Choroby psów

PRZEBIEG I LECZENIE MOCZNICY U PSA

REDAKCJA ZOOVIT

Nerki to jeden z najważniejszych organów w ciele każdego stworzenia. Są one odpowiedzialne za regulowanie gospodarki wodnej, mineralnej oraz kwasowo-zasadowej organizmu, a także biorą udział w produkcji moczu. To ich praca umożliwia usunięcie toksyn oraz szkodliwych substancji. Nerki wpływają również na produkcję niektórych hormonów, a także witaminy D.

MOCZNICA U PSA

Mocznica to potoczna nazwa przewlekłej niewydolności nerek. Jest to nieuleczalna choroba, która jest bardzo popularna wśród kotów, co ma związek z podatnością tych zwierząt na problemy z układem moczowym oraz wrażliwością na zatrucia.

MOCZNICA U PSA - CZY JEST ULECZALNA?

Przewlekła niewydolność nerek może występować w postaci ostrej oraz przewlekłej. Przyczyną powstawania tej pierwszej są zazwyczaj różnego rodzaju zatrucia organizmu oraz spadek ilości przepływanej przez nerki krwi. W takiej sytuacji szybka interwencja weterynarza pozwala przywrócić normalną pracę nerek, co skutkuje wyleczeniem.

ZAAWANSOWANA MOCZNICA U PSA

Zbyt późne udzielenie pomocy może skutkować przejściem postaci ostrej w przewlekłą, co ma bardzo zły wpływ na pracę organizmu. Jest to spowodowane dłuższym działaniem toksyny w ciele, przez co istnieje groźba zatrzymania wydzielania moczu.

MOCZNICA U PSA - OBJAWY

Przewlekła niewydolność nerek w dłuższej perspektywie czasu prowadzi do wielu nieodwracalnych zmian w organizmie, które wpływają na pogorszenie zdrowia i samopoczucia. Choroby oraz przyczyny z tym powiązane mogą być różne, między innymi zakażenie bakteryjne, wielotorbielowatość nerek, hiperkalcemia, amyloidoza, nowotwory nerek.

Niektóre rasy psów są bardziej podatne na wystąpienie tej choroby, dlatego warto jest dowiedzieć się wcześniej szczegółów dotyczących rozpoznania. Wśród tych ras są między innymi dobermany, pudle, golden retrievery, samojedy, owczarki niemiecki czy berneńczyki.

objawy mocznicy u psa

MOCZNICA U PSA - CZY BOLI? 

Występowanie objawów ma związek z obecnością toksyn w organizmie i jego reakcją obronną. Uszkodzenie nerek może skutkować również zaburzeniami pracy serca oraz wzrostem ciśnienia tętniczego, zapaleniem kości czy nadczynnością przytarczy co sprawia ból zwierzęciu. 

Do objawów, na które powinniśmy zwracać szczególną uwagę zaliczamy między innymi:

  • wymioty,
  • biegunka,
  • niedokrwistość,
  • świąd,
  • częstomocz oraz krwiomocz,
  • osłabienie,
  • apatia,
  • bolesność mięśni oraz sztywny chód,
  • drżenie,
  • zaburzenia świadomości,
  • halitoza,
  • inne zaburzenia związane z ośrodkowym układem nerwowym.

Szczegóły dotyczące przebiegu choroby

Mocznica skutkuje znacznym pogorszeniem funkcjonowania nerek, co wpływa na powstanie nieprawidłowości przy filtrowaniu krwi oraz produkcji hormonów. Te organy działają jednak z pewną rezerwą, która pozwala im pracować dalej nawet w przypadku, kiedy obniżona została funkcjonalność poszczególnych komórek. Ma to jednak również duże wady. Oznacza to, że widoczne objawy choroby mogą pojawić się dopiero wtedy, kiedy choroba jest już w zaawansowanym stadium, co utrudnia, a często wręcz uniemożliwia leczenie.

Początek choroby jest niemal niewykrywalny, ponieważ przebiega w sposób bezobjawowy. W takim przypadku zaczynają działać mechanizmy wyrównawcze, czyli komórki zdrowe zaczynają przejmować funkcje tych uszkodzonych. Postawienie pełnej diagnozy w tym stadium wymaga więc szczegółowego badania moczu zwierzęcia. Rozwój choroby powoduje podwyższenie się poziomu kreatyniny w surowicy, co oznacza jeszcze wczesne stadium choroby. Wraz z jej rozwojem, objawy stają się coraz ostrzejsze i bardziej zauważalne.

 

Pokarm dla psów cierpiących na niewydolność nerek. Kup teraz:
Specjalistyczne karmy dla psów z problemami nerek.
Najniższa cena w sklepie:
Zobacz
Komentarze (0)