Inne

Jak dbać o sierść psa?

REDAKCJA ZOOVIT

​Czy wiesz jak odpowiednio zadbać o sierść Twojego czworonożnego przyjaciela? Nie możesz rozczesać mu sierści? Nie wiesz jakimi kryteriami kierować się przy wyborze szamponu i odżywki? W tym tekście znajdziesz kilka cennych wskazówek dotyczących pielęgnacji psa.

Pielęgnacja psa – od czego zacząć?

Zdrowa sierść Twojego psa zależy od wielu czynników m.in. od karmy jaką spożywa i tego, czy dostarcza mu ona odpowiednich wartości odżywczych. Nie bez znaczenia jest także to, czy Twój pupil zmaga się z problemem nieproszonych gości, takich jak pchły i inne pasożyty. Dlatego musisz regularnie obserwować stan jego skóry. W przypadku, gdy pojawią się jakieś problemy – na przykład nadmierne przesuszenie – musisz od razu podjąć właściwe działania.

Jakie preparaty dobrać do kąpieli?

Podczas kąpieli Twojego szczekającego czworonoga, musisz mieć pod ręką kilka niezbędnych akcesoriów. W pierwszej kolejności jest to oczywiście szampon, który powinno się dobierać z uwzględnieniem pewnych kryteriów. Kluczowe znaczenie ma między innymi wiek psa – inny produkt trzeba wybrać dla szczeniąt, a zupełnie inny dla dorosłego psa. Należy zwrócić uwagę także na rasę oraz długość i kolor sierści. Ponadto są również dostępne specjalistyczne preparaty pielęgnacyjne, dedykowane zwierzętom, które mają problemy dermatologiczne lub borykają się z alergiami. Niekiedy warto zainteresować się także szamponami o skonkretyzowanych właściwościach – zwalczających pchły i kleszcze.

Musisz zapamiętać, że pod żadnym pozorem nie można używać do kąpieli pupila własnych kosmetyków. Skorzystanie z nich mogłoby przynieść efekt przeciwny do zamierzonego i zwierzę tylko by na tym ucierpiało.

Odżywka dla Twojego psa – jak ją wybrać?

Aby wspomóc działanie szamponu, możesz zaopatrzyć się również w odżywkę. Ma ona pomóc w rozczesaniu sierści, zapobiegać kołtunom, nawilżyć oraz zregenerować. To, w jaki sposób będzie widoczne jej działanie, zależy od konkretnych właściwości produktu, na jaki się postawi.

Atmosfera podczas kąpieli jest bardzo ważna!

Pamiętaj, aby kąpać psa w letniej wodzie, uważając przy tym na okolice oczu i uszu. Psa należy wysuszyć za pomocą ręcznika lub suszarki. Nie należy krzyczeć na psa, ani wykonywać gwałtownych ruchów. Niektóre psy boją się kąpieli, czują się niepewnie – warto więc zrobić wszystko, aby zapewnić mu poczucie bezpieczeństwa i sprawić, że strach zniknie. Powinno się myć go delikatnymi ruchami, spokojnie do niego mówić, a na pewno będzie się wtedy czuł lepiej.

Jak często myć psa?

Częstotliwość mycia psa zależy między innymi od tego, jaki prowadzi on tryb życia oraz jakie panują warunki atmosferyczne. Psy z długą sierścią powinno myć się nieco częściej – raz w tygodniu lub co dwa tygodnie. Z kolei psy krótkowłose mogą być kąpane rzadziej – na przykład raz w miesiącu. Natomiast kąpiel psów z podszerstkiem powinna odbywać się tylko raz na trzy miesiące (są to m.in. rasy takie jak Husky syberyjski, Akita, Labrador, czy Golden Retriever).

Czas na rozczesywanie sierści!

Pamiętaj, że jeżeli wyczeszesz psa przed kąpielą, to lepiej zadziała na niego szampon. Aby czynność tą wykonać jak najbardziej starannie, musisz zaopatrzyć się w profesjonalne gadżety. Do rozczesania sierści możesz wybrać szczotkę, rękawicę, czy grzebień metalowy dla psa w sklepie Babuzoo.

Pamiętaj, aby systematycznie dbać o sierść swojego psa!

W pielęgnacji sierści Twojego psa najważniejsza jest regularność – pamiętaj o kąpielach, czesaniu sierści, dbaj o prawidłową dietę psa, obserwuj stan jego skóry. Zatroszcz się także o dobór odpowiedniego szamponu, odżywki i przyrządu do rozczesywania.

Zobacz
Komentarze (0)