Inne

Hamak i półki dla kota – jak urządzić kotu domowy kącik zabaw?

REDAKCJA ZOOVIT

Koty przesypiają większość doby. Spać mogą wszędzie, ale najchętniej moszczą się tam, gdzie jest ciepło. Pozostały czas poświęcają na jedzenie, higienę i zabawę. Ich zachowania wynikają z potrzeb dyktowanych wrodzonymi instynktami. Sprawdź, jak urządzić kotu kącik zabaw oraz wypoczynku, który zaspokoi te potrzeby i sprawi, że kocie życie w domu wypełni radość.

Poznaj potrzeby swojego kota

Zanim zabierzesz się za wybór gadżetów do kociego kącika zabaw, poznaj powody, dla których warto go urządzić. Jak każde stworzenie, tak i kot potrzebuje stymulującego środowiska. Takiego, które pozwoli zachowywać się zgodnie z naturą. A w tej leżą m.in.:

  • uważna obserwacja otoczenia (w tym z wysokości),
  • ostrzenie pazurów, 
  • wspinanie się, 
  • chowanie,
  • zabawa, która zastąpi polowanie,
  • odpoczynek. 

Zachowania mruczków są silnie związane z wrodzonymi instynktami. Koty to łowcy, ale są dość małe, więc same mogą paść ofiarą większych drapieżników. Ich nieufność w stosunku do obcych ludzi, zwierząt i miejsc wynika z wrodzonego instynktu samozachowawczego, który pozwala zachować bezpieczeństwo. 

Koty są zwinne, ale w niesprzyjającym środowisku tracą sprawność i tyją, co prowadzi do wielu chorób. Na wolności szczególnie lubią wspinać się na drzewa, ponieważ stamtąd mogą obserwować otoczenie, a w razie czego uniknąć niebezpieczeństwa. Pamiętaj przy tym, że koty bywają nieroztropne i gapowate. Często wiedzione ciekawością narażają się, np. wspinają się na poręcz balkonu, co grozi upadkiem, albo w pogoni za ptakiem wybiegają wprost na ulicę.Lepiej nie wierzyć w mit o dziewięciu kocich żywotach i zamontować siatkę.

Dowiedz się, jak wykonać siatkę zabezpieczającą na balkon >>>

Niejeden, kto ma w domu mruczącego przyjaciela, przekonał się boleśnie o ich potrzebie ostrzenia pazurów. Podrapane meble, zniszczona tapicerka, pozaciągane tkaniny są jej manifestacją. Jeśli chcesz uniknąć strat w domu, kup lub zrób samodzielnie drapak dla swojego pupila.

Chcesz wiedzieć, jak zrobić drapak dla kota? Przejdź do poradnika >>>

Inną silną instynktowną potrzebą kota jest znaczenie terytorium. Kot znakuje teren, pozostawiając na nim swój zapach. Może to robić przy pomocy odchodów, przez tzw. strzykanie, lub ocierając się. Możesz poczuć rozczarowanie, ale ocierający się o nogę kot daje znać, że jesteś częścią jego rewiru, a nie jest to, jak sądzi wielu, wyraz czułości. Przy tym kocia frustracja, której podłożem są np. niezaspokojone inne potrzeby, może znajdować ujście właśnie w strzykaniu, a więc obsikiwaniu różnych miejsc. Wbrew powszechnej opinii nie jest to objaw złośliwego charakteru, a próba poradzenia sobie z trudnościami.

Szczęśliwy kot to taki, który jest zdrowy i otoczony bodźcami stymulującymi do aktywności. Dom lub mieszkanie, chociaż stanowią niewielkie terytorium, mogą stać się kocim azylem, które zaspokaja wszystkie potrzeby. Przyjrzyjmy się teraz gadżetom, które dadzą radość Twojemu mruczącemu towarzyszowi i... uchronią meble przed jego pazurkami.

Hamak dla kota

Koty przysypiają mniej więcej dwie trzecie doby. Lubią odpoczywać w spokojnych miejscach przez nikogo nie niepokojone. Z tego powodu podstawą wyprawki dla Twojego pupila powinno być legowisko. Jednym z jego rodzajów jest hamak dla kota. Różni się od ludzkiego rozmiarem i tym, że z reguły nie można się w nim bujać. Jego zaletą jest możliwość zamontowania w różnych miejscach. Wyróżniamy hamaki:

  • na kaloryfer,
  • na krzesło,
  • na ścianę.
  • montowane do drapaka.

Te na ścianę są przykręcane na stałe. Z kolei legowisko na kaloryfer, krzesło lub drapak zazwyczaj można przenosić w inne miejsca.

Półka dla kota

Z wysokości wszystko lepiej widać, dlatego koty lubią półki na ścianie. Czują się na nich bezpiecznie. Jeśli Twój pupil odczuwa niepokój np. z powodu obecności gości, półka może pomóc poradzić sobie z tą sytuacją. Może też być sposobem na zabicie nudy. Na takiej półce kot może się również zdrzemnąć. 

Należy zamontować ją na wysokości dostępnej dla mruczka. Dobrym rozwiązaniem jest również zestaw półek dla kota, które powieszone na różnej wysokości, pozwolą zwierzakowi zmieniać punkty obserwacji.

Drzewo dla kota

Wspinanie się na drzewa robi kotom wiele dobrego. Drewno to doskonały materiał do ostrzenia pazurków, przebywanie na wysokości zapewnia schronienie i stanowi doskonały punkt obserwacyjny. Ten rodzaj aktywności pozwala mruczkowi utrzymać dobrą formę. 

O ile koty przebywające na zewnątrz mają możliwość wchodzenia na drzewa, kiedy tylko najdzie je ochota, o tyle domowe nie mogą zaspokajać tej kociej potrzeby.

Producenci akcesoriów dla zwierząt rozwiązują ten problem, oferując drapaki dla kota z pnia drzewa. Zwierzak może sobie na nim ostrzyć pazurki, a jeśli drzewo jest dostatecznie wysokie, również poćwiczyć wspinanie. Na tego typu drapakach bywają montowane legowiska, które zapewniają kotu kolejne miejsce do relaksu. A pamiętaj, że kot przeznacza na odpoczynek większość czasu.

Drzewo dla kota w domu jest dobrą alternatywą dla półek, jeśli nie możesz wiercić otworów w ścianach np. w wynajmowanym mieszkaniu. Taki gadżet zajmuje sporo miejsca, ale w końcu kot to jeden z domowników i należy mu się swój kawałek podłogi.

Poznaj inne porady dotyczące przygotowania kociego placu zabaw.

Legowisko

Chociaż powinno być podstawą kociej wyprawki, to i tak kot będzie spał w miejscu, które sobie upodoba. Niekoniecznie będzie to idealnie miękka poduszka, którą kupisz specjalnie w dla niego. Niemniej warto obserwować zwyczaje czworonoga, podpatrywać, w jakich miejscach i o jakiej porze dnia zasypia mu się najlepiej.

Koty potrzebują na swój koci sposób czuć się bezpiecznie i często różnego rodzaju otulające legowiska, np. śpiworki czy tunele, sprawdzą się najlepiej. Chociaż koty są różne, to łączy je zamiłowanie do ciepła, które nam, ludziom, wydałoby się nie do zniesienia. Stąd pewność, że każdy koci przyjaciel zimą pokocha legowisko na kaloryfer. W lecie natomiast warto położyć legowisko na parapet przy oknie od najbardziej nasłonecznionej strony.

Zobacz
Komentarze (0)