Inne

Szczepienie psa - jak go przygotować?

REDAKCJA ZOOVIT

​O czym musisz wiedzieć, zanim udasz się ze swoim czworonogiem na umówione szczepienie ochronne?

Obserwuj stan zdrowia pupila

Każda wizyta u weterynarza jest dla zwierzaka bardzo stresująca. Niestety często wynika to z przykrych doświadczeń, nieprzyjemnych badań, bolesnych szczepień, które zapisały się w pamięci zwierzaka. Aby ograniczyć takie niepożądane wspomnienia, warto się odpowiednio przygotować do spotkania z lekarzem.

Pies podczas szczepienia powinien być całkowicie zdrowy. Jeśli tylko pojawią się w ciągu 2 tygodni przed wizytą jakieś niepokojące objawy, obniżony apetyt, apatia, problemy żołądkowe czy kaszel, koniecznie skonsultuj to z weterynarzem. Zwierzak powinien też być odrobaczony, bez pcheł oraz kleszczy. Organizm musi bowiem być w pełni sił, by poradzić sobie z podaną w zastrzyku substancją i właściwie na nią zareagować. Unikaj kąpania psa właśnie w ostatnich 14 dniach, by nie narazić go na przeziębienie, szczególnie w chłodniejsze dni oraz przed spacerem.

Czy pies może jeść przed szczepieniem?

Jeżeli nie otrzymasz z lecznicy zalecenia o tym, że zastrzyk powinien się odbyć na czczo, możesz normalnie nakarmić psa. Pamiętaj jednak, by zachować pewien umiar. Zbyt mocno objedzony pies może się już źle czuć podczas badania. Lekarz przed wkłuciem musi sprawdzić jego stan zdrowia, osłucha go, obmaca brzuszek itp. Nawet sam stres przy nadmiernym przejedzeniu może spowodować odruch wymiotny, a ten jeszcze gorzej wpłynąłby na równowagę zwierzaka. Dowiedz się więcej na https://blog.piesotto.pl/czy-pies-moze-jesc-przed-szczepieniem/.

Wyjątkiami, które lepiej przegłodzić są alergicy, psy, które źle zareagowały na wcześniejsze szczepienia lub cierpią na chorobę lokomocyjną.

Zachowaj spokój

Pamiętaj, że pies świetnie wyczuwa Twój humor. Jeśli będziesz się denerwować, obawiać czegoś, on bardzo szybko przejmie od Ciebie te emocje. Postaraj się dla dobra zwierzaka ograniczyć je, wyciszyć i naładować tylko pozytywną energią. Po szczepieniu, warto podobnie jak w przypadku dziecka, zrobić razem coś fajnego. Obowiązkowy smakołyk za dobre zachowanie i "bycie dzielnym" na pewno pozwoli szybciej zapomnieć o tym, co przed chwilą zaszło. Jeżeli jednak dysponujesz czasem, udajcie się na jakiś fajny spacer, pobiegajcie razem, pobawcie się, spędźcie razem czas. Pies, który nauczy się, że po trudnej wizycie u weterynarza czekają go przyjemności, z mniejszym oporem uda się na kolejne badanie  czy szczepienie.

Artykuł partnera

Zobacz
Komentarze (0)