Choroby małych zwierząt

NAJCZĘSTSZE PRZYPADŁOŚCI SZYNSZYLI

REDAKCJA ZOOVIT

Wszelkiego typu choroby występujące u małych gryzoni, są w stanie niemalże natychmiast je wyniszczyć, czego konsekwencją może być nawet śmierć. Najbardziej niebezpieczne są dolegliwości, których nie zauważymy i tym samym nie będą odpowiednio leczone. Dlatego warto dowiedzieć się czegoś na temat najczęstszych chorób, które je dotykają.

CHOROBY SZYNSZYLI I ICH OBJAWY

Często właściciele szynszyli, którzy nie mają zbyt dużego doświadczenia w ich hodowli, bardzo późno zauważają, że ich pupilom coś dolega. Dopiero w momencie kiedy przez kilka kolejnych dni zwierzę jest osowiałe oraz przestaje jeść czy pić, zaczynają być zaniepokojeni jego zdrowiem. Czasem jest wtedy już jednak za późno na pomoc, dlatego należy wciąż obserwować szynszyle i codziennie monitorować ich zachowanie.

NAJCZĘSTSZE CHOROBY SZYNSZYLI

  • senność – szynszyle zazwyczaj są dość aktywne wieczorami, dlatego nagła senność i brak ochoty na wyjście z klatki może być oznaką choroby. Zwłaszcza jeśli sytuacja się przedłuża.
  • brak apetytu – zwierzęta te mają różne potrzeby żywieniowe, dlatego są dni kiedy jedzą więcej albo takie gdy jedzą mało. W przypadku jednak, gdy jedzenie pozostaje nienaruszone w misce przez dłuższy czas, musimy niezwłocznie udać się do weterynarza.
  • spadek wagi ciała – wahania wagi ciała pomiędzy 10 a 20g są normalne, ale większe spadki w masie ciała powinny być dla nas sygnałem, że z szynszylą dzieje się coś niedobrego. Często właściciele nie zauważają, że zwierzę schudło, ze względu na dużą ilość futra. Ważne jest zatem, aby każdego dnia brać szynszylę na ręce oraz ważyć ją na dokładnych wagach elektronicznych.
  • zmiany skórne lub zmiana wyglądu sierści – łyse placki na ciele, nieprzyjemny zapach, który się z nich wydobywa oraz ciągłe drapanie się zwierzątka to oznaka takich problemów jak grzybica czy infekcja skórna.
  • wygryzanie sierści – jeśli Twoje zwierzę wygryza sobie sierść, jest to sygnał, że jest zestresowane. Przyczyną może być chociażby brak towarzystwa, nieodpowiednie miejsce, w którym znajduje się klatka, albo klimat panujący w danym pomieszczeniu.


padaczka u szynszyli

CHOROBY SZYNSZYLI - PADACZKA

  • drgawki/paraliż i inne objawy neurologiczne – tego typu objawy mogą świadczyć o poważnych problemach neurologicznych, dlatego należy jak najszybciej skonsultować się z weterynarzem. Istnieje również możliwość, że zwierzę ma niedobór witamin, które trzeba uzupełnić.
  • brak pragnienia – taki objaw zwiastuje chorobę, dlatego ważne jest, aby codziennie wymieniać zwierzęciu wodę i sprawdzać na poidełku ile płynu zostało przez nie wypite.
  • zbyt duże pragnienie – zbyt duża ilość wody wypijanej przez szynszylę również może świadczyć o chorobie albo o stosowaniu niewłaściwej diety.
  • rozdrabnianie jedzenia – gdy szynszyla zaczyna rozdrabniać patyczki i nie jest w stanie zjeść czegokolwiek twardego, jest to sygnał, że należy zatroszczyć się o jej uzębienie.
  • ślinienie się – intensywne ślinienie się zwierzęcia jest dowodem na to, iż proces przerastania zębów jest już bardzo zaawansowany. Należy jak najszybciej podjąć działania, aby uchronić zwierzę przed śmiercią.
  • ropienie oczu – biała wydzielina pojawiająca się w kącikach oczu zwierzęcia może być objawem zapalenia płuc, dlatego należy od razu skonsultować się z weterynarzem. Czasem jest to również oznaka przerastających korzeni zębów.
  • brak odchodów – jeśli zauważymy, że kupek jest zbyt mało lub nie ma ich wcale, albo też, że ich kolor i kształt odbiegają od normy, może być to oznaką problemów z trawieniem. Z zaparciami można sobie poradzić podając zwierzęciu zioła usprawniające pracę układu pokarmowego. Warto też pozwolić szynszyli wybiegać się po domu, gdyż ruch również dobrze wpływa na takie problemy. Ważny jest też delikatny masaż brzucha szynszyli.

CHOROBY SZYNSZYLI - METODY LECZENIA

W przypadku, gdy zaniepokoi nas zachowanie szynszyli, lub też spostrzeżemy którykolwiek z wymienionych powyżej objawów, powinniśmy natychmiast reagować. Należy zgłosić się do dobrego weterynarza z doświadczeniem, który wie jak zajmować się zwierzętami egzotycznymi.

 

Odżywki z witaminami dla szynszyli. Zamów teraz:
Suplementy diety dla szynszyli.
Najniższa cena w sklepie:
Zobacz
Komentarze (0)