Choroby psów

Robaki u psa - jak je rozpoznać i wyleczyć?

REDAKCJA ZOOVIT

Kiedy mówimy o psich pasożytach, większość od razu na myśli ma pchły, kleszcze i inne organizmy, które żyją na powierzchni ciała zwierzęcia. Równie zagrażającymi organizmami są pasożyty wewnętrzne. W celu dbania o zdrowie i życie swojego psa trzeba go regularnie odrobaczać. 

Robaki u psa

Wszelkie choroby pasożytnicze mogą stanowić również zagrożenie dla człowieka. Robactwo, które atakuje zwierzęta, nie żyje tylko w środowisku zewnętrznym. Psy są niezwykle narażone na wiele gatunków robactwa wewnętrznego. Te osobniki, które żyją w przewodzie pokarmowym psa, mogą wpłynąć na jego stan zdrowia. Należy więc regularnie odrobaczać swojego psa. Najczęściej przeprowadzane jest w okresie szczenięcym, lecz obowiązek spoczywa na właścicielu, kiedy dany osobnik jest już dorosły.

Robaki u psa - objawy

W przypadku psów dorosłych często występują objawy kliniczne. Może temu towarzyszyć matowienie sierści oraz sporadyczne biegunki. Objawy oczywiście nie są określone jednoznacznie. Odrobaczanie psa powinno być działaniem zapobiegawczym. Niektóre z psów mogą być nosicielami pasożytów nawet od urodzenia. 

Robaki - glizdy u psa

Glisty to robaki, które często występują u psów. Często przekazywane są psu w łożysku matki lub podawane są z jej mlekiem. Aby się ich pozbyć, należy odrobaczyć psa kilkakrotnie, kiedy ten jest szczeniakiem. Oczywiście matka psów powinna również być często odrobaczana. W przeciwnym razie będzie stale zarażać nowe osobniki i stwarzać dla nich zagrożenie. 

Robaki zewnętrzne u psa

Psy, które żyją na wsiach i spożywają surowe mięso, są bardziej narażone na pasożyty, niż te, które mieszkają w mieście. Nie każdy wie, że robactwo może być przenoszone również przez pchły. 

Robaki u psa - tasiemiec

Tasiemiec przedostaje się do organizmu zwierzęcia, kiedy ten chce złapać pchły gromadzące się w sierści. To kolejny dowód, który podkreśla istotę walki z pchłami. 

tasiemiec, pasożyt

Jak może dojść do zarażenia?

Lato to czas ryzykowny zwłaszcza dla psów miejskich. Zawsze, kiedy pies przebywa poza swoim miastem, narażony jest na przypadkowe spożycie jajeczek oraz larw pasożytów, które gromadzą się w roślinach. Może do tego dojść również w kontakcie ze zwłokami wszelkich gryzoni lub po zjedzeniu ryby. Można natknąć się na nie również w hotelach dla zwierząt. Kontakt z innymi psami może zwiększyć ryzyko przenoszenia się pasożytów. Za każdym razem konieczne jest odrobaczenie pupila po powrocie do domu. 

Ochroń zdrowie swojej rodziny

Każdy właściciel psa musi wiedzieć, jakie zagrożenie stanowią pasożyty dla zdrowia i życia domowników. Pies, który ma pasożyty, może przenosić je w sierści w okolicach ogona i na powierzchni ciała. Podczas głaskania takie pasożyty mogą przedostać się na skórę dziecka, zwłaszcza podczas zabawy. Jeżeli dziecko umieści swoje ręce w buzi, wówczas będzie narażone na wystąpienie ich w swoim przewodzie. Niektóre z pasożytów nie stanowią zagrożenia dla psa. Stanowią je dla właściciela. Takim pasożytem jest tasiemiec bąblowcowy wielojamowy. Wywołuje on echinokokoze wielokomorową, czyli chorobę, która rozwija się kilka lat po zakażeniu. Często powoduje ona choroby wątroby, które często mają zabarwienie nowotworowe. 

Robaki u psa - leczenie

Jak leczyć choroby pasożytnicze zwierząt?

Każdy doświadczony weterynarz przed przepisaniem odpowiedniego środka odrobaczającego, powinien przeprowadzić badania kału zwierzęcia. Dzięki temu przepisany środek będzie dostosowany do warunków życia psa oraz jego potrzeb i budowy. Przepisany środek może mieć postać pasty, sprayu, tabletek oraz żelu. Należy produkt dokładnie dozować według wagi zwierzęcia i zaleceń lekarza weterynarii. Nie każdy produkt będzie w stanie skutecznie poradzić sobie ze zwierzęcymi pasożytami. 

Odpowiednia profilaktyka

Kiedy zwierzę będzie już wyleczone i nie będzie cierpiało z powodu obecności pasożytów, należy zadbać o dobrej jakości karmę. Każdy rodzaj pożywienia powinien być dostosowany do wagi, potrzeb oraz rasy psa. Dobre pożywienie pomoże zwierzęciu szybciej odbudować siły po chorobie. 
 

Zobacz
Komentarze (0)