Choroby psów

ZATRUCIE U PSA - JAK MU POMÓC?

REDAKCJA ZOOVIT

Każdy z nas zna pewnie powiedzenie o szkodliwości jedzenia danego produktu w zbyt dużych ilościach. Nie ulega żadnej wątpliwości, że stwierdzenie to ma wiele wspólnego z rzeczywistością. Można jes także odnieść do zwierząt domowych, takich jak psy.

Nasze czworonogi często są bowiem dokarmiane, także z użyciem produktów spożywczych, które znajdują się na sklepowych półkach i są przeznaczone do spożycia przez człowieka. Nie każdy właściciel psa wie jednak, że ludzkie jedzenie może być często przyczyną poważnych zatruć pokarmowych, które mogą się dla psa skończyć nawet tragicznie. Produkty spożywcze przeznaczone dla człowieka nie są bowiem odpowiednio przygotowane i zbilansowane pod kątem psiego organizmu.

Poniżej znajdziesz kilka istotnych informacji o objawach zatrucia u psa oraz właściwym postępowaniu w wypadku spożycia przez niego szkodliwych dla jego zdrowia substancji.

ZATRUCIE U PSA

Zjedzenie przez psa niezdrowych dla niego pokarmów nie zawsze związane jest ze złą wolą jego opiekuna. Nasz pupil może bowiem ulec zatruciu pestycydami, zjeść leki, czy trujące rośliny doniczkowe często spotykane w naszych domach takie, jak fikus, gwiazda betlejemska czy hiacynt. Może także zatruć się obecnymi w mieszkaniu kosmetykami, farbami czy środkami czystości.

ZATRUCIE U PSA - OBJAWY

Różnią się one w zależności od zjedzonego przez zwierzę produktu. Są takie środki drażniące, które przy długim kontakcie ze skórą psa lub jego śluzówką mogą powodować powstanie stanów zapalnych. Substancje żrące z kolei niszczą żywe tkanki, z którymi mają bezpośrednią styczność. Toksyczne opary, które może wdychać pies mogą natomiast wywołać przewlekłe i niezwykle groźne dla jego organizmu zaburzenia, a nawet być bezpośrednią przyczyną jego śmierci. Objawy, jakie towarzyszą zatruciu to m. in.: ślinotok, wymioty, biegunka, utrata humoru, chaotyczne ruchy, omdlenia, oparzenia naskórka, krwawienie, zła praca nerek i wątroby.

zatrucie psa - roztwór

ZATRUCIE U PSA - JAK POMÓC?

Należy przygotować następujące rzeczy: sól, wodę utlenioną, wodę o temperaturze pokojowej. W przypadku wylania szkodliwej substancji na skórę szykujemy: olej, rękawiczki oraz mydło.

W wypadku, kiedy skóra i sierść zwierzęcia miała styczność z toksyczną substancją należy oczyścić ją dokładnie przy pomocy oleju kuchennego oraz mydła. Należy także założyć na ręce rękawiczki ochronne. Oczy psa dokładnie przemywamy roztworem sterylnym przeznaczonym do pielęgnacji i oczyszczania oczu. Następnie niezwłocznie zadzwońmy do lekarza, a na wizytę w gabinecie zabierzmy także opakowanie po substancji, z którą miało kontakt zwierzę.

W żadnym wypadku nie powinniśmy bez konsultacji z weterynarzem prowokować u psa wymiotów. Nie podawajmy mu także niczego do picia.

Zatrucie jadem podczas spaceru

Pies jest także szczególnie narażony na użądlenie przez owady. Ukąszenie pszczoły lub osy wywołuje powstanie obrzęku w miejscu ugryzienia oraz bólu u zwierzęcia. Pies może być także ofiarą ugryzienia przez jadowite węże, które spotyka się w domach. Jad węża powoduje powstanie obrzęku, bolesności, może także wywołać u psa spadek ciśnienia, wstrząs a także zaburzenia krzepnięcia krwi.

ZATRUCIE U PSA - CO ROBIĆ?

W wypadku zatrucia jadem przygotowujemy: okłady z lodu, pęsetę, waciki oraz sodę oczyszczoną.

Jeśli stwierdzimy, że nasz pies zostały ugryziony przez pszczołę lub osę najpierw musimy usunąć żądło. Następnie na miejsce ugryzienia kładziemy kompres z roztworem sody (rozpuszczamy 1 łyżeczkę sody w 0,5 l wody), po chwili przykładamy okład z lodu by zmniejszyć opuchliznę.

Jeżeli z kolei czworonóg został ugryziony przez węża (można to poznać po obecności na skórze śladów po jego zębach), konieczne jest by zwierzę się nie ruszało, aby jad nie rozszedł się dalej. Rankę należy dokładnie umyć, położyć na niej lód i jak najszybciej zadzwonić do weterynarza.

Pamiętajmy także, aby nie wyciskać na siłę żądła, nie rozmasowywać rany, ani nie używać preparatów na bazie alkoholu do dezynfekcji. Nie powinniśmy także stosować opasek zaciskowych.

 

Pokarm dla psa cierpiącego na zatrucie pokarmowe. Zamów teraz:
Mokre karmy dla psów z zaburzeniami lelitowymi.
Najniższa cena w sklepie:
Zobacz
Komentarze (0)