Inne

Jak skutecznie szczotkować zęby psa?

REDAKCJA ZOOVIT

​Psie zęby, tak samo jak zęby ludzkie wymagają odpowiedniej higieny. Niestety, bardzo wielu właścicieli czworonogów nie jest świadomych, że zaniedbanie psich zębów może wiązać się z poważnymi problemami zdrowotnymi. Na szczególną uwagę zasługują psy ras o małym rozmiarze oraz starsze zwierzęta. To właśnie u nich problemy z zębami występują najczęściej. W dbałości o zdrowie kluczowa jest profilaktyka. Jeżeli zależy nam, by nasz pupil cieszył się szczęśliwym i zdrowym życiem, a portfel nie odczuł dużych strat związanych z koniecznością drogiego leczenia poważnych schorzeń, musimy pamiętać o regularnej i odpowiednio dobranej higienie psiej jamy ustnej.

Najczęstsze choroby zębów i jamy ustnej u psa

Problemy w okolicy szczęki psa mogą pojawiać się już podczas wczesnych etapów jego życia. Jednym z najczęstszych schorzeń są przetrwałe zęby. Występują one w momencie gdy stałe zęby zaczynają rosnąć, lecz zęby mleczne wciąż są mocno osadzone. Może to prowadzić do deformacji zgryzu i mocno odczuwalnego przez zwierzę bólu. Inne częste choroby to wystąpienie kamienia nazębnego, zapalenie dziąseł, zapalenie przyzębia i zapalenie błony śluzowej jamy ustnej. 

Przyczyny schorzeń zębów psa

Najpowszechniejszą przyczyną schorzeń zębów psów jest ich nieodpowiednia higiena. Codziennie na zębach psa tworzy się osad — połączenie bakterii, resztek pożywienia oraz śliny. Osad ten nazywa się płytką nazębną. Jeżeli nie zostanie ona usunięta, ulega mineralizacji, tworząc kamień nazębny. Bakterie obecne w osadzie wywołują w organizmie psa reakcję i aktywują działanie białych krwinek. Cały ten proces skutkuje zapaleniem dziąseł, co bezpośrednio wpływa na stan kości. W ostateczności może prowadzić do utraty zębów. 

Do częstych przyczyn chorób zębów można zaliczyć także nieprawidłowo prowadzoną dietę, ubogą w witaminy A, B2, B3, B5 i B9. Inne przyczyny to urazy zębów, szczęki lub jamy ustnej, niektóre leki, choroby ogólnoustrojowe. Najczęstszym jednak powodem pozostaje nieodpowiednia higiena, dlatego tak istotne jest, by wiedzieć, jak o nią zadbać. 

Najczęstsze objawy chorób zębów

Jak w przypadku każdej innej choroby, czy to ludzkiej, czy zwierzęcej, czas jej wykrycia i szybkość reakcji mają kluczowe znaczenie. Im szybciej schorzenie zostanie zidentyfikowane, tym prędzej będzie można wdrożyć odpowiednie leczenie i uratować zęby pupila. 

Jeżeli zaobserwujesz któreś z poniższych objawów u swojego psa, niezwłocznie udaj się na konsultacje z weterynarzem:

  • trudności z jedzeniem,
  • brak apetytu,
  • nieprzyjemny zapach z pyska,
  • krwawienie dziąseł,
  • zaczerwienienie dziąseł,
  • poluzowane zęby,
  • wyczuwalne/widoczne guzki w jamie ustnej,
  • krew widoczna w misce z wodą,
  • nadmierne ślinienie się, 
  • opuchlizna, 
  • zmiana koloru dziąseł na żółty, szary lub brązowy, 
  • unikanie dotyku okolicy głowy.

Zapalenie błony śluzowej jamy ustnej 

Problemy z przyzębiem spowodowane niepożądanym działaniem bakterii mogą prowadzić do zapalenia błony śluzowej jamy ustnej. Dotyka ona następujących obszarów: policzków, podniebienia, dna jamy ustnej oraz języka. Zapalenie może pojawić się również na skórze warg. Jest to zaawansowany, trudny do leczenia problem. Ponownie, i w tym przypadku podstawową przyczyną tego rodzaju schorzeń jest zaniedbanie higieny zębów pupila. 

Profilaktyka i leczenie domowymi sposobami

Profilaktyka w przypadku chorób zębów i jamy ustnej zwierząt jest kluczowa. Wiele możemy zdziałać w domu dzięki regularnej kontroli i odpowiedniej higienie zwierzęcia. Ważne jest, by myć psie zęby przeznaczoną dla nich pastą, przynajmniej 3 razy w tygodniu. Warto pomyśleć o stosowaniu preparatów dzięki, którym kamień na zębach nie będzie się odkładał. Produkty te zazwyczaj łatwo można zaaplikować, dodając je do pożywienia lub wody psa. Należy unikać sytuacji mogących doprowadzić do mechanicznego uszkodzenia zębów psa np. korzystanie ze zbyt twardego gryzaka czy gryzienie kamieni. Co jakiś czas dobrze jest sprawdzać dokładnie stan jamy ustnej pupila. Bardzo ważną kwestią jest zadbanie o prawidłowo zbilansowaną dietę, bogatą w niezbędne dla pupila witaminy. W przypadku jakichkolwiek niepokojących objawów należy niezwłocznie udać się na konsultacje z weterynarzem.

Artykuł partnera

Zobacz
Komentarze (0)