Pleśniawka u ryb
Pleśniawka, a więc saprolegnioza to choroba dotykająca ryby, która wywoływana jest przez protisty grzybopodobne z rodziny saprolegniceae. Protisty występują w każdym zbiorniku wodnym, ale nie czynią szkody rybom.
Pleśniawka u ryb
Pleśniawka, która jest chorobą grzybiczą atakuje ryby osłabione np. na skutek transportu, a także chore i okaleczone, zwłaszcza te przebywające w wodach o niskiej temperaturze. Warto pamiętać, że ryby często chorują na pleśniawkę po walkach godowych, w czasie których dochodzi do uszkodzenia ich ciała. Źródłem zakażenia są grzybnie porastające różnego rodzaju substancje organiczne lub martwe organizmy zwierzęce. Pleśniawka ikry ma miejsce wówczas, gdy jest ona martwa lub niezapłodnione. Ma to miejsce m.in. wówczas, gdy ikra jest zamulona czy odcięta od źródła tlenu. Gdy grzyby rozwiną się na martwych jajeczkach ikry zaatakują również te żywe ziarenka. Warto wiedzieć, że do rozwoju choroby na ikrze przyczynia się również nieuzdatniona woda oraz duża ilość rozkładających się substancji organicznych.
W momencie, gdy grzyb atakuje ciało ryby, widać go w formie cienkich, brunatno-białych strzępków. Ryby są ospałe, mało aktywne i ocierają się o przedmioty w akwarium. Czasami ma miejsce tzw. sklejenie płetw. Gdy dojdzie do zakażenia oskrzeli ryba na ogół umiera na skutek uduszenia. W przypadku, gdy grzybnia pokrywa duże partie ciała ryby, również może dojść do jej śmierci.
Pleśniawka u ryb - leczenie
Jak walczyć z pleśniawką ryb? Kluczem do sukcesu jest w tym przypadku profilaktyka. Gdy ryby są zdrowe, odpowiednio odżywione i trzymane w dobrych warunkach mimo obecności grzyba pleśniawki nie chorują. Aby uniknąć inwazji grzyba należy regularnie usuwać z akwarium kał, resztki pokarmowe, martwe ryby czy resztki roślin.
Kiedy jednak już doszło do zakażenia grzybem konieczna jest odpowiednia kuracja lecznicza. Warto wówczas umieścić chore ryby w specjalnym zbiorniku leczniczym i stopniowo podnosić im temperaturę do 30 stopni Celsjusza. Warto również zapewnić im odpowiednie natlenienie oraz stosować kąpiele lecznicze. Poza tym w sprzedaży są dostępne gotowe preparaty takie jak FMC, CMF czy Mycoforte, które powinno się stosować według wskazań producenta. Wodę do kąpieli leczniczej można też przygotować samodzielnie w domu:
- sól kuchenna - roztwór 20 mg na 1 litr wody stosowany jest w kąpieli trwającej od 15 do 40 minut.
- siarczan miedzy - roztwór 1 g na 10 litrów wody stosowany jest w kąpieli trwającej od 10 do 30 minut, takie kąpiele stosuje się 2-3 razy w tygodniu aż do zniknięcia choroby,
- nadmanganian potasu - roztwór 1 g na 100 litrów wody stosowany jest w kąpieli trwającej od 30 do 90 minut, takie kąpiele stosuje się 2-3 razy w tygodniu aż do zniknięcia choroby.
Gdy choroba dotknęła cenne ryby to kąpiel leczniczą powinno się poprzedzić jeszcze pędzlowaniem kłębków grzyba roztworem o większym stężeniu. Do tego celu stosować można:
- jodynę - 1 ml na 10 ml wody,
- nadmanganian potasu - 100 mg na 100 ml wody,
- rywanol - 100 mg na 100 ml wody,
- trypaflavin - 20ml na 2 l wody.
Ryby można w tym czasie karmić.
Zostaw komentarz