DOMOWE SPOSOBY LECZENIA RYB AKWARIOWYCH
Czy zastanawialiście się kiedykolwiek, o ile bardziej komfortowe i wygodne byłoby nie szukanie w sklepach zoologicznych leków, gdy chorują ryby? Okazuje się, że istnieją domowe sposoby leczenia ryb, które nie tylko są bezpieczne, ale radzą sobie z większością popularnych chorób rybich. Oto kilka z nich.
LECZENIE RYB SOLĄ KUCHENNĄ
SÓL KUCHENNA (NaCl). Wzbogaca wodę w mikroelementy i jod, które bywają deficytowe w akwariach słodkowodnych. Wpływa także korzystnie na klarowność wody i zabija niebezpieczne bakterie oraz pasożyty. Nadaje się do pielęgnacji ciał ryb podczas rekonwalescencji po pleśniawce. Wspomaga leczenie niektórych chorób, między innymi ichtiofitriozę (ospa rybia) czy saproleginozę oraz inne choroby grzybiczne. Sól to chyba najbezpieczniejszy rodzaj leku domowego. Sporządza się z niej następujące kąpiele:
- a) w celu wzbogacenia akwarium słodkowodnego oraz w przypadku ryb w wodach słonawych: wystarczy 5 g (łyżeczka) soli kuchennej na każde 10-15 litrów wody, proporcjonalną ilość dodaje się do podmian wody.
- b) krótkotrwała kąpiel, wzmacniająca zdrowie ryb (poza zbiornikiem): należy kąpać rybki około 20 minut, roztwór ma proporcje 2-5 g soli na litr wody.
- c) kąpiel lecznicza (w akwarium): dodaj 5g soli kuchennej na każde 5-10l wody.
- d) kąpiel lecznicza krótka (poza akwarium): dodaj 15 g soli na każdy 1l wody, kąp ryby przez 20 minut. Taką kąpiel można stosować codziennie.
JODYNA (KJO). Jeden z silniejszych leków, stanowi zagrożenie dla zdrowia w zbyt dużej ilości. Jednak odpowiednio dawkując, wpłynie korzystnie na zdrowie rybek. Jodyna może wyleczyć całkowicie: saprolegniozę, childonellozę, ichtiofitriozę, tetraonchozę i inne choroby. Posiada silne właściwości kwasowe, stąd nie wolno o tym zapominać, stosując większe dawki. Posiada wiele zastosowań.
- a) wzbogacenie wody: wystarczy dodać kilkanaście kropel jodyny
- b) odkażanie wybroczyn na ciele ryb dużych: należy przygotować roztwór jodyny w oparciu o proporcje 1:3. Rybę umieść na wilgotnej gazie, a następnie przelej roztwór po wybroczynach i umieść rybę w akwarium. Należy unikać jodyny w okolicach oczu i skrzeli ryby! Zabieg można stosować codziennie..
- c) kąpiel w akwarium: dodaj 10-15ml jodyny na każde 100l wody. Czas trwania kąpieli to 7-14 dni.
- d) kąpiel krótkotrwała (poza akwarium): dodaj 1 ml jodyny na każdy 1l wody. Kąpiel powinna być krótka, nie dłuższa niż 15-20 minut (w przypadku ryb bardzo osłabionych tylko 10-15 minut). Powtarza się ją co drugi dzień.
LECZENIE RYB AKWARIOWYCH - WODA UTLENIONA
WODA UTLENIONA (H2O2). Jest to środek bardzo bezpieczny, odkaża wodę, a także uzupełnia poziom tlenu, chociażby podczas przewozu ryb.
- a) dotlenianie w czasie transportu rybek: dodaj 1-2ml wody utlenionej na każdy litr wody. Po kilku godzinach można powtórzyć działanie.
- b) kąpiel odkażająca w zbiorniku ogólnym: na 100l wody należy dodać 50 ml wody utlenionej. Można to powtórzyć po kilku dniach, stosując połowę dawki.
- c) kąpiel krótkotrwała (poza akwarium): dodaj 5 ml wody utlenionej na każdy litr wody. Kąpiel powinna trwać pół godziny, można powtarzać codziennie.
- d) odkażanie wybroczyn: umieść rybę na gazie i polej wodą z wodą utlenioną (proporcja 2:1). Można powtarzać każdego dnia.
NADMANGANIAN POTASU - LECZENIE RYB
KALI (KMnO4). Środek bezpieczny przy stosowaniu w odpowiednich, bardzo małych ilościach. Nie poleca się kąpieli krótkotrwałych. Natomiast w akwarium ogólnym, na każde 5-10 l wody należy dodać jeden kryształek nadmanganianu potasu. Jest to środek bardzo często stosowany w akwarystyce w celu leczenia. Sprawdza się przy chorobach pasożytów wewnętrznych i skrzelowych, a także w przypadku chorób bakteryjnych i grzybicznych.
PASTA CYNKOWA (ZnO 25%). Bardzo bezpieczny, lecz nierozpuszczalny w wodzie środek. Dlatego używa się jej do zabezpieczania chorych miejsc dużych ryb. Rybę kładziemy na mokrej gazie, osuszamy chore miejsce (do mokrych łusek pasta się nie przyczepi) i delikatnie smarujemy je pastą cynkową.
LECZENIE RYB - METRONIDAZOLEM
MAŚCI ANTYBIOTYKOWE, NP METRONIDAZOL. Preparaty do leczenia zakażeń skórnych u ludzi, mają zastosowanie także u ryb. Doskonale leczą pleśniawkę i inne choroby. Maścią smaruje się chore miejsce na powierzchni skóry rybki.
ISTOTNA TEMPERATURA WODY. Gdy ryby chorują, dobrze jest podwyższyć temperaturę wody. Dla ryb zimnowodnych do około 26*C, a przypadku tropikalnych nawet do 30*C. Wysoka temperatura hamuje lub nawet zabija rozwój pasożytów. Nie ma natomiast wpływu na ryby.
Mam nadzieję, że powyższe porady pomogą podjąć Wam decyzję, jakie środki najlepiej zastosować.
Zostaw komentarz