Inne

Akwarium w domu - pielęgnacja i zalety

REDAKCJA ZOOVIT

​Chociaż akwarium zapewnia stymulację wizualną, która może zwiększyć Twoją koncentrację i kreatywność, może mieć również bardzo uspokajający efekt. Ta szczególna korzyść została zaobserwowana u dzieci z zaburzeniami nadpobudliwości, jak również u pacjentów z chorobą Alzheimera. W jednym z badań obecność akwarium w domu poprawiła nastrój, czujność i apetyt u pacjentów z chorobą Alzheimera, jednocześnie zmniejszając agresywne zachowanie.

Zestawy akwariowe powinny być odpowiednio pielęgnowane, aby mogły zapewnić odbiorcom moc powyższych korzyści.

Dbałość o akwarium w domu

Trzymaj się harmonogramu karmienia. Konserwacja będzie o wiele łatwiejsza, gdy stanie się nawykiem. Znajdź czas na cotygodniową wymianę wody. Sam musisz zdecydować, co sprawdzi się w Twoim akwarium, ale powinieneś podmieniać od 10% do 20% wody w zbiorniku co tydzień. Badaj wodę w swoim zbiorniku raz w tygodniu. Rośliny akwariowe powinny mieć przejrzystą wodę. Dobrym pomysłem jest kontrolowanie warunków panujących w akwarium, nawet jeśli nie doświadczasz problemu. Badaj wodę w zbiorniku raz w tygodniu i zapisuj wyniki w dzienniku. Stwórz miesięczną listę kontrolną dotyczącą konserwacji. Niektóre zadania, takie jak wymiana mediów filtracyjnych i sprawdzenie podstawowego wyposażenia, powinny być wykonywane mniej więcej raz w miesiącu, ale nie musisz koniecznie robić ich wszystkich w tym samym czasie. Zachowaj listę kontrolną zadań miesięcznych i zaznaczaj je w miarę ich wykonywania lub, jeśli lubisz być zorganizowany, ustal dla każdego z nich termin wykonania, aby mieć pewność, że wszystko jest na swoim miejscu. Zautomatyzuj wyposażenie swojego zbiornika. Profesjonalny sprzęt akwariowy może dać Ci opcje automatyzacji niektórych funkcji, które mogą utrzymać środowisko w zbiorniku bardziej stabilne i skrócić czas, który musisz spędzić na konserwacji. Nigdy nie zaszkodzi mieć trochę więcej rzeczy, których używasz regularnie. Dodatkowe filtry do akwarium to konieczność dla każdego posiadacza akwarium w domu.

Zalety posiadania akwarium w domu

Zostało naukowo udowodnione, że oglądanie ryb w domowym akwarium pomaga uspokoić rytm serca. Wizualna symulacja pływania ryb aktywuje przywspółczulny układ nerwowy, zmniejszając w ten sposób tętno i ciśnienie krwi u danej osoby. Może to obniżyć nadciśnienie i ataki lękowe, a zatem jest to świetny sposób na utrzymanie zdrowego serca. Uspokajający charakter akwarium może pomóc Ci zasnąć szybciej i jeśli zdecydujesz się umiejscowić akwarium w swojej sypialni, dźwięki mogą działać jako forma "białego szumu". Jedną z najlepszych rzeczy w hodowli ryb jest to, że można wybrać rozmiar akwarium, który pasuje do Twojego domu. Akwarium stanowi świetny punkt centralny i miejsce spotkań w domu i zapewnia zabawę dla całej rodziny. Akwaria uczą dzieci o naturze, a opieka nad nimi pomaga im nauczyć się odpowiedzialności.

Artykuł partnera

Zobacz
Komentarze (0)