Inne

Jaki charakter ma mastif tybetański?

REDAKCJA ZOOVIT

Mastif tybetański to dobrze zbudowany pies o kosmatym, gęstym czarnym futrze. Jest świetnym stróżem i wiele radości dostarcza mu swobodne bieganie po dużym ogrodzie. Mastify tybetańskie mają silne i niezależne charaktery, jednak w stosunku do swojej rodziny są bardzo przyjazne i oddane.

Jak wygląda mastif tybetański?

Mastif tybetański to majestatyczna raja psa pochodząca z Tybetu, gdzie głównie pełnił funkcję psa stróżującego i pasterskiego. Pies jest duży i ciężki, choć jego postura jest bardzo proporcjonalna. Dorosłe samce mogą osiągnąć wagę nawet do 80 kilogramów, z kolei przeciętna waga suk wynosi około 40-50 kilogramów. Charakterystyczną cechą wyglądu pas jest bujna, lekko nastroszona i średniej długości sierść, dlatego też mastif tybetański przez wielu przypomina lwa. Pies ma szeroko rozstawione oczy i wiszące uszy, lekko skierowane do przodu, najczęściej brązowego koloru.

Cechy charakterystyczne mastifa tybetańskiego

Ze względu na to, że mastif tybetański pierwotnie wykorzystywany był do obrony i pilnowania stada, dlatego też jest to urodzony stróż i obrońca stąd też są to jego dominujące cechy w charakterze. Dla obcych jest wyjątkowo nieufny, dlatego osoba, która wcześniej nie miała kontaktu z psem, powinna się dwa razy zastanowić, zanim wejdzie na teren posiadłości, której pilnuje mastif. Z kolei dla swojego właściciela pies jest bardzo przyjacielski, choć ze względu na swój niezależny charakter to często on decyduje, kiedy ma ochotę się przytulić. Jest bardzo wyrozumiały i łagodnie nastawiony do dzieci, zatem bez obaw można pozwolić podopiecznym bawić się z puchatym pupilem. Mastif tybetański to pies, dla którego jego rodzina jest priorytetem. Przy swoich właścicielach zwykle wita nowych gości z entuzjazmem, jednak gdy zostanie z nimi sam na sam, do głosu może dojść jego pierwotny instynkt obrońcy. 

Mastif tybetański to świetny obserwator i rewelacyjny stróż. Pies jest najbardziej szczęśliwy, gdy może swobodnie biegać po podwórku. Mastify to psy bardzo wytrzymałe, dlatego też sroga zima nie robi na nim wielkiego wrażenia. Czworonogi potrzebują przestrzeni, ale i bliskości z rodziną, zatem z pewnością będą nieszczęśliwe, gdy będą musiały być zamknięte w odizolowanym kojcu. 

Wychowywanie psa

Tybetańskie mastify to psy bardzo inteligentne, jednak ścisła współpraca z człowiekiem nie jest jego powołaniem, stąd też są one dość trudne do tresury. Nie oznacza to jednak, że nie da się w żadnym  stopniu wpłynąć na zachowanie psa. Z odpowiednim podejściem, przede wszystkim konsekwentnym i cierpliwym, można wyznaczyć psu wyraźne granice i nauczyć wielu przydatnych rzeczy. Na ostateczny charakter psa najbardziej wpływa okres młodzieńczy. Szczeniaki są bardzo radosne i żywiołowe, dlatego też najlepszą formą ich tresury jest nauka przez zabawę. W stosunku zarówno do małego, jak i dorosłego psa, w grę nie wchodzi przemoc, ani tresura siłowa. Wówczas pies może zacząć odczuwać silny lęk przed właścicielem, a w konsekwencji tego zamknie się w sobie, stanie się niedostępny i nieufny.

Artykuł sponsorowany

Zobacz
Komentarze (0)