Skąd biorą się choroby kości i stawów u kota? Jak chronić kota przed dolegliwościami?
Choroba zwyrodnieniowa stawów jest powszechnie znana i często diagnozowana u psów, ale niewiele osób wie, że występuje także u kotów. Prawdopodobnie 60% kotów powyżej 6. roku życia i 90% powyżej 12. roku życia cierpi z powodu zmian zwyrodnieniowych stawów, podczas gdy zaledwie 9% przypadków zostaje właściwie zdiagnozowanych. Jakie są przyczyny tej choroby? W jaki sposób zapobiegać jej rozwojowi u naszych kocich pupili?
Przyczyny chorób stawów i kości u kotów
Choroba zwyrodnieniowa stawów jest najczęściej wynikiem przewlekłych stanów zapalnych, rozwijających się wskutek urazów. Czynnikiem predysponującym jest również nadwaga i otyłość, która stanowi zbyt duże obciążenie dla układu kostno-stawowego zwierzęcia.
W przypadku dwóch ras kotów choroba zwyrodnieniowa ma podłoże genetyczne. Dotyczy to rasy kotów: Scottish Fold oraz Syjamów.
Rozpoznanie choroby stawów i kości u kotów jest bardzo trudne, ponieważ starsze koty są stosunkowo mało aktywne i większość czasu przesypiają. A ponieważ zdrowy kot na sen poświęca około 80% swojego czasu, opiekun rzadko podejrzewa, że jego kot jest chory. Są jednak objawy, na które właściciel kota powinien zwrócić uwagę.
Przede wszystkim zaniedbywanie toalety futra jest jednym z pierwszych objawów, które wskazują, że kotu może coś dolegać. Ból związany z chorobą zwyrodnieniową, a także same zmiany w stawach czy układzie kostnym powodują, że kot ma trudności w myciu całego futra.
Drugim częstym objawem jest trudność we wskakiwaniu na wyżej zamontowane półki, stół, czy wygodną, lecz wysoką kanapę. Zdarza się również, że kot manifestuje objawy bólowe podczas brania na ręce, czesania, czy obcinania pazurów.
Niektóre koty miauczą, inne syczą, a inne reagują silnie manifestowaną agresją. W zaawansowanych stanach zmian zwyrodnieniowych kot może odczuwać taki ból, że trudność sprawia mu podejście do miseczki z jedzeniem.
Kulawizna natomiast występuje rzadko i zazwyczaj w tych przypadkach, kiedy dotyczy konkretnego stawu, a dodatkowo jest szybko zauważana, jeżeli kot ma nadwagę.
Opiekun może nie zauważyć subtelnych zmian w zachowaniu kota, wskazujących na rozwijającą się chorobę zwyrodnieniową. Może je zrzucić na karb podeszłego wieku i potraktować jako coś zupełnie naturalnego.
Jak leczyć chorobę stawów i kości u kota?
Diagnoza choroby zwyrodnieniowej stawów zostaje postawiona na podstawie badania palpacyjnego, badania RTG lub innych technik obrazowania. W zależności od przyczyny i stopnia zaawansowania choroby, lekarz weterynarii zaproponuje odpowiednią terapię.
Choć choroba zwyrodnieniowa stawów nie jest uleczalna, prawidłowa opieka może znacząco poprawić jakość życia pupila oraz zredukować dolegliwości bólowe. W ramach farmakoterapii podaje się leki przeciwzapalne i przeciwbólowe. Bardzo duże znaczenie ma prawidłowo prowadzona rehabilitacja (masaże, ćwiczenia, laseroterapia itd.). Właściciel powinien także zadbać o odpowiednie posłanie i dopasowanie wysokości misek z jedzeniem oraz wodą do aktualnych potrzeb chorego kota.
Warto również wprowadzić preparaty, które wspomagają regenerację i poprawiają funkcjonowanie stawów. Regularne ich stosowanie pozwala na znaczne ograniczenie dawki leków przeciwzapalnych i/lub przeciwbólowych. Ogromne znaczenie ma podawanie ich w początkowej fazie choroby, gdy objawy są mniej nasilone.
Oddala to bowiem czas wprowadzenie leków przeciwzapalnych i/lub przeciwbólowych. Dlatego sprawdź ofertę preparatów od VET EXPERT, zalecanych we wspomaganiu prawidłowego funkcjonowania kości i stawów, przeznaczonych dla kotów.
VET EXPERT ARTHROVET COMPLEX SMALL BREED - preparat na stawy dla psów małych ras i kotów
Suplement VET EXPERT ARTHROVET COMPLEX SMALL BREED przeznaczony dla kotów i psów ras małych jest w formie wygodnych kapsułek typu twist off. Zaleca się go do podawania zwierzętom starszym, z problemami zwyrodnieniowymi, oraz zwierzętom młodszym, w okresie intensywnego wzrostu.
Warto nadmienić, że suplement ten jest bardzo smaczny, co ma ogromne znaczenie w przypadku jego stosowania u kotów. Wiadomo bowiem, że koty nie zjedzą dobrowolnie niczego, co im nie smakuje.
Polecamy uwadze również preparat zawierający kolagen VET EXPERT ARTHROVET COLLAGEN, który zawiera wyłącznie kolagen. Jest on niezbędny do odbudowy macierzy stawu, co usprawnia jego pracę. Można go łączyć z ARTHROVETEM lub podawać osobno.
VET EXPERT ARTHROVET COLLAGEN - preparat z kolagenem na stawy dla psów i kotów
Jeżeli kot z chorobą zwyrodnieniową ma nadwagę lub jest otyły, należy zacząć go odchudzać, pamiętając, by robić to pod kontrolą lekarza weterynarii.
Lekarz dobierze odpowiednią niskokaloryczną dietę oraz właściwą dawkę pokarmową. Godna polecenia jest dieta odchudzająca VET EXPERT OBESITY & DIABETIS CAT – wilgotna, niskokaloryczna karma, wspomagająca redukcję masy ciała.
Zobacz karmy na otyłość i nadwagę dla kotów w Vet Expert
VET EXPERT OBESITY & DIABETES CAT - mokra karma weterynaryjna dla kotów
Wysoka zawartość białka i niski poziom mono- i disacharydów pozwalają regulować poziom glukozy we krwi i utrzymać stabilną masę mięśniową, przy jednoczesnej redukcji tkanki tłuszczowej. Pamiętaj, że aby skutecznie zredukować nadwagę u kota, należy kontrolować dzienną dawkę pokarmową i nie przekraczać jej zalecanej wielkości.
A dodatkowo możesz włączyć wskazane wcześniej preparaty ArthoVet Complex i/lub ArthroVet Collagen, które na pewno przyniosą ulgę nadmiernie obciążanym stawom, dopóki kot nie schudnie.
Czy możesz zapobiec powstaniu choroby?
Jeżeli choroba stawów nie ma podłoża genetycznego, to poprzez właściwe karmienie i odpowiednią opiekę nad rozwijającym się kotkiem możesz zmniejszyć przyszłe ryzyko choroby stawów. Pamiętaj bowiem, że każdy uraz może przyczynić się do wystąpienia problemów u kota w starszym wieku.
Jeżeli choroba ma przyczynę o podłożu genetycznym lub jest związana z podeszłym wiekiem kota, niestety nie możesz zapobiec jej rozwojowi. Odpowiednia dieta wprowadzona po sterylizacji może znacząco zredukować ryzyko nadwagi i otyłości. Będzie to miało pozytywny wpływ na stan jego zdrowia, a zwłaszcza na prawidłowe obciążenie stawów.
Warto też regularnie wykonywać badania kontrolne, które pozwolą wykryć chorobę na wczesnym stadium i skutecznie ją leczyć.
Dbając o prawidłową dietę i bezpieczeństwo swojego kota możesz uchronić go przed wystąpieniem choroby zwyrodnieniowej stawów i oszczędzić mu sporo cierpienia.
Artykuł partnera
Zostaw komentarz