Choroby w akwarium

RYBIA GRUŹLICA - CZY JESTEŚMY W STANIE POMÓC RYBKOM, KTÓRE ZACHOROWAŁY NA -- MYKOBAKTERIOZĘ

REDAKCJA ZOOVIT

Mykobakterioza jest przewlekłą chorobą bakteryjną. Wywołują ją pałeczki odporne na wiele czynników środowiskowych, w tym wahania temperatury czy pH. Bakterie te dzielą się powoli, a więc rozwój choroby nie należy do gwałtownych. Przeżywalność przetrwalnikowa w tym przypadku wynosi do trzech miesięcy i dłużej.

MYKOBAKTERIOZA RYB

Do zakażenia rybek dochodzi zwykle poprzez układ pokarmowy (zjedzenie zakażonego pożywienia, obgryzanie martwej i zakażonej ryby, spożywanie martwej materii organicznej), skrzela praz skórę (uszkodzona skóra). Mykobakterioza przenoszona może być również przez matkę na jej potomstwo.

MYKOBAKTERIOZA - RYBIA GRUŹLICA

Ze względu na późne diagnozowanie i wysoki stopień zaawansowania choroba ta należy do najbardziej śmiertelnych i niebezpiecznych dla ryb. W początkowej fazie choroba w zasadzie przebiega bezobjawowo. Potem zakażenie jednak postępuje, atakowane są organy wewnętrzne, na których tworzą się szaro-białe ziarniniaki powodujące ich obrzęk. Choroba atakuje też układ kostny - kręgosłup ryby ulega deformacjom.

Niestety na ogół próby leczenia okazują się nieskuteczne a chore ryby stanowią poważne zagrożenie dla innych osobników. Także te zdrowe na pierwszy rzut oka ryby mogą się okazać nosicielami pałeczek oraz być źródłem zakażenia. Niekiedy choroba uaktywnia się bowiem po dłuższym okresie czasu. Czasem pałeczki przebywają w organizmie nosiciela w formie uśpionej.

 Metody leczenia Mykobakteriozy

To choroba bardzo trudna do wyleczenia, bo objawy pojawiają się wówczas, gdy jest ona już mocno zaawansowana, a organy wewnętrzne zniszczone. Pałeczki są też odporne na większość znanych antybiotyków.

MYKOBAKTERIOZA RYB - LECZENIE

Rybki można próbować oczywiście leczyć, ale szanse na sukces są niewielkie.  Kiedy wprowadzona kuracja nie przynosi efektów, trzeba wyeliminować wszystkie ryby żyjące w zakażonym akwarium, a cały zbiornik zdezynfekować. Chore ryby na czas trwania kuracji przenosi się do oddzielnego akwarium, trzeba wówczas używać specjalne rękawice ochronne.

Kąpiel długotrwała z zastosowaniem antybiotyku

Kanamycyna i witamina B6 - antybiotyk ten dodaje się do pożywienia ryb w ilości 10 mg na 100mg karmy (dawkę tę stosuje się przez 10 dni) bądź 10 mg na litr wody. Z kolei dawkowanie antybiotyku przedstawia się następująco - kropla na 20 litrów wody (kąpiel 30-dniowa).

Dezynfekcja zbiornika

Przed rozpoczęciem dezynfekcji trzeba obowiązkowo założyć specjalne rękawice ochronne. Muszą one znajdować się na dłoniach podczas kontaktu ze skażonym sprzętem, wodą czy rybami.

mykobakterioza w akwarium

Pałeczki są odporne na dezynfekcję środkami zawierającymi chlor i związki amoniowe czy wybielaczami. Są natomiast wrażliwe na alkohol. Wszystkie elementy urządzenia, podłoże, dekoracje i akwarium należy dokładnie zdezynfekować, wcześniej można je też umyć. W tym przypadku najlepiej sprawdza się alkohol. Potem wszystko trzeba raz jeszcze bardzo dokładnie umyć. Do dezynfekcji najczęściej wykorzystuje się alkohol izopropylowy, spirytus salicylowy bądź środek antyseptyczny o zawartości alkoholu na poziomie co najmniej 60%. Potem ręce trzeba dokładnie umyć w 70% roztworze alkoholu izopropylowego i mydle bakteriobójczym.

CZY MYKOBAKTERIOZA JEST ZARAŹLIWA? 

W tym przypadku istnieje ryzyko zarażenia się chorobą przez ludzi. Widoczna ona jest przede wszystkim w postaci krost znajdujących się na skórze części ciała, które były narażone na kontakt z zakażoną wodą. Niekiedy objawy przypominają na pierwszy rzut oka posocznicę lub ichtiosporidiozę. Chore ryby także ulegają często zakażeniom wtórnym przez bakterie. Choroba atakuje przede wszystkim ryby ciepłolubne z rodzin kąsaczowatych, karpiowatych, beloncjowatych oraz pielęgnicowatych i żyworodnych.

Zapobieganie

W tej sytuacji warto przestrzegać kilku podstawowych zasad:

  • nie wolno powodować gwałtownych zmian parametrów wody - jej temperatury oraz pH,
  • trzeba dbać o dobrą jakość wody, kontrolować regularnie poziom amoniaku i azotynów, chloru, choroaminu czy tlenu rozpuszczonego w wodzie.,
  • zapobiegawczo można też stosować lampy UV w celu sterylizacji wody,
  • rybom należy zapewnić właściwą dietę - urozmaiconą i bogatą w witaminy i mikroelementy,
  • ryb nigdy nie wolno przekarmić - podaje się im tyle pokarmu, ile jednorazowo są w stanie zjeść,
  • zbiornika nie należy przerybić,
  • ryby nie lubią sytuacji stresowych i trzeba je ograniczać - podczas podmiany wody trzeba zachować ostrożność, kluczem do sukcesu jest też odpowiednie dobranie obsady akwarium, niestosowanie zbyt dużej ilości chemii, rybki ławicowe lubią przebywanie w większych grupkach i kępki roślinności,
  • w przypadku nowych ryb trzeba zawsze zastosować kwarantannę, zawsze mogą być one nosicielami bardzo groźnych bakterii.
Zobacz
Komentarze (0)