Choroby kotów

KOT ALERGIK - JAK DBAĆ O DELIKATNE ZWIERZĘ?

REDAKCJA ZOOVIT

O tym, że wiele osób cierpi na alergię na kota, mimo, iż jest to dość duże uproszczenie, wie każdy. Ale mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że również te słodkie czworonogi mogą mieć podobny problem. Jak zatem zatroszczyć się o kota z alergią? Oto kilka rad.

ALERGIA U KOTA

Wydawać by się mogło, że alergia nie należy do najgroźniejszych chorób, jednak w przypadku kotów nierzadko ma ona bardzo ostry przebieg. Objawy alergii nie są jednoznaczne, przez co wykluczyć trzeba inne choroby, których mogą być oznaką. W związku z tym, wszelkie informacje dotyczące opieki nad kotem, który ma alergię, są na wagę złota dla właścicieli takich zwierzaków. Warto zatem zapoznać się z tym artykuł i dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat.

ALERGIA U KOTA - PRZYCZYNY

Jak wynika z wypowiedzi lekarzy weterynarii, nasze pupile są bardzo podatne właśnie na alergie. Jak się jednak okazuje, objawy nie muszą być nasilone u każdego kota z alergią, dlatego często właściciele nie od razu zauważają, że coś jest nie tak. Jeśli nasz kot należy do tego grona zwierzaków, które cierpią na cięższe przypadki alergii, ich efektem mogą być bardzo duże zmiany skórne. Tym bardziej, że czworonogi te często chorują na atopię.

ALERGIA U KOTA POKARMOWA, WZIEWNA, NA PCHŁY

Na co może mieć alergię Twój kot? Chociażby na jad pchli, ale czworonóg może też cierpieć na alergię pokarmową na różnego typu produkty spożywcze, takie jak mleko, ryby czy wołowinę. W przypadku alergii wziewnej, zwierzakowi szkodzą roztocza oraz pyłki, a przy alergii kontaktowej uczulać mogą głównie tworzywa sztuczne, z których zrobiona jest chociażby obroża.

alergia u kota

Z pewnością, jedną z najbardziej uciążliwych alergii, zarówno dla samego kota, jak i jego właściciela, jest alergia pokarmowa. Jej leczenie nie jest łatwe, a jeśli zostanie już ustalony alergen, który ją wywołuje, kot musi przejść na bardzo surową dietę, z której musi zniknąć czynnik uczulający.

Warto wiedzieć

Z dotychczasowych obserwacji wynika, że na alergię pokarmową znacznie częściej zapadają te koty, które były karmione gotowymi pokarmami z puszek. Zawarte w nich konserwanty mogą być bowiem przyczyną reakcji uczuleniowych.

ALERGIA U KOTA - OBJAWY

Biorąc po uwagę fakt, iż koty często chorują na atopię, w dużej liczbie przypadków objawem alergii są u nich zmiany skórne. Zazwyczaj koty zaczynają tracić sierść i bardzo mocno się drapią, w konsekwencji czego na ich ciele powstają wyłysiałe miejsca. Po jakimś czasie w miejscach tych tworzą się duże rany oraz wysypka. Wówczas praktycznie nie powinniśmy mieć już żadnych wątpliwości, iż nasz kot ma alergię. Oczywiście, aby to potwierdzić, należy umówić się na spotkanie z weterynarzem, tak by wykluczyć innego typu choroby, jak chociażby świerzb.

Życie z kotem-alergikiem

Kiedy alergia naszego kota zostanie potwierdzona, czekają nas pewne zmiany, w tym wprowadzenie restrykcyjnych zasad dotyczących chociażby jego diety. Dzięki niej można ustalić jaki alergen wywołuje u kota reakcję uczuleniową. Choć zwierzak zwykle marudzi na etapie eliminacji kolejnych alergenów, w późniejszym czasie sytuacja się już stabilizuje.

 

Znajdź odpowiednią karmę dla kota cierpiącego na alergię:
Karmy dla kotów z alergią.
Najniższa cena w sklepie:
Zobacz
Komentarze (0)