Inne

Co czuje pies, gdy zmienia właściciela?

REDAKCJA ZOOVIT

​Psy bardzo mocno przywiązują się do swoich właścicieli, nic dziwnego, że są zatem nazywane najlepszymi, zwierzęcymi przyjaciółmi ludzi. Niestety, zdarza się tak, że wskutek śmierci właściciela lub innej, niesprzyjającej okoliczności, pies zostanie zmuszony do zmiany swojego opiekuna. Warto pamiętać, że zdarzenie to ma ogromny wpływ na zwierzę. Co czuje w takiej chwili pies? Zachęcamy do przeczytania artykułu.

Zmiana właściciela - odczucia zwierzęcia

Moment zmiany właściciela jest często dla psa traumatycznym wydarzeniem. Czworonogi potrafią tęsknić za właścicielem nawet wtedy, gdy wychodzi on wyłącznie na chwilę, nic dziwnego, że tak nagła i niezrozumiała dla niego zmiana może wywołać lęk, obawy i silny stres.

Warto jednak pamiętać, że skala tych odczuć może być zróżnicowana. Jeśli pies wiódł spokojne życie u boku swojego opiekuna, niczego mu nie brakowało i z dnia na dzień trafia w ręce innej osoby, może czuć się mocno zdezorientowany. Z pewnością towarzyszyć będzie mu strach i napięcie, które przerodzić mogą się w między innymi w apatię. Taki czworonóg będzie unikał zabaw, wybierze sobie jedno miejsce, w którym będzie mógł spokojnie leżeć i obserwować otoczenie. Najlepiej jest pozwolić zwierzęciu pobyć w samotności, by mógł przyzwyczaić się do tej sytuacji. 

Jeśli jesteś osobą, która wzięła pod swój dach pieska, który w niespodziewanych okolicznościach stracił opiekuna, pamiętaj, aby być w stosunku do niego spokojnym i okazywać mu swoje dobre intencje. Warto częstować pupila przekąskami, głaskać go, starać się chodzić z nim na długie spacery, a gdy nieco lepiej się poczuje, zacząć się bawić z nim.

Jak można jeszcze pomóc psu?

Zwierzę, które nagle musiało zmienić swojego właściciela, potrzebuje miłości i dobroci. Na ćwiczenie komend przyjdzie zatem jeszcze czas. W tych pierwszych tygodniach warto skupić się na tym, by poznać nieco zwierzaka. Jeśli masz taką możliwość, dowiedz się, w jaki sposób psiak lubił spędzać czas, jakie było jego ulubione posłanie lub zabawka. Co istotne, jeśli czworonóg będzie się czuł w domu kochany, z pewnością bardzo szybko zbuduje więź z nowymi opiekunami. 

Zmiana imienia

Czy w związku z traumatyczną sytuacją, jaką jest zmiana właściciela, można nadać psu nowe imię? Jest to bardzo dobra decyzja. Psy bardzo szybko uczą się reagować nie tylko na komendy, ale i imię. Nic nie stoi na przeszkodzie, by nawet dorosłemu psu zmienić imię. Czworonóg z pewnością szybko się do niego przyzwyczai. Warto jedynie pamiętać, by było one krótkie, dźwięczne i pasowało do psiaka. 

Zmiana właściciela jest zwykle dla psa obciążeniem psychicznym. Czworonóg często jest zdezorientowany, towarzyszy mu lęk, napięcie oraz silny stres. Decydując się na przygarnięcie takiego psiaka, warto wziąć to pod uwagę. Z pewnością przyda się duża doza empatii i wyczucia. W takich chwilach rozsądnie jest zapewnić czworonogowi spokój, okazać mu swoją miłość i zrozumienie. Długie spacery na pewno wpłyną pozytywnie na jego nastrój, a także pomogą Ci nawiązać więź z psem.

Artykuł powstał we współpracy z firmą https://pamietajomnie.pl/ 

Zobacz
Komentarze (0)