Inne

Pies na zdrowej diecie. Poznaj kilka zasad!

REDAKCJA ZOOVIT

​Karmy dla zwierząt – temat rzeka. Na grupach dla miłośników psów i kotów trwają nieustanne dyskusje na temat tego, jaki sposób żywienia jest najlepszy dla psa, a jaki dla kota. Karma sucha czy mokra? W stu procentach mięsna czy z dodatkami? Jeśli gubisz się w temacie żywienia psa, poznaj kilka podstawowych zasad.

Od czego warto zacząć? Od podstaw! A jedną z nich jest fakt, że pies to zwierzę wszystkożerne – podobnie jak człowiek. W jego diecie powinno jednak przeważać mięso, lub – będąc bardziej precyzyjnym – białko pochodzenia zwierzęcego. Jak właściwie bilansować dietę pupila i jaką karmę dla psów wybrać?

Psi żołądek to nie śmietnik

…A pies nie jest odkurzaczem. Osoby świadome kwestii żywienia czworonożnych przyjaciół nieustannie walczyć muszą z tymi, którzy w ramach posiłku oferują pupilom niedojedzone resztki obiadu. Wydawałoby się, że wilk syty i owca cała – ludzie pozbyli się problemu resztek, a zadowolone zwierzę oblizuje najedzony pyszczek. Cóż, przez analogię – dwulatek z radością zjadłby tabliczkę czekolady, gdyby tylko dorośli mu na to pozwolili. Czy to wystarczający argument, by proponować dziecku zjedzenie tak ogromnej ilości cukru naraz?

Wiele produktów, które znajdują się na większości polskich stołów, może – poza radością – przynieść psu poważne problemy zdrowotne. O ile główny produkt – np. mięso indycze – z założenia nie powinien zaszkodzić zwierzęciu, o tyle bez wątpienia na jego zdrowie nie zadziałają dobrze używane przez ludzi przyprawy czy nawet proces smażenia potrawy. Wiele teoretycznie zwykłych dań po zjedzeniu przez psa może wywołać u niego problemy z nerkami, wątrobą czy perystaltyką jelit.

W kraju, w którym wciąż (choć, na szczęście, coraz rzadziej) widuje się psy trzymane całe życie na krótkich łańcuchach, pozornie prosta zasada niekarmienia zwierząt resztkami ze stołu wymaga wiedzy i świadomości.

Jak rozpoznać dobrą karmę dla psa?

Można przyjąć założenie, że z żywnością dla psów jest podobnie, jak z tą przeznaczoną dla ludzi – warto czytać składy i słuchać porad osób kompetentnych. Wybór dobrej karmy dla psa będzie bowiem zależny od rasy, wielkości, wieku, stylu życia zwierzaka oraz jego ewentualnych problemów zdrowotnych.

Upraszczając – karma dla psów powinna zawierać białko zwierzęce. Odradza się wybieranie tych karm, w których składzie królują zboża, stanowiące dla psa jedynie bezwartościowy zapychacz. Istnieje jednak sporo roślin, które nie są zakazane w diecie zwierzęcia i mogą być składnikiem karmy wysokiej jakości.

O nie, alergia!

A co, jeśli… na mięsną karmę pies reaguje alergicznie? Problem ten jest częstszy niż mogłoby się wydawać. Pies, który nie może spożywać np. drobiu czy innego rodzaju mięsa nie jest skazany na bezwartościową dietę. W odpowiedzi m.in. na tę potrzebę powstały karmy z insektów – kliknij tutaj, jeśli chcesz wiedzieć więcej na ich temat. Wartościowe psie karmy z owadami są nie tylko bezpieczne dla czworonożnego alergika, ale też bardziej ekologiczne.

Artykuł partnera

Zobacz
Komentarze (0)