Inne

Białko i tłuszcz w karmie dla psów. Jak z proporcjami?

REDAKCJA ZOOVIT

Dobra, prawidłowo zbilansowana karma dla psów powinna zawierać w swoim składzie odpowiednie ilości i proporcje wszystkich składników odżywczych: białek, tłuszczów, cukrów, witamin, mikro i makroelementów. To ogromnie ważne, jeśli chcemy, aby nasz pupil każdego dnia otrzymywał wszystko to, czego potrzebuje do prawidłowego wzrostu i rozwoju. Tak samo, jak my jako ludzie przywiązujemy obecnie coraz większą wagę do aktywności fizycznej i prawidłowego żywienia, zdrowej, wartościowej diety, unikając nadmiaru cukru, czy żywności przetworzonej, tak samo nasze ukochane zwierzęta nie powinny dostawać do miski byle czego, jeżeli chcemy, aby przez długie lata cieszyły się dobrym zdrowiem i długim, energicznym życiem.

Najważniejsze składniki karmy dla psów to białka i tłuszcze – to przede wszystkim na tych dwóch składnikach odżywczych opiera się dieta psa.

Sklep Zoologiczny Wufy

Wartościowa karma powinna dostarczać około 60 % energii z tłuszczów i 30% z białek, pozostałe 10% to węglowodany i inne dodatki typu zioła, warzywa i owoce.

Białko – psy jako potomkowie bądź też kuzyni wilków to zwierzęta przede wszystkim mięsożerne, których główny pokarm stanowi mięso. Ich zapotrzebowanie na białko jest znacznie większe niż u człowieka, można nawet śmiało rzecz, że w przypadku psów praktycznie nie da się go przedawkować. Mogą jednak przyjmować nie tylko białko zwierzęce, ale i takie pochodzenia roślinnego, choć taki rodzaj białka będzie o wiele gorzej przyswajalny.

Tłuszcz - jest składnikiem, który dostarcza psiemu organizmowi najwięcej energii, a ponadto wpływa znacząco na smak i konsystencję karmy. Pies jest w stanie przyswoić spore ilości tłuszczu, jednak jego nadmiar może spowodować biegunki i inne problemy żołądkowe, a także skutkować nadwagą i otyłością. To zatem bardzo ważne, aby nie dokarmiać psa resztami ze stołu, szczególnie tymi bogatymi w tłuszcz jak na przykład smażone i tłuste potrawy.

Pamiętajmy, że układ trawienny psa oraz jego zapotrzebowanie na składniki odżywcze znacznie różni się od naszego ludzkiego. Zatem bardzo ważne jest, aby nie podawać psu ludzkiego jedzenia, tylko na poważnie podejść do wyboru odpowiedniej, dobrej gatunkowo karmy jako podstawy psiej diety. To nieprawda, że pies potrzebuje zróżnicowanego jedzenia i podawanie mu każdego dnia takiej samej karmy szybko mu się znudzi. Jeśli zaś chcemy nieco urozmaicić jego dietę, stawiajmy na przysmaki i smakołyki także przeznaczone dla psów typu bezpieczne kostki, czy gryzaki, nie zaś przekąski z naszego stołu, które często mogą okazać się dla psa szkodliwe, a nawet toksyczne! Istnieje bowiem spora grupa pokarmów, których bezwzględnie nie powinniśmy podawać naszemu psu.

Inwestycja w odpowiednią karmę to inwestycja w zdrowie naszego psa, a nawet w jakość i długość jego życia!

Jeśli wybór odpowiedniej karmy stanowi nie lada wyzwanie, co wcale nie jest takie dziwne zważywszy na ogromną konkurencję, mnogość firm i producentów, warto zwrócić się po pomoc do weterynarza bądź zaufanego sklepu zoologicznego. My rekomendujemy firmę Wufy, w której asortymencie znajdziemy: karmy najwyższej jakości – dla szczeniąt, dla wymagających piesków (https://wufy.pl/collections/karma-dla-wymagajacych), ACANA, ORIJEN, przysmaki (https://wufy.pl/collections/przysmaki), legowiska, kosze, poduchy, rampy, maty terapeutyczne, transportery, zabawki, a nawet innowacyjne, antystresowe kołdry obciążeniowe!

Wufy to grupa specjalistów – weterynarzy, psich trenerów, miłośników zwierząt podchodzących do swojej pracy z pasją oraz sercem, którzy chętnie odpowiedzą na Twoje pytania i wątpliwości odnośnie wyboru najodpowiedniejszej karmy czy też innych akcesoriów dla zwierząt. Wiele produktów wykonywanych jest ręcznie z prawdziwym oddaniem i zaangażowaniem. Wygodny, intuicyjny sklep internetowy, szybka wysyłka, wiele ciekawych promocji i gratisowych ofert. Zachęcamy do wypełnienia znajdującej się na stronie ankiety z preferencjami żywieniowymi danego psa co ułatwi wybór najlepiej dopasowanej karmy do jego upodobań, zapotrzebowania oraz stanu zdrowia.

Artykuł partnera

Zobacz
Komentarze (0)