Inne

Jak wybrać uprząż dla psa?

REDAKCJA ZOOVIT

Uprząż dla psa jest coraz bardziej popularna wśród właścicieli pupili na czterech łapach. Od wieków natomiast takie szelki stosuje się w psich zaprzęgach. Umożliwiają one ciągnięcie ciężkich sań.

Jak wybrać szelki dla psa? 

Psy są zwierzętami, które uwielbiają spacery i aktywność fizyczną. Jednak zarówno krótkie przechadzki, jak i długie wędrówki muszą być komfortowe dla zwierząt i ich właścicieli. Niektóre psy nie przepadają za tradycyjną obrożą, która ogranicza im ruchy, a dodatkowo uciska szyję, powodując ból. Alternatywą w takim przypadku jest uprząż dla psa, którą należy jedynie dopasować do rozmiaru czworonoga. 

Na co zwrócić uwagę wybierając szelki dla psa? Szelki dają psu znacznie większą swobodę. Ich zakup jest uzasadniony przede wszystkim w przypadku, gdy zwierzę jest niespokojne podczas spacerów. Ciągnąc mocno za smycz, naraża się na kontuzję szyi, a w konsekwencji przyduszenie, a nawet uraz karku. Stosując szelki, nie naraża się pupila na takie niebezpieczeństwo. Nakładane są one bowiem na większe fragmenty ciała. Można je wykorzystywać zarówno podczas codziennych spacerów, jak i podróży środkami komunikacji publicznej. Doskonale sprawdzą się również, gdy planujemy zabrać psa na przejażdżkę rowerem. 

Rodzaje szelek dla psa

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów szelek dla psów. Najpopularniejsze z nich to:

  • szelki spacerowe – to najczęściej wybierany i jednocześnie najtańszy model dla czworonoga. Przed zakupem warto wybrać odpowiedni rozmiar, tak aby zapewnić psu jak największą wygodę. Część z nich posiada różnego rodzaju gadżety np. ozdobne kostki lub serduszka;

  • szelki sportowe – wykonane są z materiałów wysokiej jakości i idealnie nadają się dla psów lubiących biegać z własnymi właścicielami. W obrębie tej grupy dostępne są modele dostosowane do różnych aktywności, w tym np. do ciągnięcia zaprzęgu; 

  • szelki samochodowe – zapewniają pupilowi bezpieczną jazdę autem. Mają specjalną klamrę, którą wpina się do pasa samochodowego;

  • szelki profesjonalne – wybierane dla czworonogów opiekujących się osobami niewidomymi i dla psów tropiących. 

Jak dobrać szelki dla psów?

Chodzenie z psem na szelkach nie jest skomplikowane. Należy jednak najpierw zwierzę oswoić z nowym akcesorium. Przy pierwszych próbach pies może czuć się w nich niewygodnie i niepewnie. Trzeba stopniowo uczyć pupila zakładania i zdejmowania uprzęży, ponieważ jest to nieco dłuższy proces niż w przypadku tradycyjnej smyczy. Ważne, aby szelki były dopasowane przede wszystkim do masy i rozmiarów psa, dlatego przed zakupem powinno się zmierzyć czworonoga, między innymi jego obwód szyi w jej najszerszym punkcie. Wybierając szelki, warto też kierować się jakością materiałów, z których zostały wykonane. Nie powinny być one za grube i wykonane ze sztywnych materiałów, które zwiększają ryzyko bolesnych otarć. Dobrze jest także, gdy łatwo schną po spacerach w deszczowe dni. Dobrą praktyką jest przypięcie do szelek odblaskowej odznaki oraz adresówki z danymi właściciela. 

Zalety i wady szelek dla psa

Zalety szelek dla psa to przede wszystkim ich wielofunkcyjność oraz większe bezpieczeństwo podczas noszenia. Pies czuje się w nich wygodniej niż na tradycyjnej smyczy. Do wad zaliczyć trzeba nieco wyższą cenę oraz konieczność dobrania odpowiedniego rozmiaru, co może być bardziej czasochłonne. Pamiętajmy jednak, że biorąc odpowiedzialność za czworonoga, powinniśmy zadbać przede wszystkim o jego komfort i dobre samopoczucie.

Artykuł sponsorowany

Zobacz
Komentarze (0)