Inne

Przegląd weterynaryjny – jak dbać o zdrowie pupila?

REDAKCJA ZOOVIT

​Odpowiednia profilaktyka weterynaryjna to klucz do długiego i szczęśliwego życia zwierząt domowych. Już w okresie psiej i kociej młodości warto wdrożyć zasady, które pozwolą domowym pupilom zachować zdrowie aż do jesieni życia. Dzięki regularnym wizytom u weterynarza, odpowiednio zbilansowanej diecie i zabiegom profilaktycznym można uchronić swojego ulubieńca przed wieloma problemami. Podpowiadamy, jak powinna wyglądać profilaktyka weterynaryjna u psów i kotów.

Profilaktyka weterynaryjna – główne zasady

Profilaktyka weterynaryjna to wszelkie działania, które mają na celu ograniczenie ryzyka rozwoju chorób lub wykrycie problemów zdrowotnych u zwierząt już na wczesnym etapie. Aby skutecznie zapobiegać chorobom u pupila, najlepiej wdrożyć zasady profilaktyki już na etapie szczenięctwa/kocięctwa i kontynuować je przez całe życie zwierzęcia. Do najważniejszych elementów profilaktyki weterynaryjnej należą:

  • szczepienia ochronne,
  • regularny przegląd weterynaryjny połączony z badaniami kontrolnymi,
  • ochrona zwierzęcia przed pasożytami wewnętrznymi i zewnętrznymi,
  • zdrowa, prawidłowo zbilansowana dieta,
  • odpowiednia dawka ruchu,
  • zaspokojenie potrzeb behawioralnych zwierzęcia i ograniczenie stresu,
  • właściwa higiena jamy ustnej,
  • odpowiednia pielęgnacja skóry i sierści.

Jak często odwiedzać gabinet weterynaryjny?

Gabinet weterynaryjny warto odwiedzać nie tylko wtedy, gdy z pupilem dzieje się coś niedobrego. Aby w porę wykryć chorobę, należy regularnie chodzić z psem i kotem na badania kontrolne. W ramach profilaktyki przynajmniej raz w roku trzeba skontrolować stan czworonożnego pupila. U zwierząt starszych lub przewlekle chorych zalecane są jednak częstsze wizyty (nawet co 3 miesiące). Warto pamiętać także o szczepieniach ochronnych przeciw chorobom zakaźnym.

Wyposażenie gabinetu weterynaryjnego – wsparcie dla profilaktyki zdrowotnej

W ramach rutynowej wizyty weterynaryjnej lekarz ocenia masę ciała zwierzęcia, stan jego oczu, uszu, zębów, skóry i narządów wewnętrznych. W razie potrzeby zleca także dodatkowe badania. Odpowiednie wyposażenie gabinetu weterynaryjnego, w którego skład wchodzą nowoczesne urządzenia diagnostyczne (m.in. USG, RTG, oftalmoskop, endoskopy, EKG), umożliwia kompleksową diagnostykę zwierzęcia i wykrycie problemów zdrowotnych już na wczesnym etapie. Dzięki temu podczas badań profilaktycznych możliwe jest wychwycenie pierwszych objawów m.in. zaćmy, cukrzycy, nowotworów, chorób przyzębia, zwyrodnienie stawów.

Prawidłowe żywienie psów i kotów

Zapewnienie pupilowi odpowiednio zbilansowanej diety to jeden z najważniejszych elementów profilaktyki zdrowotnej. Żywienie psa lub kota zawsze powinno być dopasowane do jego wieku, rasy/wielkości, stanu zdrowia, poziomu aktywności i indywidualnych preferencji. W przypadku niektórych problemów zdrowotnych lekarz może zalecić specjalny pokarm weterynaryjny lub dodatkowe suplementy diety.

Higiena jamy ustnej u zwierząt domowych

Choroby przyzębia mogą niekorzystnie wpływać na cały psi i koci organizm. Właśnie dlatego nie można nigdy zaniedbywać higieny jamy ustnej u zwierzęcia. Najskuteczniejszą metodą oczyszczania zębów zwierząt domowych jest czyszczenie ich przy użyciu specjalnej szczoteczki i pasty. Dodatkowo higienę jamy ustnej mogą wesprzeć spraye, płyny, żele i gryzaki stomatologiczne. Szeroki wybór preparatów do pielęgnacji jamy ustnej dla zwierząt oferuje sklep weterynaryjny Bestomed. Jeśli mimo zabiegów pielęgnacyjnych na zębach pupila widoczny jest kamień nazębny, należy udać się na wizytę do lekarza weterynarii. Nowoczesne wyposażenie gabinetu weterynaryjnego pozwala skutecznie i szybko wyczyścić zęby czworonożnych pacjentów.

Ochrona przed pasożytami

Choroby pasożytnicze stanowią poważne zagrożenie dla zwierząt domowych. Pasożyty wewnętrzne mogą wydzielać toksyny, powodować u czworonogów niedobory pokarmowe i uszkadzać mechanicznie przewód pokarmowy zwierząt. Z kolei pchły często wywołują u zwierząt dokuczliwy świąd i niepokój, a kleszcze są wektorami groźnych chorób (m.in. babeszjozy, boreliozy). Aby uchronić podopiecznego przed problemami, należy regularnie stosować u niego środki przeciwpasożytnicze. Psy i koty wychodzące powinny być odrobaczane przynajmniej raz na kwartał. Z kolei środki przeciw pchłom i kleszczom warto stosować regularnie przez cały rok, by zwierzaki miały zapewnioną stałą ochronę.

Właściwa pielęgnacja sierści psów i kotów

Pielęgnacja sierści zwierzaka to nie tylko kwestia estetyki. Zaniedbana szata utrudnia wentylację skóry, co z kolei zwiększa ryzyko infekcji. Jeśli zależy nam na kompleksowym wsparciu zdrowia pupila, nie możemy zaniedbywać wyczesywania jego sierści oraz okresowych kąpieli. Kosmetyki i narzędzia do pielęgnacji  sierści zawsze należy dobrać do struktury i długości szaty pupila. Ze zwierzętami długowłosymi lub obdarzonymi specjalnymi potrzebami pielęgnacyjnymi warto również regularnie chodzić do groomera. Dzięki specjalnym narzędziom, kosmetykom i sprzętom zabiegi pielęgnacyjne w salonie groomerskim umożliwiają uzyskanie znacznie lepszych rezultatów niż te wykonywane samodzielnie w zaciszu domowym.

Artykuł partnera

Zobacz
Komentarze (0)