stosunku do wielkości czaszki powinny być objęte systematyczną pielęgnacją oczu. Do tych ras należą m. in. shih tzu czy yorkshire terrier. U psów może również dojść do zatkania kanalików łzowych (sierść w okolicach oczu może być zabarwiona na inny kolor).
Środki do pielęgnacji oczu psa
Na rynku dostępnych jest duży wybór różnego rodzaju preparatów do pielęgnacji oczu i okolic oczu psa. Do podstawowej pielęgnacji wystarczą waciki i płyn do przemywania oczu. jeśli psu wpadło coś do oka i widzisz, że je drapie lub pociera łapą, albo długie włosy przeszkadzają mu w patrzeniu i podrażniają oko, zaleca się płukanie oka odpowiednim płynem lub kroplami do oczu. W przypadku przebarwień na sierści, warto zaopatrzyć się w preparat usuwający plamy i zacieki na sierści. Możesz zaopatrzyć się również w nożyczki, z których pomocą będziesz mógł skrócić sierść psa nad oczami, gdy zbytnio urośnie. Preparaty do higieny oczu warto kupować w dobrych sklepach groomerskich, wtedy będziesz mieć pewność, że produkt jest przebadany i bezpieczny dla twojego pupila!
Jak przemywać oczy psa
Zabieg ten nie jest skomplikowany ani trudny do wykonania. Są dwa sposoby przemywania oczu psa:
- jedną ręką rozchylamy powieki psa a drugą opieramy o jego głowę i wciskamy odrobinę preparatu do przemywania oczu, którym nasączony jest wacik
lub
- odchylamy nieco dolną powiekę i do worka spojówkowego wciskamy płyn lub krople.
Pierwszy sposób jest wygodniejszy o tyle, że mamy pewność, że nie wciśniemy do oka psa zbyt dużej ilości preparatu na raz. Płyn powinien mieć temperaturę pokojową, a do przemywania nie należy używać waty ani nie dotykać gałki ocznej żadnym materiałem. Po zaaplikowaniu preparatu do czyszczenia oczu należy delikatnie masować zamkniętą powiekę.
Preparaty do przemywania oczu psa
W dobrych sklepach z artykułami dla zwierząt kupisz różnego rodzaju preparaty i środki do pielęgnacji oczu psa. Możesz wybrać płyny,krople, żele, balsamy lub toniki do przemywania oczu, nawilżane chusteczki, które przydają się w podróży oraz preparaty do usuwania przebarwień z sierści pod oczami.
Artykuł sponsorowany
Zostaw komentarz